14 Mart 2016 Pazartesi 10:38
Devlet vatandaşını mı fişleyecek?
banner10

Deniz Abidin

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti Avukat Nazen Şansal, Dernekler Yasası'nın, derneklerin hangi kurallara göre düzenleneceğini belirleyen  bir yasa olmadığını, dernekler yasasının örgütlenme hakkının sınırlarının ne olduğunun ve nasıl örgütlenmesi gerektiği olduğunu belirtti. Şansal, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 11.nci maddesinde yer alan, yurttaş olsun olmasın kimseyi ayırmadan örgütlenme hakkı tanıdığını söyledi. Şansal, Anayasa'nin 33.ncü maddesine göre ise  yurttaşlara örgütlenme hakkı tanıdığını belirterek, önceden izin almaksızın dernek kurabileceklerini, bu hakkın kamu düzeni, genel ahlak ve ulusal güvenlik gibi nedenlerle yasayla sınırlanabileceğini kaydetti. Şansal, Anayasa'nin 33.ncü maddesinin  yurttaşlara çok geniş bir örgütlenme hakkı verdiğine dikkat çekerek, buna dayanılarak çıkarılacak bir yasanın bu geniş haklara saygı göstererek çıkarılması gerektiğini söyledi. Şansal, uzun zamandır gerek farklı bakanlıklar dönemi olsun gerekse Meclis'te dernekler yasasının sürekli gidip geldiğine vurgu yaparak, en son yasanın, Meclis'in AB'ye uyum komitesi tarafından ilerletildiğini, Meclis'ten geçerek Cumhurbaşkanı'na gittiğini, oradan da örgütlenme hakkına aykırı olduğu gerekçesiyle Meclis'e yeniden iade edildiğini anlattı. Şansal, Meclis komitesinde yasanın görüşülmeye başlanmadan önce derneklerin fikrinin de alınması gerektiğini kaydetti.

"Birçok derneğin fikri alınmadı"

Şansal şunları söyledi: " Çok dar bir dernek grubuyla çalışıldı. Yazılı olarak fikirlerini ileten dernekler oldu. Baraka Kültür Merkezi her aşamasında bunun yer aldı ancak, komite toplantısına  bazı dernekler de dahil Baraka Kültür Merkezi çağrılmadı. Dernekler yasası AB'ye uyum komitesinde görüşüldü. Ben bunu öğrendiğim zaman AB müstabakatını araştırdım. AB'de dernekler nasıldır diye baktım. AB'de çok iyi örnekler olduğu gibi çok kötü örnekler de var. Örgütlenme hakkının sınırları geniş tutulduğu zaman  bu iyi bir örnektir. İsveç, Danimarka, Norveç gibi ülkelerde derneklerle ilgili detaylı uzun maddeler yok. Sadece şiddet uygulanmadığı, suç işlenmediği, yolsuzluk yapılmadığı sürece dernek kurulabiliyor. Önceden izin alınmasına dahi gerek yoktur.Bu kurallara uyulduğu sürece  istenilen bir konuda dernek kurabilirsiniz, devlet de buna uymak zorundadır. Bırakın devlet engel olsun, devlet sivil toplum örgütlerini desteklemek zorundadır. Bunlar yanında olumsuz örnekler de var tabi"

"Hasta haklarına aykırı"

