08 Kasım 2016 Salı 10:26
Döviz vatandaşı fena vurdu

Eniz Orakcıoğlu

Dövizde son günlerde Türk Lirası karşısındaki çıkışı vatandaşı tedirgin etti. Döviz borcu olandan, çocuğunu okutana, ev kirasından araba taksiti ödeyen kadar vatandaşın kafasındaki soru “Acaba bu artış nereye varacak ve hükümet herhangi bir adım atacak mı?” yönünde. Yeni Bakış’a konuşan vatandaşlar TL’nin döviz karşısındaki değer kaybıyla yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi. 

Vatandaş ne dedi?

Kübra Erdem; “Cepte para kalmıyor”

“Özellikle biz öğrencileri dövizin yükselişi çok fazla etkiliyor, çünkü döviz yükselir yükselmez hem ev kiralarına zam geliyor, hem de okula ödediğimiz harçlar daha çok oluyor. Bunun yanında sadece ev kirası ve okul harcı değil, elektrik su ve yiyeceğe bile zam geliyor ve maalesef cebimizde para kalmıyor. Hükümetin acilen dövizin yükselişine önlem alması gerekir, mesela döviz kurunu sabitleyebilir”

Mustafa Teyfik; “Her şeye zam gelecek”

“Dövizin yükselişiyle görünmeyen her şeye zam gelecek, bunun sebebi de üretmeyip, birçok kalemi ithal etmemizden kaynaklanıyor. Hükümetin önlem alması şart.”

Raşit Şenkaya; “insanların cebine olumsuz yansır”

“Dövizin yükselişi hem piyasaya, hem de insanların cebine olumsuz yansıyacak. Maalesef insanların dövize bağlı ödemeleri var, bankalardan aldıkları kredilerin taksitlerini ödeyen birçok vatandaş var ve ithali çok olan bir ülke olduğumuzdan dolayı girdi değerleri de yükselecek ve bu da satışlara yansıyacak.  Kısacası insanlar maddi olarak biraz daha zorlanacak. Ama ben bu durumda hükümetin yapabileceği çok bir şey olmadığını düşünüyorum.”

Sultan Eren; “Dövizle borçlanan için felaket”

“Yine bir döviz yükselişi ve yine vatandaşın cebi etkileniyor. Bu durum özellikle dövizle borçlanan vatandaşlar için felaket demek ki birçok insanında şu anda bankalara taksitleri var. İnsanların bu durumu daha kolay atlatabilmesi için hükümetin biran önce önlem alması gerekiyor.”

Çağrı Nursal; “Vatandaşı zor günler bekliyor”

“Benim herhangi bir bankaya taksit borcum olmasa da bildiğimi birçok insan araba ve evleri için çektikleri kredilerin taksitlerini ödüyor. Buda onlar için kötü bir durum. Bunun yanında kirada oturan tanıdıklarım, arkadaşlarım var ki dövizin yükselişine bağlı olarak artacak olan ev kiraları ceplerine bir eksi olarak yansıyacak. Üretmeyen ve ithal bir ülke olduğumuz içinde birçok kaleme yansıyacak olan bu yükseliş vatandaşı zor günler beklediğinin işareti.”

Burak Yılmaz; “Hükümet önlem almalı”

“Bu yükselişten yine vatandaş olumsuz yönde etkilenecek. Yine elektrikten, sudan tutun yiyeceğe, mazota her şeye zam gelecek. Biz öğrenciyiz ev kirası ve okul harçları da bu yükselişten etkileneceği için bizimde durum ortada. Hükümetin önlem alması şart, en azından döviz kuru sabitlene bilir ve bu şekilde önlem alınabilir diye düşünüyorum”

Batuhan Yurtsever; “Öğrenci ve vatandaş olumsuz etkileniyor”

