12 Temmuz 2015 Pazar 10:29
Denktaş: 'Birbirlerine benzedikleri görüldü'

Suna Erden

Siyasi tarihlerinde ilk kez bir araya gelerek koalisyon hükümeti kuran Ulusal Birlik Partisi ile Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin ortaklığı diğer siyasi partiler başkanlarından onay almadı. Star Kıbrıs’a açıklama yapan Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, zıt kutuplar olarak yıllarca kendilerini lanse eden iki partinin birbirlerine benzediğinin görüldüğünü söyledi. 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan ise UBP-CTP-BG’nin siyasi ve ekonomik anlamda birbirinden farkı kalmamış iki parti olduğunu ve bu koalisyon hükümetinin başarılı olamayacağını açıkladı. Yazılı açıklama yapan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise her iki partinin hükümet oldukları dönemde yaptıkları icraatların ortada olduğunu, bu yapının toplum yararına icraat yapacağına dair umutları olmadığını ifade etti. 

DENKTAŞ: “BİRBİRLERİNE BENZEDİKLERİ GÖRÜLDÜ” 

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, UBP ile CTP-BG’nin yıllardan beridir iki zıt kutup olarak kendilerini gösterdiklerini, aslında birbirlerine ne kadar benzediklerinin görüldüğünü ifade etti. Koalisyon hükümetinin uzun soluklu olup olmayacağını zamanın göstereceğini kaydeden Denktaş, şimdilik hayırlı olsun demekle yetindi. 

İZCAN: “BİRBİLERİNDEN FARKLARI YOKTU, ORTAK OLMALARI İYİ OLDU” 

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ise UBP ve CTP-BG’nin ekonomik ve siyasi anlamda birbirlerinden farkı kalmamış iki parti olduğunu, bu hükümetti kurmalarının çok iyi olduğunu, halkın bazı gerçekleri görmesine vesile olacağını söyledi. İzcan, “UBP ile CTP-BG’nin ekonomik programları aynıdır. İkisi de sermayenin yanında olan liberal ekonomiyi benimsemektedir. Şimdi ortaklık kurarak istedikleri ekonomik yapıyı hayata geçirme fırsatı buldular” dedi. 

İzcan siyasi anlamda ise iki partinin de Türkiye’nin politikalarını güden, Türkiye’nin ekonomik programlarını uygulayan partiler olduğunu belirterek, “iki partide statükonun savunuculuğunu yapıyolar. O nedenle ortak bir hükümet kurmaları isabetli oldu. Biz bu iki partinin arasında bir fark olmadığını biliyorduk. Şimdi halkta bunu görecek” şeklinde konuştu. 

“BAŞARISIZ OLACAKLAR” 

İzcan, UBP-CTP-BG koalisyon hükümetinin başarılı olacağına inanmadığını ifade ederek, geçmişte ayrı ayrı hükümete gelen ve başarısız olan iki partinin aynı şekilde yönetime birlikte devam edeceklerini, yeni bir şey olmayacağını söyledi. 


ÖZYİĞİT: “TOPLUM YARARINA İCRAAT YAPACAĞINA DAİR UMUDUMUZ YOKTUR”

Yazılı açıklama yapan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de CTP-BG ile UBP’nin koalisyon hükümeti kurma konusunda karar ürettiklerini belirterek, “Her iki partinin hükümet oldukları dönemde yaptıkları icraatlar ortadadır. Dolayısı ile bu yapının toplum yararına icraat yapacağına dair umudumuz yoktur” dedi. 

TDP Basın Bürosu’nun açıklamasına göre, Meclis’in bu yapısı itibarıyla kurulacak bir reform hükümetinin sağlıklı olmayacağı yönündeki görüşlerini CTP-BG ile yaptıkları hükümet görüşmelerinde açıkça dile getirdiklerini belirten Özyiğit, son yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra, Meclis’teki yapının halkın iradesini yansıtmadığını, dolayısıyla halkın iradesinin yeniden şekillenmesi gerektiğini kaydetti. Özyiğit, “CTP-BG/UBP hükümetinde, Kıbrıs sorununa yönelik özellikle UBP içerisindeki çözüm karşıtlarının tutumunun ne olacağının da önemli olduğuna” dikkat çekti. 