Şansal, Cumhurbaşkanlığı'ndan Meclis'e geri gönderilen Dernekler Yasası'nda dernek üyelerinin kaymakamlığa bildirilmesi maddesinin insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, bu maddenin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Şansal, bu maddenin  komite çalışmalarında ısrarlar üzerine çıkarıldığını, daha sonra hiç tartışılmadan tekrar konulduğuna dikkat çekti. Şansal, bunun hükümet politikalarını eleştiren dernekler açısından fişlenme yönünden iyi olmayacağını ifade ederek, hasta haklarına da aykırı olduğunu belirtti. Şansal, ülkede birçok hasta hakkı derneği olduğuna dikkat çekerek, "hastalığınızla ilgili özel bir bilgiyi verdiğiniz bir kurumun alıp o bilgiyi başka bir kuruma vermesi doğru değildir" diye konuştu. Şansal, devletin dernekler yasasında, üye listelerini ne amaçla kullanacağı konusunda mantıklı bir açıklamasının olmadığını belirtti. Şansal, derneklerin üye listelerini kaymakamlıklara vermesi maddesine  hem Cumhurbaşkanı'nın hem de birçok derneğin karşı çıktığını anlattı. Şansal, bu uygulamanın kaldırılması gerektiğini söyledi.

"Devletin denetimi dernekler üzerinde  baskı teşkil eder"

Nazen Şansal, yasada yer alan bu maddeyle birlikte halkın örgütlenmeden, siyasal alandan, sendikalaşmadan olduğu gibi dernekleşmeden de uzaklaştırılacağını kaydetti. Şansal, temennilerinin bu konunun tekrar komiteye geldiğinde çıkarılması olduğunu söyledi.  Şansal açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Dernekler yasasında 20.nci maddeye göre  idareye denetim yetkisi verildi. Kaymakamlik dernekleri çok sıkı  bir şekilde denetleyecek. Bu mali kaynakların kaymakamlığa verilmesini içeriyor. Kaymakamlık müfettiş aracılığla dernek binalarına giderek istedikleri bilgileri alabilecek. Böyle bir sıkı denetim yetkisi konuluyor. Buna neden ihtiyaç duyuluyor? Bir bakıma da haklılar. Dernekler kuruluyor, gerekli işlemler yapılmıyor. Bir derneğin amacı ve faaliyetleri şiddete meyilliyse tabii ki dernekcilik yapılmamalı. Tabela dernekciliğiyse de bunun kimseye zararı yoktur. İnsanlardan aidat alınarak bunu farklı şeylerde kullanmadığınız sürece zararı yoktur. Bizim bakışımız dernekleri denetleyecek olan üyeler ve toplumdur. Dernekler istediğimizi yaparız diyemez. Hesap vereceği toplum ve üyelerdir. Mali konularda gelir gider tabloları internet sitesinde veya gazetelerde yayınlanmalı. Şeffaf olarak bu yapılmalıdır. Devletin denetimi dernekler üzerinde bir baskı teşkil eder"

"Ufak bir ihmalde cezaya tabii tutulmaları doğru değil"

Şansal, bir sakıncalı kısmın da idari para cezaları olduğunu söyleyerek, mahkemeye gitmeden kaymakamlık müfettişi tarafından kesilen para cezaları olduğunu kaydetti. Şansal, derneklerin ufak bir ihmalde cezaya tabii tutulmasının doğru olmadığını belirterek, bu gibi kuralların insanların dernekçilik yapmasının önüne geçebileceğini kaydetti. Şansal, 60'lı yıllardan kalan dernekler yasasında insan haklarına aykırı birçok madde olduğunu söyleyerek, iyi taraflarının görülmediğini belirtti ve yeni geçecek yasada insan haklarına aykırı madde kalmaması için uğraşacaklarını kaydetti.

"Pazartesi günü Meclis önünde basın açıklaması yapacağız"

Öte yandan, Şansal, bugün saat 10.00'da derneklerin Meclis önünde bir basın açıklaması yapacağını söyleyerek, farklı farklı hareket edilse de ortak bir metin hazırladıklarını belirtti. Şansal, bunu basınla da  paylaşarak çeşitli alanlarda birçok konuyu Meclis'e iletmek istediklerini kaydetti. Şansal, "Derneklerin hepsinin sesini duyurmak ve örgütlenme hakkının ne kadar geniş tutulması gerektiğini bir kez daha işaret etmek istiyoruz" diye konuştu.

banner22
Son Güncelleme: 14.03.2016 10:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31