28 Kasım 2016 Pazartesi 11:51
Denktaş: 'Barış diye savaşın içine girmeyelim'

 Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs sorunuyla ilgili “Çözüm diye diye çözülmeye gitmeyi kabul etmiyor, bu ülkede barış yokmuş gibi, ‘barış istiyoruz’ diye diye bir savaşın içerisine girmek istemiyoruz” dedi.

Demokrat Parti (DP) Girne X. Olağan İlçe Kongresi, hafta sonu Vuni Palace Otel Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Kongrede DP Girne İlçe Başkanlığı için Enver Hoca, Ahmet Ataksoy ve Mustafa Derviş Keyfiala yarışırken, oy çokluğu ile Enver Hoca DP Girne İlçe Başkanı seçildi.

DP basın bürosunun açıklamasına göre kongreye, DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, eşi Müge Denktaş, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, DP Genel Sekreteri Mehmet Erol Aktoprak, Kadın Örgütü Genel Başkanı Esen Yalın Aktoprak, parti yetkilileri, Kadın ve Gençlik Örgütleri ve partililer katıldı.

Divan başkanlığını Mehmet Erol Aktoprak’ın yaptığı kongrede, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmalara geçildi.

DENKTAŞ: “MALİ SIKINTILAR GİDERİLDİ”

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, kürsüde yaptığı konuşmasına hükümet icraatlarını anlatmakla başladı.

UBP-DP koalisyonu ile birlikte özellikle ekonomik yönden ülkede iyileştirmelerin azımsanmayacak kadar büyük olduğunu, önemli ihtiyaçların karşılandığını belirten Denktaş, mali sıkıntıların büyük oranda giderildiğini, gelirlerin arttırıldığını, maaşların ödendiğini, geçmiş borçların kapatıldığını kaydetti.

Denktaş, dövizdeki tüm dalgalanmalara rağmen 2017’nin çok daha iyi bir yıl olacağını söyledi.

1480321553.jpg

“İLK KEZ MALİYE BAKANLIĞI’NI DEVRALDIK VE BU İŞİ BAŞARDIK”

DP’nin tarihinde ilk defa Maliye Bakanlığı’nı devraldığını ve bu işi başardığını belirten Serdar Denktaş, bu başarının altında yatan en önemli nedenlerden birinin de DP’nin ülke idaresinde edindiği tecrübeden kaynaklandığını söyledi.

Denktaş, “Biz bu işi biliyoruz. Çünkü devletimizi tanıyor, bu devletin gelirlerinin var olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Tüm ülkeye vermek istediğimiz hizmetin peşinde koşuyoruz. Gece gündüz demeden mücadele ediyor, ülkemizi daha iyi noktaya götürmenin uğraşını veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“TANISANIZ DA TANIMASANIZ DA KKTC VARDIR”

Konuşmasının büyük çoğunluğunu Kıbrıs konusundaki son gelişmelere ayıran DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Rum tarafının samimi olmadığının bilinmesini istedi.

Rum tarafının, Kıbrıs Türk halkını bu adanın iki sahibinden biri olarak görmediğini, kendine eşit kabul etmediğini belirten Denktaş, “Rum kabul etse de etmese de, Kıbrıs Türk halkı bu adanın iki sahibinden biridir. Rum tanısa da tanımasa da KKTC vardır. Tüm dünyaya kendini ispatlamıştır” dedi.

Denktaş dünyaya da seslenerek, “Kimsenin bizi Rum’un insafına daha fazla bırakma hakkı yoktur. Kıbrıs Türk halkını belirsizlik içinde mahkûm etme hakkına sahip değilsiniz” ifadelerini kullandı.

Cenevre görüşmeleri ve müzakere sürecinde gelinen aşamalara da değinen Denktaş, görüşmelerin içeriğinde Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliği ve egemenliğinin yer almadığını, ekonomik açıdan bakıldığında ise, dört özgürlük var olduğu müddetçe ekonomik anlamda, kamu çalışanları da dâhil her sektörün fakirleşmesi ve bugünden daha kötüye gitmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Denktaş, “Çözüm’ diye diye çözülmeye gitmeyi kabul etmiyor, bu ülkede barış yokmuş gibi, ‘barış istiyoruz’ diye diye bir savaşın içerisine girmek istemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Halka “tetikte olun” çağrısı yapan Denktaş, görüşmelerin yeniden başlatılacağını, bu kez Kıbrıs’ın Girit adası olması yönünde Rum’un taleplerinin daha da ağır basacağını söyledi. 

Denktaş, şöyle devam etti:

“Tetikte olun! Masadan sonuç alınmadı diye ağlayan ve bunu gazetelere yansıtan bir ekip temsil ediyor bizi. Şimdi bu görüşmeler yeniden başlayacak ve Rum o ağlayan ekibi biraz gülümsetecek bir şeycikler verecek, bunun karşılığında da garantiler sulandırılacak. Böylelikle adadan asker adım adım dışarı çıkmaya başlayacak. Günün sonunda ada Yunan adası olacak. Bu adayı ikinci bir Girit yaptırmayalım. Bu adanın iki eşit sahibiz. Unutturmayalım! Görüşmeler istenilen noktaya gitmiyorsa, eşitlik, adalet yoksa insan haklarımız korunmuyorsa, özgürlüğümüze kısıtlama getiriliyorsa o zaman ‘durun bakalım!’ deyip, Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlü hale getirip, kendi ayaklarımızın üzerinde duracak bir yapıya kavuşmak ve bağımsız KKTC’ni bir kere daha tartıştırmamak hepimizin görevidir.”