“Döviz yine yükseldi ve bu durumdan hem biz öğrenciler, hem de vatandaş, özellikle de asgari ücretli vatandaş etkileniyor. Her yükselişte olduğu gibi yine birçok kaleme zam gelirken, ev kiraları, ulaşım, mazot, elektrik gibi ana kalemler de zamlanacak ve vatandaşın da öğrencinin de cebindeki para biraz daha eriyecek. Hükümetin biran önce önlem alıp döviz kurlarını sabitlemesi ve üniversitelerle de konuşup onlarında kurları sabitlemesini sağlaması gerekir”

Fatoş Betmezoğlu; “Taksit ödeyen vatandaş için üzücü”

“Yaşanan bu döviz yükselişi taksitle döviz borcu ödeyenler için üzücü bir durum. Asgari ücretin bu kadar az olduğu bir ülkede yaşanan bu olumsuzluk birçok ürüne gelecek olan zamlarla da asgari ücretin daha da sefalet ücreti olmasına sebep olacak. Hükümetin tedbir alması şart”

Seda Uluışık; “Herkesi etkileyecek”

“Dövizin yükselişi bizi de etkiledi, özelikle çocuğunu özel okulda okutan bizim gibi ailelerin okul harçlarını öderken daha yüksekten ödeyecek olması vatandaşı illaki zora sokacaktır. Hükümetin bu konuyu enine boyuna tartışıp alabilecekleri önlemleri alması şart.”

Merve Yeşildağ; “Öğrenciyi olumsuz etkiliyor”

“Dolar, Sterlin ve Euro da yaşanan yükseliş özellikle biz öğrenciye çok olumsuz yansıyor. Kıbrıs zaten pahalı bir yer ve öğrencilerin geneli kirada kalıyor, ev kiralarının ve okul harçlarının döviz üzerinden olması sebebi ile bir hayli zor durumda kalıyoruz. Hem sadece bizde değil ailelerimizde zorlanıyor. Hükümetin bu duruma önlem alması ve döviz kurlarını sabitlemesi gerekir.”

Meral Çelik; “Hükümetin önlem alması şart”

“Türkiye’de yaşanan her olayda bunun yansımasının dövizi etkilemesine keşke bir çözüm buluna bilse. Yine olaylar oldu, yine döviz yükseldi, yine öğrenci ve vatandaş mağdur oldu. Biz öğrenciler için okula ödenen para ve ek kiraları da ailemizin cebini zorlamaya ve bizimde cebimizdeki harçlığı biraz daha küçültmeye sebep oldu. Hükümetin vatandaş ve öğrencinin daha çok geçim sıkıntısına düşmemesi için önlemler alması şart”

Sinem Görüş; “Vatandaş zor durumda kaldı”

“Maalesef dövizin yükselmesi özellikle bankalara döviz olarak borçlanan vatandaşı zor durumda bıraktı. Ama ben her zaman söylerim ne olursa olsun herkes kazandığı para birimi üzerinden borçlanmalı. Üretimi olmayan genel ürünleri ithal gelen ve geleceği belli olmayan bir ülkede insanları ekonomik açıdan yaşamını idame ettirmesi zor.

Mehmet Ay; “Geçinmek daha da güç olacak”

“Dövizin yükselişiyle yine vatandaşlar arası bir panik yaşanıyor, zaten zor geçinen asgari ücretli vatandaşın işi gittikçe daha da zorlaşıyor. Bu yükseliş ithal ülke olduğumuz için birçok şeye de yansıyacağından dolayı insanların aldıkları maaşlarla geçinmesi daha da güç olacak. Döviz üzerinden borçlanan ve taksit ödeyen vatandaşın durumu ise daha da zor olacak. Hükümetin bu yükselişe karşılık bir önlem alması şart, yoksa insanlar bir buhrana sürüklenecek.”

Şerife Özgöl; “Vatandaşın geçim derdi dövizin yükselişiyle de daha da zorlaşıyor. Hükümet biran önce önlemler almalı.”

banner22
Son Güncelleme: 08.11.2016 10:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31