“TOPLUM YARARINA ÜRETİLECEK KARARLARA DESTEK OLMAYA HAZIRIZ” 

Özyiğit, CTP-BG/UBP koalisyon hükümetinden, var olan sorunların çözülmesi ve halk adına olumlu icraat yapılması yönünde umutları olmamakla birlikte, toplum yararına üretilecek her karara, atılacak her adıma destek olmaya hazır olduklarını açıkladı.Mevcut CTP-BG/DP-UG koalisyon hükümetinin, hükümet programının da içerik açısından oldukça olumlu olduğunu, “ancak her konuda anlaşmazlığı bulunan hükümet ortaklarının programa uyulmaması yönünde tam bir uyum içinde davrandıklarını” savunan Özyiğit, “Hükümet programında yazılanlar kadar, bu programı hayata geçirecek adımlar atmak çok daha önemlidir. Bunun için de siyasi irade gereklidir” ifadelerini kullandı. 

“HÜKÜMET PARTİLERİ TOPLUMDAN KOPTU” 

Özellikle son yıllarda hükümet partilerinin toplumdan kopuk bir politika izlediklerini, daha da ötesi, kendi tabanlarının iradesine aykırı davrandıklarını, bunun en somut örneğinin de ekonomik paketin uygulanması noktasında yaşandığını öne süren Özyiğit, son iki seçimde değişim, dönüşüm iradesini sandığa yansıtan halkın, ülkede baştan aşağı bir değişim istediğini belitti. 

Özyiğit, “Mevcut sistemin kurucuları ve savunucuları bu sistemi değiştiremezler. Değişim, isimlerin ve renklerin değişmesi ile değil, yenilikçi fikirler, ilerici adımlar ve gerçek anlamda siyasi irade ile mümkün olacaktır” dedi. 

“TDP EV ÖDEVLERİNİ YAPMAKTADIR” 

Son iki seçimin TDP’nin öngörü ve politikalarının halktan onay bulmaya başladığının kanıtı olduğunu belirten Özyiğit, TDP olarak yenilenerek ve toplumla bütünleşerek gerçek değişim ve dönüşümü gerçekleştirme kararlılığında olduklarını söyledi. 

TDP olarak ev ödevlerini yerine getirmek için yoğun bir çalışma içinde olduklarını kaydeden Özyiğit, “Parti Tüzüğü’nün yenilenmesinin ardından, programla ilgili çalışma başlatma hazırlığında olduklarını, ekonomiden turizme, tarımdan sağlığa her alanda toplum yararına politikalar üretmek, hem de en iyi kadrolarla halkın karşısına çıkmak için var güçleriyle çalıştıklarını” vurguladı. 

“TDP İLK SEÇİMLERDE MUTLAKA HÜKÜMETİ OLUŞTURAN PARTİ OLACAKTIR” 

Özyiğit; “Her alanda, her konuda neler yapılması gerektiğini, hükümete geldiğimizde neler yapacağımızı içeren kendi programımızı daha da geliştirmek zorunda olduğumuz bilinci ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TDP, ilk seçimlerde mutlaka hükümeti oluşturan parti olacaktır. Bunu başarmak için uğraş verirken, diğer yandan da hükümete geldikten sonra yapacaklarımızla ilgili şimdiden hazırlıklarımızı sürdürmekteyiz” diye konuştu.En geniş halk kesimlerini kucaklayarak ve işbirliği anlayışını sürdürerek yollarına devam edeceklerini belirten Özyiğit, “Bu yolu halkla birlikte yürümekte kararlıyız. 

TDP, değişim sürecinin öncüsü olmaya devam edecektir” dedi.Ülkede kurulması gerekli yeni düzende TDP’nin mutlaka öncü rol alacağını ifade eden Özyiğit, “TDP daha da güçlenecek ve ülke gündeminde etkin söz sahibi olacaktır. Bayramın hemen sonrasında birçok bölgede daha örgütlerimizi kurmaya başlıyoruz. Ayrıca partiye katımlar da sürmektedir. Bu gelişmeler, hem bizleri mutlu etmekte, hem de sorumluluğumuzu daha da artırmaktadır. Bu bilinç ile toplum yararına politikalar üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

banner22
Son Güncelleme: 12.07.2015 10:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31