15 Nisan 2015 Çarşamba 20:11
Eroğlu: 'Doğru çözüm zamanı geldi'

Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu, Rumların ayak sürümeye devam etmesi halinde Meclis ve Kıbrıs Türk halkıyla ne yapılacağının tartışılacağını söyledi.

Eroğlu bugün BRTK’da yayınlanan beşinci konuşmasında, “gerekmesi halinde Kıbrıs Türk Halkı’nın düşüncelerini dünyaya yansıtmak için bir referanduma gidebiliriz” dedi.

Konuşmasında 19 Nisan Cumhurbaşkanlığı Seçimi için 3 gün kaldığını belirten Derviş Eroğlu, “Kıbrıs konusu ile ilgili tüm ülkeler bizim kararımızı bekliyor” diye konuştu.

Halkın vereceği kararla doğruyu seçeceğine olan inancını ve güvenini ifade eden Eroğlui, halkın güçlü desteğiyle yola devam edeceğini belirtti.

“Zafer bizimdir kardeşlerim. Kazanan tüm Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı olacaktır. Kazanan hangi görüşten olursa olsun Kıbrıs Türk Halkı olacaktır. Kararınızın egemenlikten, özgürlükten, Devletimizden, garantilerimizden yana olduğunu net bir şekilde görüyorum” diyen Derviş Eroğlu, adaylığının başlıca nedeninin çok kritik bir noktaya gelen süreci yarım bırakmamak olduğunu söyledi.

Eroğlu şöyle devam etti:

“AYAK SÜRÜMEYE DEVAM EDERLERSE….”

“Yanlış yapılırsa olacakları bile bile, yaşanacakları göre göre, iki partimiz bana çağrı yapmış, halkımızın büyük  bir kesimi devam etmem için telkinlerde bulunmuşken  görevden kaçamazdım. Rahatımı düşünmedim, şahsi beklentilerle hareket etmedim. Halkıma, yani size, beni ben yapan insanlara karşı son bir hizmette daha bulunmak istiyorum Hedefim Kıbrıs meselesini en kısa sürede bir sonuca bağlamaktır. Buna yönelik çalışmalarımızda önemli mesafeler kat ettik. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide son ziyaretinde 2015 yılı içinde bir referandum olabileceğini ortaya koymuştur. İşte bu nedenle size referanduma hazır olmanız çağrısında bulunuyorum. Eğer Rum komşularımız gerçekçi, iki tarafın da yararına olacak, bölgeye, iki ayrı halkın Anavatanları Türkiye ve Yunanistan’a güç katacak bir antlaşma istiyorlarsa biz hazırız Ama artık ayak sürümelere tahammülümüz kalmadı. Biz tüm barışçı tutum ve yaklaşımlarımıza rağmen dünyadan dışlanacağız, onlar sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin nimetlerinden  yararlanmaya devam edecekler! Bu böyle devam edemez. Ayak sürümeye devam ederler çözümün önünü tıkarlarsa ne yapmamız gerektiğini Meclisimizle, siz halkımızla tartışacağız ve yeni yolumuzu belirleyeceğiz. Çok net söylüyorum; gerekmesi halinde Kıbrıs Türk Halkı’nın düşüncelerini dünyaya yansıtmak için bir referanduma gidebiliriz.”

“CUMHURBAŞKANLIĞI TEŞKİLAT YAPISI VİZYONUMUZ DOĞRULTUSUNDA DÜZENLENECEKTİR”

“Kardeşlerim, konuşmamın bu bölümünde Kıbrıs konusunun dışındaki bazı çalışmalarımızdan bahsetmek istiyorum. Anayasamızın Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerini düzenleyen 102’nci maddesine göre Cumhurbaşkanı Devletin başıdır.   Bu sıfatla, Devletin ve toplumun birliğini ve bütünlüğünü temsil eder. Yine Anayasamız uyarınca Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Anayasasına saygıyı, kamu işlerinin kesintisiz ve düzenle yürütülmesini ve Devletin devamlılığını sağlamakla yükümlüdür. Ben görev sürem boyunca Anayasaya bağlı kaldım ve toplumsal birliğin sağlanmasına özen gösterdim. Hükümetler ve Meclis'le sorumluğumun bilinci içerisinde diyalog kurdum. Yeni görev dönemimde de Anayasal görevlerimi etkin, verimli bir şekilde yerine getirmek, toplumsal birlik ve beraberlik ruhunun daha da yükseltilmesini sağlamak benim için esas olacaktır. Cumhurbaşkanlığı’nın teşkilat yapısı siyasal vizyonumuz çerçevesinde düzenlenecektir.”

“PROJELERİMİZ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK”

Bu yeni yapılanma ile de bir taraftan Kıbrıs davasının savunulması güçlendirilirken diğer yandan toplumsal birlik-beraberliğimizin pekiştirilmesinin sağlanacağını vurgulayan Derviş Eroğlu, “Toplumsal birlik-beraberlik açısından büyük önem taşıyan vatan sevgisi, devlete güven duygularının gelişmesi içinse sosyal sorumluluk projelerine, gençlik, kadın, çevre, spor, kültür-sanat, rehabilitasyon ve sağlık konularına verilen destekler artırılarak sürdürülecektir. Meclisimizin onayı ile yasasını geçirdiğimiz Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın kuruluşu tamamlanacak ve konser salonu bitirilecektir” dedi.

