10 Nisan 2016 Pazar 11:49
Denktaş, Maliye Bakanlığı'na doğru...

UBP-CTP hükümetinin bitmesinin ardından başlayan yeni hükümet arayışları önümüzdeki hafta neticeye ulaşacak. UBP-DPUG hükümetinin kurulması beklenirken, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, hükümet kurma görevini almasının ardından pazartesi günü UBP Parti Meclisi’ni toplantıya çağırdı. Parti meclisinde yeni kurulacak hükümetle ilgili bilgi verecek olan Özgürgün’ün Çarşamba gününe kadar hükümeti netleştireceği öğrenildi. Öte yandan Özgürgün’ün bakanlık mevkileri için bazı isimleri netleştirdiği bazı bakanlıkların koltuğuna ise kimin oturacağının henüz belli olmadığı dile getirildi. Bu arada önümüzdeki hafta içerisinde hükümet kurma çalışmalarının tamamlanması beklenirken, yeni hükümeti zor bir süreç bekliyor. Bazı siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin sert eleştirisine neden olan ekonomik protokol halen imza atılmayı bekliyor. Protokolde reform adı altında kamudan yargıya, limanlardan Kıb-Tek’e kadar birçok yapısal değişiklik öngörülürken, yeni parlamentonun protokolü hayata geçirmek için bir dizi yasal çalışmaya imza atması gerekiyor. Yeni hükümette en tartışmalı konunun ekonomik protokol olması beklenirken, Star Kıbrıs’a konuşan UBP Milletvekili Ersin Tatar, yeni kurulacak hükümeti öncelikli olarak atması gereken adımın ekonomik protokolle ilgili çalışmaları tamamlaması olduğunu dile getirdi. Tatar, “Yenilik kararlılık ister, siyasi duruş ister ve fedakârlık ister. Milletvekili ile bakanlar bir ekip olarak çalışıp kararlı adımlar atması gerekir” dedi. 

PAZARTESİ İTİBARİ İLE HÜKÜMET MESAİSİ BAŞLIYOR 

Yeni hükümeti kurma çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, UBP Parti Meclisi toplantısı pazartesi saat 11.00’de Sarayönü’nde bulunan UBP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Toplantıda, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün parti meclisini hükümet kurma çalışmaları ve izlenecek tutum hakkında bilgilendirecek. Öte yandan Özgürgün’ün hafta boyunca da hükümet kurma çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmesi ve siyasi partiler yanında bağımsız milletvekilleriyle de görüşmesi bekleniyor. 

DENKTAŞ MALİYE BAKANI OLACAK 

Özgürgün, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildikten sonra basına yaptığı açıklamada, hükümeti kurmak ve Bakanlar Kurulu listesini hazırlamak için çalışacağını belirtse de bazı bakanlıkların netleştiği öne sürüldü. Yeni kurulacak hükümette DP’ye 3 bakanlık verilirken, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Maliye Bakanı, Ersan Saner’in Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Fikri Ataoğulları’nın ise Turizm, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı görevlerini alacağı belirtildi. 

ÖZGÜRGÜN KARAR VERECEK 

UBP kanadından Sunat Atun’un pozisyonunu koruyarak Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevini yürütmeye devam edeceği, Eğitim Bakanlığı görevini Özdemir Berova’nın alacağı, Dışişleri Bakanlığı’na Tahsin Ertuğruloğlu, İçişleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da Kemal Dürüst’ün atanacağı ileri sürüldü. Diğer bakanlıklar konusunda ise Özgürgün’ün henüz net bir karar vermediği belirtildi. Sağlık Bakanlığı ile Tarım Bakanlıkları koltuğuna ise kimlerin oturacağına dair net bir isim olmadığı, birçok isim üzerinde konuşulduğu öne sürüldü. 

YENİ HÜKÜMETİ ZORLU BİR SÜREÇ BEKLİYOR 

Önümüzdeki hafta içerisinde hükümet kurma çalışmalarının tamamlanması beklenirken, yeni hükümeti zor bir süreç bekliyor. Türkiye ile KKTC ekonomik işbirliğini öngören 2016-2018 yıllarını kapsayan ekonomik protokole henüz imza atılmamış olması beraberinde birçok sorun getirirken, yeni hükümetin öncelikli işi protokolle ilgili sorunları aşmak olacak. 

İLK İŞ MALİ PROTOKOL 

Protokolde reform adı altında kamudan yargıya, limanlardan Kıb-Tek’e kadar birçok yapısal değişiklik öngörülürken, yeni parlamento protokolü hayata geçirmek için bir dizi yasal çalışmaya imza atmak zorunda kalacak. UBP Milletvekili Ersin Tatar, yeni kurulacak hükümeti öncelikli olarak atması gereken adımın ekonomik protokolle ilgili çalışmaları tamamlaması olduğunu dile getirdi. Tatar “Yeni kurulacak hükümet ekonomik programa sürat vermeli. Ekonomik programın hayata geçmemesinden dolayı birçok ekonomik sorun yaşanıyor. Piyasaların canlanması, reform ve ileriye dönük yatırımlar için bu şarttır” dedi. 

TATAR, “REFORM YÜREK İSTER” 

Ekonomik programın bazı kesimler tarafından eleştirilmesine de değinen Tatar, her reformun çalışma ve yürek istediğini, şimdi olmasa dahi ileride meyvelerinin toplanacağını söyledi. Tatar, ekonomik programı hayata geçirmek için siyasi iradenin şart olduğunu dile getirerek, parlamentonun bu konuda sıkı çalışması, bakanlar ve milletvekillerinin ortak hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Tatar, “Yenilik kararlılık ister, siyasi duruş ister ve fedakârlık ister. Milletvekili ile bakanlar bir ekip olarak çalışıp kararlı adımlar atması gerekir” dedi. 

banner22
Son Güncelleme: 10.04.2016 11:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31