21 Kasım 2015 Cumartesi 15:42
Ercan'a kayyum talebi

Ercan Devlet Havaalanı’nın işletmesini devralan T&T isimli şirketlerin ortakları arasında başlayan kavga farklı bir boyut kazandı.

Yönetimden dışlandıklarını iddia eden Terminal Yapı, şu anda göz boyama işlemleri ile ciddi bir mali kaynağın elde edildiğini, ancak bunun yatırıma dönmediğini söyledi.

“Neden rahatsızız?” sorusuna yanıt veren terminal Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Coşkun, “Bizim adımız orada. Havaalanı yapma yetkisi bizde ama biz yönetimde yokuz. Bizim ismimizi kullanarak, Kıbrıs Türkü’nün parasını alıyorlar. Gün geçtik sonra halkın kaybı daha da büyüyor” dedi.

Terminal Yapı adına, zehir zemberek bir basın açıklaması yapan Coşkun, ciddi iddialar ortaya koydu. Coşkun’a göre, Taşyapı, yönetim kurulu eliyle T&T yönetimini ele geçirdi. Söz verilen işler yapılmıyor, ciddi bir gelir elde ediliyor. Coşkun’a göre, Taşyapı’nın Ercan’ı tamamlama niyeti yok, yapılan işler de göz boyamaya yönelik.

“Kıbrıs Türkü’nün hakkının çalındığını” kaydeden Coşkun, T&T Airport Şirketi’ne kayyum atanması gerektiğini belirtti.

Coşkun, Ercan’da yer teslimi yeterli bir zaman dilimi içerisinde ihale şartnamesine uygun olarak yapıldığını ifade ederek  “Türlü gerekçelerle önce T&T yönetimi adil olmayan ve aykırı bir şekilde Taş Yapı'nın eline geçti, bu konu mahkemelik oldu. Bunun ardından da ihalenin en önemli halkası olan Terminal Yapı devre dışı bırakıldı.  Devlet ile gelir paylaşımı yapılmıyor. Tüm kazanılan para T&T ye kalıyor. KDV devlete ödenmiyor” dedi.

“Yönetenler duyarsız”

Coşkun açıklamada şöyle dedi: “Bir süredir Ercan Devlet Havaalanı üzerinde oynanan oyunu ısrarla, havaalanının gerçek sahibi olan Kıbrıs Türkü'ne anlatıyoruz. Tuhaftır ki, halk yaşananları anlarken, yönetenler konuya duyarsız kalıyor. Söylediğimiz net. Ercan Devlet Havaalanı'nda "havaalanı yapma ve işletme " ehliyeti şirketimiz Terminal Yapı'ya aittir.”

“Havaalanı yapma ehliyeti kimseye verilemez”

Coşkun konuyla ilgili bir örnek vererek, “Nasıl ki bir doktor, doktorluğunu ve eğitimini sıradan bir vatandaşa devredemez, o işin uzmanı o doktordur, Terminal Yapı'nın sahip olduğu havaalanı yapma ehliyeti de başkası tarafından kullanılamaz. Hiçbir hukuk devleti de oldu bittileri kabul etmez, bu kadar ciddi bir alanda oyun oynanmasına izin vermez” dedi.

“Havaalanı yapma yetkisi bizde”

“T&T'nin üstlendiği sorumluluğun en önemli parçası şirketimizdir. Havaalanı yapma yetkisi bizimdir. Bunu da hem Türkiye'de hem de dünyanın farklı ülkelerinde havaalanı inşa ederek yetki kazandık.

Ama biz ısrarla “T&T içerisinden dışlandık. Taş Yapı ihale şartnamesinin sadece firmamıza vermiş olduğu sorumlukları yerine getirmemizi engellemektedir. Terminal yapı ortaklığın yapımcı ve işletmeci firmasıdır. Ancak Terminal Yapı yok, sadece Taş Yapı var. Onun da havaalanı yapma ve işletme yetkisi yok" dememize rağmen, sözümüze ülkeyi yönetenler itibar etmiyor.
Biz de son çare olarak yargıya başvurduk.”

“Kayyum atanmalı”

Terminal Yapı’nın talebi ise gecikmeden havaalanı yönetimini elinde tutan, ama kendilerinin ehil şirket olarak dışlandığı T&T şirketine KKTC devleti hukuk süreci tamamlanıncaya kadar kayyum atanması olduğunu belirtti.

Sorular

Terminal Yapı Direktörü Cenk Coşkun, basın açıklamasında şirkete ve devlete sorular sordu:

1- Havaalanının inşaatına başlanmadan işletme ve gelirleri teslim edilir mi?  Cevap: Hayır ancak Ercan da tersi oldu.