Denktaş, gerçek anlamda siyasi eşitliğe dayalı ve yaşayabilir bir çözümü istediklerini ancak Kıbrıs Türk halkını mahkûm edecek, yama olarak alıp eritecek ve adına ‘çözüm’ denilecek oyunun parçası da olmayacaklarının bilinmesini istedi.

“RAUF DENKTAŞ’IN GÜVERCİNLE FOTOĞRAFINI PROFİLİNİZDE PAYLAŞIN”

Denktaş son olarak sosyal medya kullanıcılarına yaptığı çağrıyı yineleyerek, “Devletimizle dengeli bir çözüme varız diyen herkese sesleniyorum. Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş’ın güvencinle olan fotoğrafını profilinizde paylaşarak dünyaya haykırın” dedi.

1480321550.jpg

“ADAYLAR KONUŞTU”

Serdar Denktaş’ın konuşmasının ardından DP Girne İlçe Bakanlığına aday 3 isim de söz aldı.

DP Girne İlçe Başkanlığı’na seçim sonucu oy birliği ile seçilen Enver Hoca, seçimler öncesi kürsüde yaptığı konuşmasında, bir süre önce ilçe amiri olarak atandığını, ilk icraat olarak da ekip arkadaşları ile birlikte köy köy dolaşarak, örgütleri yeniden yapılandırdıklarını söyledi.

Yeni dönemde yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Hoca, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf R. Denktaş’ı da yâd ederek, Kıbrıs Türk halkına can ve kanla bedel ödenerek emanet bırakılan KKTC’ye daima sahip çıkacaklarını, kutsal bayrağı ilelebet dalgalandıracaklarını kaydetti.

Enver Hoca ayrıca, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı Cumhurbaşkanı makamına getirinceye kadar çalışacaklarını ve bunu başaracaklarını, çünkü bu ülkenin ve Kıbrıs sorunun çözümü için bir Denktaş’ın o makamda gerekli olduğunu belirtti.

DP Girne İlçesi Başkan adayı Ahmet Ataksoy da konuşmasında, müzakerelerde gelinen son aşamaları değerlendirdi.

Son olarak kürsüde DP Girne İlçe Başkan adayı Mustafa Derviş Keyfiala söz aldı. Keyfiala, kuruluşundan bu yana Demokrat Partili olduğunu ve DP’li kalacağını, kim kazanırsa kazansın kaybedenin olmayacağını, yine hep birlikte daha güzel yarınlar için çalışılacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından faaliyet ve mali rapor okunarak aklandı. Ardından seçimlere geçildi.

Kurulan sandıkta oy çokluğu ile Enver Hoca DP Girne İlçe Başkanı seçilirken, İlçe Yönetim Kurulu’na oy birliğiyle seçilen isimler ise şöyle:

“Ahmet Düzdaban, Mehmet Metin Alkan, Şener Dağgül, Cemalettin Karal, Yücel Kesiner, Özden Gülbaş, Mustafa Saymaz, Hüseyin Tarık Adanur, Altan İmamzade, Başak Tekerek, Cengiz Kaan, Hasan Kelebek, Erdal Kırış, Mahmut Düzdaban, Cemal Avkan, Mehmet Yıldırım, Turan Meral, Ali Fahri.”

İlçe Disiplin Kurulu’na oy birliği ile seçilen isimler ise şunlar:

“Sedat Hacımehmet, Ertuğrul Kayasal, Hasan Eşref, Özkan Sadrazam.”

1480321551.jpg

“GİRNE İLÇE KADIN ÖRGÜTÜ BAŞKANI GÜLER DEMİRAĞCI”

DP Girne İlçe Kadın Örgütü Başkanlığı’na Güler Demirağcı oy birliği ile seçilirken, yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu:

“Selda Alkan, Münevver Düzdaban, Şafak Yolcu, Hatice Yıldız, Eda Ünal, Hülya Harmancı, Fulden Fellahoğlu, Selda Diryani, Neşe Fellahoğlu, Hülya Dereboylu, Şenay Doğruyol, Gülbahar Güneş, Müge Günay, Nezehat Sözerim.”

“GİRNE İLÇE GENÇLİK ÖRGÜTÜ BAŞKANI CEMAL DÜZDABAN”

DP Girne İlçe Gençlik Örgütü Başkanlığı’na Cemal Düzdaban oy birliği ile seçildi.

Gençlik Örgütü Yönetim Kurulunda ise şu isimler yer alıyor:

“Deniz İpek, Açelya Çelensoy, Münevver Çelik, Halil Karabulut, Ersel Ataksoy, Ahmet Konyalıoğlu, Hasan Karadağ, Havva Düzdaban, Hasan Özaydın, Yusuf Düzdaban, Halil İbrahim Sertdemir, Kenan Dağgül, İbrahim Salın, Tolgahan Yılmaz, Mehmet Tarım, Burak Düzdaban.”

banner22
Son Güncelleme: 28.11.2016 11:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31