19 Nisan 2016 Salı 22:04
Davutoğlu: 'Kıbrıs'ta iki taraflı adil bir çözüm hedefimiz devam ediyor'
banner10

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Kıbrıs meselesinin, adadaki iki halkın siyasi eşitliklerini ve adanın ortak sahibi olmalarını temel alan adil, kapsamlı bir siyasi çözüme kavuşturulması hedefine bağlılığımız devam ediyor, her türlü desteği veriyoruz” dedi.

Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'na Türkçe hitabında, Güney Osetya ve Abhazya ihtilaflarına Gürcistan'a uluslararası tanınmış sınırları çerçevesinde, toprak bütünlüğü ilkesi ve egemenliği etrafında temel bir çözüm bulunmasına yönelik tutumun devam ettiğini, bu çerçevede Güney Kafkasya'da kalıcı barışın sağlanmasının herkes için önemli olduğunu vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, 22-23 Mart'ta Cenevre görüşmelerinin 35'inci turunun daha yapıcı bir ortamda gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ahıska Türklerinin anavatanlarına dönüş sürecini de takip ettiklerini aktaran Davutoğlu, "Bu bağlamda 2016-2019 Avrupa Konseyi Avrupa Gürcistan Eylem Planı kapsamında geri dönüş sürecine öncelik verilmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Doğu Akdeniz ve çevresinde son dönemde tanık olunan gelişmelerin Kıbrıs meselesinin daha fazla gecikmeden çözüme kavuşturulmasının önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Kıbrıs meselesinin, adadaki iki halkın siyasi eşitliklerini ve adanın ortak sahibi olmalarını temel alan adil, kapsamlı bir siyasi çözüme kavuşturulması hedefine bağlılığımız devam ediyor, her türlü desteği veriyoruz. En kısa zamanda adadaki kalıcı çözümün tesisini arzu ediyor, adadaki liderlerin bu yöndeki etkin ve yapıcı gayretlerini destekliyoruz. 2016 yılı içinde ulaşılması hedeflenen olası çözümün ilgili tarafların tüm enerjilerini ve samimi gayretlerini ortaya koymasıyla mümkün olabileceğini vurgulamak isterim. Çözüm hedefine ulaşılması Doğu Akdeniz'in bir barış, istikrar ve iş birliği sahasına dönüşmesi için önemli bir adım olacaktır. Bu da başta Kıbrıs'taki iki taraf olmak üzere ilgili tüm taraflar ile genel olarak uluslararası toplumun ve Avrupa Konseyi'nin de menfaatinedir."

"Avrupa'nın geleceğini, Avrupa'nın önündeki bu zorlu sınamalar değil, bu sınamalara nasıl yanıt verdiğimiz belirleyecektir." diyen Davutoğlu, temel değerleri tehdit eden bu sınamalar karşısında, yine temel değerlere sahip çıkarak yanıt verilmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa Konseyinin, Avrupa ortak hukuk sahasının temelini teşkil eden ortak standartlar ürettiğini, bunun da ötesine geçerek bağımsız izleme mekanizmaları aracılığıyla bu standartların diğer ülkelerde aynı şekilde uygulanmasını takip ettiğini anlatan Davutoğlu, bunun uluslararası bir örgütün etkinliği açısından önemli bir potansiyel teşkil ettiğini, amacın bu potansiyelin tam olarak hayata geçirilmesi olması gerektiğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa Konseyi kurumlarınca başlatılan reform çalışmalarına tam destek verdiğini aktararak, Türkiye'nin Mayıs 2010-Kasım 2011 arasında üstlendiği dönem başkanlığı süresince temel önceliğinin, Avrupa'nın geleceğinde hak ettiği siyasi ağırlığı ve merkezi konumunu kazanması olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE "GRAND PAYEUR" ÜLKELER ARASINA GİRDİ

Türkiye'nin, Avrupa Konseyi ile mevcut iş birliğini güçlendirdiğine dikkati çeken Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa Konseyi bütçesine yıllık katkı payını 20 milyon avro attırarak 33 milyon Euro düzeyine yükselttiğini ve "grand payeur (en fazla katkı sağlayan)" ülkeler arasına girdiğini bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, "Eş zamanlı yürüttüğümüz bir diğer girişimle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ile yerel ve bölgesel yönetimler kongresindeki üye sayılarımız 12'den 18 çıkarılmıştır. Türkçe, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve kongrenin çalışma dilleri arasına girmiştir. Tüm bu inisiyatiflerimizde temel amacımız Avrupa Konseyi'nin siyasi rolünün güçlendirilmesidir" diye konuştu.

İstanbul'da 23-24 Mayıs'ta Dünya İnsani Zirvesi'nin düzenleyeceğini anımsatan Davutoğlu, bütün Avrupa Konseyi yetkililerini bu zirveye davet etti.

"Tarihte ilk kez gerçekleştirilecek bu zirveye geniş katılım sağlanması insanlığın ortak geleceği adına verilecek güçlü bir mesaj olacaktır." ifadesini kullanan Davutoğlu, Türkiye'nin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının, yurtta ve dünyada barışın, refahın ve güvenliğin temel dayanakları olduğuna inandığını belirtti.

"TÜRKİYE'DE SON 15 YILDA ÖNEMLİ REFORMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

Türkiye'de son 15 yılda insan hakları ve demokratikleşme alanında önemli reformlar gerçekleştirildiğine dikkati çeken Davutoğlu, anayasal hakların alanının genişletildiğini, bu hakları koruyacak mekanizmaların kurulduğunu ve hukuk devleti anlayışının güçlendirildiğini, kişi hak ve hürriyetlerinin daha iyi korunmasını sağlamak amacıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolunun açıldığını hatırlattı. Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Yeni siyasi partiler yasasına ilişkin çalışmalar da reform süreci kapsamında önümüzdeki dönemde gündem başlıklarımız arasındadır. Temel siyasi reform hedefimiz, Türkiye'nin sivil, demokratik, özgürlükçü bir anayasaya kavuşturulmasıdır. Türkiye'nin üyeliğinin askıya alındığı 1980 askeri ihtilali sonrası yazılan 12 Eylül darbe anayasasını tarihte hak ettiği yere gönderecek çağdaş, özgürlükçü bir anayasayı inşallah hep birlikte yapacağız."

banner22
Son Güncelleme: 19.04.2016 22:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31