Çocuk Destek ve Rehabilitasyon Merkezi Binası’nın Lefkoşa’nın Kızılbaş bölgesinde inşa edileceğine de dikkat çeken Eroğlu, “Cumhurbaşkanlığı olarak sanata, çevreye, spora ilgi ve desteği yükseltmek için bu üç alanda ödüller vereceğiz” diye konuştu.

Derviş Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“GENÇLERİMİZ ARTIK DÜNYAYA AÇILMALIDIR”

“Halk Konseyimiz, Danışma Kurulumuzla yakın çalışma içinde olmaya devam ederken var olan çalışma arkadaşlarımıza yenilerini ekleyeceğiz. Kadın Konseyi ve  Gençlik Konseyi’ni kuracağız. Hangi düşüncede olursa olsun kadınlarımız ve gençlerimiz ayrı çalışmalar yapacak, bu iki konseyde buluşacaklar ve gerek Kıbrıs konusu gerekse ülke sorunları ile ilgili düşüncelerini, çözüm önerilerini ortaya koyacaklar. Bu noktada gençlerimize birkaç söz söylemek istiyorum; Değerli kardeşim; yaşamınla  ilgili tercihlerinin seni nasıl etkilediği konusunda farkındalığının arttığı gençlik yıllarındasın. Ülkemizin ve tabii ki senin geleceğine etki edecek seçimlerde oy kullanacağın bir dönemi birlikte yaşıyoruz. Sen! Özgür bir genç olarak, kimselere muhtaç olmadan artık dünyadaki yerini almalısın.   Gençlerimiz artık tüm dünyada diğer ülke gençleri gibi spor yapmalı, dünyaya açılmalıdır.  Sanatçılarımız artık eserlerini dünya ile paylaşmalıdır... Artık bu belirsizlik bitmeli, tüm sınırlamalar, izolasyonlar kalkmalıdır.”

“DOĞRU ÇÖZÜM ZAMANI GELDİ”

50 yıldır Kıbrıs Türk halkına haksız yere kapatılan dünyanın artık kapılarını açması gerektiğinin altını çizen Derviş Eroğlu, geleceğin şekillenmesinde önümüzdeki birkaç yılın çok büyük önemi bulunduğunu ifade etti.

Kıbrıs konusundaki çözümsüzlüğün yarattığı olumsuzlukların yaşanmayacağı Doğru Çözümün zamanının geldiğini belirten Eroğlu, “kararı birlikte vereceğiz. Sen de bu sürecin içinde olacaksın. Sen de sürecin içinde olacaksın diyorum çünkü “Gençlik Konseyi’ni kuruyoruz” dedi.

Derviş Eroğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

“GÖRÜŞÜN NE OLURSA OLSUN KONSEYDE YER ALACAKSIN”

“Partin, siyasi düşüncen ne olursa olsun bu Konseyde sen de yer alabileceksin.  Bu Konsey sayesinde, seni ilgilendiren tüm konular ve Kıbrıs konusundaki görüşme masasında senin sesin, senin düşüncelerin de olacak.  Bu Konseyle masada sen de olacaksın, “Doğru Çözümü” sen bulacaksın. Böylece Cumhurbaşkanlığı’nın görev alanında yönetim sürecine sen de katılmış olacaksın. Ve kadınlarımız.... Kardeşlerim, sizleri anlıyor ve takdir ediyorum. Sizler bu toplumun en az karşı cinsiniz kadar etkin bireylerisiniz. Siz sosyo-ekonomik yaşantımızın vazgeçilmez unsurusunuz. Kuracağımız Kadın Konseyi ile sizin sesiniz, sizin görüş ve düşünceleriniz Devlet’e en etkin şekilde yansıyacaktır. Gençlerimiz gibi sizleri de yönetim sürecine katmak bizim için oldukça yararlı olacaktır. Doğru Çözüm için sizden de destek ve katkı bekliyorum. Esasen bizim Birleşmiş Milletlere şu anda bildirmiş durumda olduğumuz 11 kişilik görüşmeci heyetimizin 6’sı, yani çoğunluğu, bayan arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. Ancak biz kadının her alanda daha ileri gitmesinde yanayız ve bununla ilgili üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız. Kardeşlerim, konuşmamın sonuna gelirken bir kez daha sizlerden son güne kadar seçimi ilk turda bitirebilmek üzere gayret etmenizi istirham ediyorum. Biraz daha gayretle inanınız bu hedefimize ulaşabiliriz Geliniz vereceğimiz oylarla;  Kıbrıs Türk Halkı’nın barışçı olduğunu; mümkün olan en kısa sürede çözüm istediğini haksız ambargo ve izolasyondan bıkıp usandığını; Avrupa Birliği’nden kendisine verdiği sözleri yerine getirmesini beklediğini haykıralım. Beni dinlediğiniz için size bir kez daha teşekkür ediyor sağlıkla kalınız diyorum.”

banner22
Son Güncelleme: 15.04.2015 20:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31