25 Ekim 2016 Salı 13:40
Erhürman: 'Enerji alanında devlet politikası şart'

Emir Ertorun

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman, enerji alnında devlet politikası ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti. Erhürman, tüm siyasi partiler, uzman sivil toplum örgütleri, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ve sendikaların katılımıyla kurulacak bir teknik komitenin ülkenin kısa, orta ve uzun vadeli enerji politikasını ortaya çıkarabileceğini, hatta enerji yasası veya yasalarına yönelik taslak oluşturabileceğini kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün “Türkiye ile KKTC hükümetleri arasında enerji alanında işbirliğine ilişkin anlaşma ve bu anlaşmaya göre atılacak adımlarla" ilgili genel görüşme gerçekleşiyor.

Görüşmeyi, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) ve Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) yetkilileri de takip ediyor.

ERHÜRMAN: “YANITLANMASI GEREKEN SORULAR VAR”

Genel kurulda ilk sözü alan Tufan Erhürman, Meclis’in bu genel görüşmeyi bir fırsat olarak tanımlaması gerektiğini söyledi.

Tufan Erhürman, Türkiye ile KKTC hükümetleri arasında enerji alanında imzalanan anlaşmanın sadece enterkonnekte veya su altından kabloyla KKTC’ye elektrik getirilmesini değil, petrol, doğalgaz, genel anlamda enerji ve yenilenebilir enerjiyi de kapsadığına işaret etti.

“Çerçeve anlaşması” dendiğini ancak bu anlaşmanın, su konusunda yapılan anlaşmadan da farklı olduğuna işaret eden Erhürman, ülkenin elektrikteki izole adımlarını aşacak çalışmaları desteklediğini, ancak yanıtlanması gereken sorular da olduğunu vurguladı.

Bu konuda Meclis’te verimli bir görüşme yapmayı arzuladıklarını belirten Erhürman, ulaşabildikleri verilere göre konuşmasını yapacağını, diğer konularla ilgili olarak ise Enerji Bakanı’nın açıklamasını bekleyeceğini kaydetti.

Erhürman, enterkonnekte ile ilgili Türkiye’deki uluslararası yönetmelikte yer alan 4 konu üzerinden teknik değerlendirmeler yaparak, “senkron paralelin” en doğru adım olacağını belirtti. Erhürman, önce teknik donanımların tamamlanması, gerekli işlemler ile adımların atılması ve gerekli uluslararası yerlerden izinlerin alınması gerektiğine işaret etti.

“Senkron paralel”i desteklediklerini ifade eden Erhürman, bu bağlantı için ENTSO-E’den yani Avrupa’daki elektrik sisteminden sorumlu birlikten izin alınması gerekliliğine vurgu yaptı.

“GEREKLİ DETAYLI TEKNİK ÇALIŞMALAR YAPILMALI, GEREKLİ ULUSLARARASI İZİNLER ALINMALI”

CTP’nin en çok desteklediği sistemin “senkron paralel” olduğunu, ikinci ihtimalin de “back to back” bağlantı sistemi olabileceğini ifade eden Erhürman, bu konularda gerekli detaylı teknik çalışmaların yapılması ve gerekli uluslararası izinlerin alınması gerekliliğine vurgu yaptı.

Bütün çıkabilecek sorunların mutlaka önceden hesaplanması ve düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Erhürman, yapılacak yatırımların da “ölü yatırım” olmaması ve gereksiz yere tüketiciye ödetilmemesi için gerekli tartışma ve çalışmaların gerekliliğine değindi.

Erhürman, Kıbrıs sorunu üzerinden de bakıldığında, bu uluslararası izinlerin alınmasının zor olacağını düşündüğünü ancak “senkron paralel” bağlantısına gerekli izinlerin alınabilmesi durumunda tam destek verdiklerini, ikinci bağlantı olabilecek “back to back” sistemini de tartışabileceklerini söyledi.

“TEK YANLI ELEKTRİK ÜRETİM VE SATIMINA KARŞIYIZ”

Tufan Erhürman, “Ancak tek yanlı elektrik üretimi ve satımına yani AKSA gibi bir duruma karşı olduklarını belirterek, bunun enterkonnetke olmadığını ve gerekli çözümü sağlamayacağını savundu.

Bu yapının KKTC’yi izoleden kurtarmayacağını ifade eden Erhürman, Türkiye’de kurulacak bir santralin buraya elektrik vermesinin bir çözüm olmayacağını kaydetti.

Erhürman, sadece enterkonnekteyi yani büyük sisteme bağlanmayı destekleyeceklerini belirtti.

CTP Milletvekili Tufan Erhürman, çözümden sonra da bu anlaşmanın Kıbrıs Türk halkının önündeki enerji alanındaki adımlarını yıllarca belirleyeceğine işaret etti.

“ENERJİ ALANINDA DEVLET POLİTİKASI”

Tufan Erhürman, şunları kaydetti:

“Meclis olarak bunu bir fırsat olarak tanımlamalıyız. Meclis’teki siyasi partilerin katılımıyla bu alanda uzman sivil toplum örgütleri ve Kıb-Tek ile sendikalar teknik heyet kursun ve bu heyet enerji alanında çalışmaya başlasın. Enerji alnında devlet politikası ortaya çıkarılsın. Komite kurulsun, ülkenin kısa orta uzun vadeli enerji politikasını ortaya çıkarsın. Enerji yasası veya yasalarına yönelik taslak oluştursun”

Enerji alanında atılacak adımların gelecek nesilleri de çok yakından ilgilendirdiğine işaret eden Erhürman, bu yönde birlikte çalışmaya hazır olduklarını kaydetti

Tufan Erhürman, hükümete, genel görüşmeye olanak tanıdığı için de teşekkür etti.

banner22
Son Güncelleme: 25.10.2016 13:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5