2- İhale Şartnamesine göre havaalanı yapma ehliyetine sahip şirket göz göre göre ortaklıktan dışlanabilir mi? Hiç bir havaalanı yapım ve işletim tecrübesi olmayan bir şirketin uluslararası geçerliliği olan bir havaalanı inşa etmesi mümkün mü?   CEVAP: HAYIR ancak ERCAN da tersi oldu

3- KKTC hükümeti neden "İnşaat yoksa işletme de yok" demiyor?

4- Ercan, ihale şartnamesindeki tarife uygun bir şirket (T&T) tarafından mı yönetiliyor?

5- İhaleye girerken deneyimli şirket aranıyordu da,  esas iş olan  ve yüksek düzey bilgi gerektiren inşaat ve işletme deneyim neden önemsizleştirilip kamu kandırılıyor? 

“Gelirler nerede?”

“T&T'nin önceliği havaalanı inşaatını yapmak olmalıydı. Maalesef biz şirket ortağı olarak hesapları göremiyoruz, denetleyemiyoruz. Ama biliyoruz ki, havaalanından ciddi bir gelir elde ediliyor. Peki bu gelir yatırıma dönüşmemişse nerede? Mahkemeye başvuru yaptık. Adaletin er geç tecelli edeceğini biliyoruz. Ancak, kaybedilen her gün, Kıbrıs Türk halkının geleceğinden çalınıyor.

Halkının çıkarını korumakla yükümlü olanların bu konuya daha fazla kayıtsız kalmasına gönlümüz razı değil. Bu bildirimiz açık bir ihbardır. Talebimiz, daha fazla zaman kaybının önlenmesinin yanı sıra, halkın parasına da sahip çıkılmasıdır. İnşaatın çoktan başlamış, hatta şimdiye kadar bitmiş olması gerekiyordu.

3 yıl geçti. Uyduruk işler dışında ki bunların çoğu da izinsiz yapıldı, havaalanı yapımı adına tek bir adım atılmadı. Bugün devam eder gibi görünen işlerin tamamı göz boyamaya yöneliktir.

Ortada havaalanı inşaatı yok. İnşaatı yapıyoruz diye açıklamalar var. Doğru değildir.

Tamamen bir oyalama taktiği içindeler.”

“Yapılan sadece çevre düzenlemesi”

Açıklamada, “Herkes bilsin ki, tamamen süreçten dışlanmış durumdayız. Tamamen halkı aldatmaya yönelik işlemlerle siyasetçilerin gözünü boyayabilirler ama bizi kandıramazlar. Neden? Çünkü havaalanı yapmak bizim işimiz. İhaledeki varlık nedenimiz bu. İsyanımız bunadır. Ercan'a yapılması gereken pisti ve terminal binası ile  sil baştan yeni modern bir havaalanıdır.  Şu anda yapılmakta olan ise yol ve su drenaj kanalıdır. Halbuki inşaatı yapma ve işletme yetkisi bizde olmasına rağmen, şu anda projenin hiçbir aşamasında yokuz” dendi.

“Sadece para kazanıyorlar”

“Gerçek şu ki: Terminal Yapı'nın havaalanı yapma ehliyetini iznimiz dışında  yetkisizce kullanmak isteyen Taş Yapı, önce ortak kurduğumuz T&T isimli şirketi ihale şartnamesine aykırı bir şekilde ele geçirmiş, şimdi de yatırım değil, sadece para kazanma arzusuyla hareket etmektedir.
İsmimizi ve deneyimlerimizi kullanarak Ercan' da olağan dışı para kazanmaktadır.

Tekrar ediyoruz, doktor diploması olmayan biri doktorluk yapabilir mi? Devlet böyle birini fark ettiğinde ses çıkarmaz mı?  Taş Yapı’nın da Ercan’daki durumu böyle! Konu bu kadar net ve ciddidir. Havaalanı yapma yetkisi ve bilgisi bizde, ama biz sürecin içinde yokuz.

Uyarıyoruz. Bilinçsiz kişilerin inşa edeceği bir havaalanı, güvenlik açısından da türlü sorunlar doğuracaktır. Kaldı ki, havaalanı yapılacağına inanmıyoruz.

İddia ediyoruz, Taş Yapı, T&T marifeti ile, Kıbrıs Türkü'nün parasını da alarak, yatırım yapmadan bu adadan ayrılacaktır.”

banner22
Son Güncelleme: 21.11.2015 15:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31