25 Mart 2015 Çarşamba 14:35
Dikkat: Arsalarınız geri alınabilir!
banner10

Rana Sarro

2013 yılından beridir kırsal bölgelerde devlet tarafından gençlere dağıtılan kırsal kesim arsaları ile ilgili yasal belirsizlikler nedeniyle, bu konuda keşmekeş yaşanıyor. Kırsal kesim arsası hak sahiplerinden birçoğu, devlet ile sözleşme yapmaya yanaşmazken, bu yasal belirsizlik nedeniyle İçişleri Bakanlığı da, dağıtılan arsaların sözleşmesini ve satışını gerçekleştiremiyor.

2007’den önce devletten kırsal kesim arsası alıp sözleşme yapmayan vatandaşlara tekrardan bir şans veriliyor. Sosyal Konut Yasası kapsamında dağıtılan arsaların işlemlerini tamamlamak ve tahsil edilemeyen alacakların tahsilini sağlamak amacıyla yeni bir yasa hazırlandı. Buna göre, konut inşaatına başlayanlara 3 yıl süre verilirken, konut inşaatına başlamayanların ise hak sahiplikleri idare tarafından tekrardan değerlendirilerek, hak sahipliği kriterleri taşıyanlara, sözleşme yapmaları için ve inşaata başlatmaları için bir yıl daha süre veriliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla, kırsal kesim arsası hak sahipliği kazanan ve yasal mükellefiyetini yerine getirmeyen çok sayıda vatandaşın ise, bu konuda adaylardan taleplerde bulundukları, bu nedenle vatandaşlara İçişleri Bakanlığı tarafından yeterince çağrı yapılmadığı da öğrenildi.

“İNŞAATA BAŞLAYANLARA 3 YIL SÜRE VERİLİYOR”

Resmi Gazete’de yayınlanan Konut Edindirme (Değişiklik) Yasası ile 2007’den önce kırsal kesim arsası alan ve sözleşmelerini yapmayan ancak ev inşaatına başlayan veya evini tamamlayan vatandaşlara, sözleşme yapanlara 3 yıl daha süre veriliyor.

“SÖZLEŞME VE EV YAPMAYANLARA 1 YIL SÜRE”

Sözleşme yapmayıp, inşaatı da başlatmayan vatandaşların ise, hak sahiplikleri idare tarafından tekrardan değerlendirilerek, hak sahipliği kriterleri taşıyanlara, sözleşme yapmaları için ve inşaata başlatmaları için bir yıl daha süre veriliyor.

MÜDÜR KUNT: “TAHSİL EDİLEMEYEN ALACAKLARIN TAHSİLİNİ SAĞLAMAK”

Yasayla ilgili Detay Gazetesi’ne bilgiler veren Sosyal Konut Müdürü Engin Kunt, tasarının Sosyal Konut Yasası kapsamında dağıtılan arsaların işlemlerini tamamlamak ve tahsil edilemeyen alacakların tahsilini sağlamak amacıyla hazırlandığı belirtti.

Bilindiği gibi, “Konut Edindirme (Değişiklik) Yasa Tasarısı” 19 Mart’ta yayınlanan Resmi Gazete ile halkın bilgisine getirildi. Yasa tasarısının içeriği ile ilgili görüş ve öneriler, tasarının Resmi Gazete’de yayımlanmasını izleyen 20 gün içinde Meclis Başkanlığı’na yazılı olarak sunulabilecek.

“3 YIL İÇERİSİNDE SÖZLEŞMESİ YAPILMASI İSTENDİ”

Sosyal Konut Müdürü Engin Kunt, konuyla ilgili gazetemize şöyle konuştu: “63/2007 sayılı Konut Edindirme Yasası, 2007 yılında geçti. Ondan evvel, 23/78 sayılı Sosyal Konut Yasası vardı. Bizim tüm işlemlerimiz, 2007 yılına kadar, 23/78 sayılı Sosyal Konut Yasası’na göre yapılırdı. Yasa geçerken, 63/2007 sayılı Konut Edindirme Yasası’na çok farklı bir format verdik. Dolayısıyla arsaların satışından, dağıtımında, tedarikinde çok büyük bir değişiklik olduğu için, geçici madde ile daha önceki yasa ile dağıtılan arsaların da, bu yasa ile uyumsallaştırılacağını yazdık. Yasaya geçici madde konuldu. Vatandaşlardan 3 yıl içerisinde bu arsaların sözleşmesinin yapılması istendi. 23/78 sayılı yasada 2007’den önce dağıtılan arsaların, yeni yasaya uyumsallaştırılarak, aynı şekilde satışlarının ve koçan işlemlerinin devam edeceği belirtilirdi. İşlemler eski yasada çok net olmadığından, satışlarda büyük sorunlar gündeme gelmiş ve Savcılık ve Sayıştay tarafından durdurulmuştu. Bu nedenle o yasayı ortadan kaldırıp, yeni bir yasa yaptık. Eski yasa ile yapılan satışlar da bu yasaya tabi olacaktır. 3 yıl içerisinde sözleşmeye yapmayanlarla ilgili idare yasal işlem başlatır. 3 sene dolduktan sonra yasa ile 3 sene daha bir süre verildi.”

banner22
Son Güncelleme: 25.03.2015 14:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31