03 Şubat 2016 Çarşamba 14:55
Gençlerden burs isyanı!

Özlem Çimendal

Yurt dışında burslu okuyan öğrenciler 3 aydır yatmayan burs ödenekleri konusunda isyan etti. Yurt dışında okuyan ve burslarını henüz alamayan öğrenciler arasında, eğitim masraflarını, ev kiralarını ödeyememenin dışında okulu bırakmak zorunda kalarak geri dönenler de var. Genelde hükümetin özelde Maliye Bakanlığı’nın her ayın son 10 gününe kadar ödenmesinin şart koşulduğu tüzüğü çiğnemekle suç işlediğini belirten öğrencilere, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de destek verdi. Elcil, ülkede bu kadar sorun varken bakan Birikim Özgür’ün geçen gün Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasının mantıklı hiçbir yanının olamayacağını savunarak, “Birikim Özgür üzerine vazife olmayan işlerle uğraşıyor. Sanki birileri oraya kendisini oturtmuş bunları söylesin diye. Türkiye’deki AKP’nin bir bakanı gibi konuşuyor” dedi. Elcil, bakan Özgür’ün taktiklerle gündemi değişip, bazı çevrelerden destek toplama politikasıyla hareket ettiğini savundu.

Aktivist Düşünce Topluluğu üyesi Nehir Özkızan: "Devlet suç işliyor"

“Üniversitede 4’üncü yılım. Özellikle Aralık ayında bütçe biter ve burslar şubatın sonuna doğru yatar. Tüzüğe göre ayın son 10 günü içerisinde bursların yatması gerekmektedir. Buradan yola çıkacak olursak, devletin yaptığı bir suçtur verdiği hakkı yerine getirmemektedir çünkü. Bize beklememiz söyleniyor ama milletvekillerinin ödenmeyen maaşlarından dolayı olay çıkardıkları bir ortamda  öğrenciler olarak bizleri düşündüğümüzde aslında durum daha da içler acısı.”

“Tek gelirimiz bu burslar ve okulu bırakmak zorunda kalanlar oldu”

“Yurt dışında okuyan öğrencilerin kimisi bu parayla kira öder, kimisi okulunu öder, kimisi geçimini sağlamaya çalışır. Tüm bunların dışında zaten alınan bu burstan geriye kendi özel harcaması için bir şey kalmaz. Bizim tek gelirimiz bu burslardır. Çevremde örnekleriyle de gördüğüm ve sayıları da anımsanmayacak derecede ödenmeyen burslar nedeniyle mağdur olan arkadaşlarım var. Çoğu bu burslara güvenip yurt dışında okula başlıyor ve ödenmeyen burslar nedeniyle ekonomik zorluklardan dolayı okulu bırakıp geri dönmek zorunda kalıyor".

“Burslar için henüz bütçe açmayan Maliye Bakanlığı’nı bekliyoruz”

“Bursların ne zaman ödeneceğini sorduğumuzda olayın Maliye Bakanlığı’nda olduğu, burslar için henüz bütçe açılmadığı, şubat sonunu beklememiz gerektiği yönünde cevap alıyoruz. Şimdiye kadar Hem Maliye Bakanlığı hem de Eğitim Bakanlığı bu suçu defalarca işledi. Şimdi ise olayın Maliye Bakanlığı kısmının beklendiği ifade ediliyor.”

8 Şubat’ta “Burs Sadaka Değil Haktır” eylemi var!

“Şubatın 8’ine kadar durumumuzda değişiklik olmazsa ve ödemeler gerçekleşmezse Maliye Bakanlığı hedefimizde olacak. Şu an için de bir eylem hazırlığı içerisindeyiz. Ayın sekizine kadar ödemelerimiz yapılmazsa “Burs Sadaka Değil Haktır” sloganıyla bağımsız öğrenci gruplarının da katılımıyla Lefkoşa-Kuğulu Park’ta eylem gerçekleştireceğiz.”

“Üçüncü ülkelerde okuyan ve burs hakkı kazananların listesi bile açıklanmadı”

“Üçüncü ülkede okuyan arkadaşlarımız da burs hakkı kazandılar ama onların henüz listeleri bile açıklanmadı. Bize 3 aydan beri ödenmeyen bursları bu arkadaşlarımızın daha alıp almayacağı bile belli değil. Emin olmamakla birlikte Mart'ta Kıbrıs’a gelecek olan bu arkadaşlarımız da  eylem düzenleyecekler.”

Hayrettin Seheroğlu: "Hükümete, ülkemize inancımız kalmadı"

“3’üncü aya girdiğimiz burslar konusunda henüz daha bir yatırım yapılmadı. Biz bursların yatmaması konusunda oldukça şikayetçiyiz. Yatacak mı yatmayacak mı ve neden yatmıyor? Çok tepkili ve zor durumdayız. Yatmamasının nedeni nedir? Devletimizin de ülkemizin de artık pek inandırıcı bir gidişat yok. Bizim burslarımız yatmazken KKTC’deki gündemin geldiği nokta ve uğraşılan konular çok boş geliyor bize. Bursların yatmaması durumu bu şekilde devam ederse yurt dışında okuyan ve burslarını alamayan öğrenciler olarak eylem yapacağız.”

Celal Özkızan: "Öğrenciler bu burslara güvenerek okumaya gidiyor"

“Ben yurt dışında master yapıyorum. 2 aydır burslarımız ödenmiyor. Bu ay 3’ncü ay olacak. Yurt dışında okuyan öğrencilerin çoğu bu burslarına güvendikleri için hem eğitim yaşamlarında hem de sosyal yaşamlarında büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. İki aydan bu yana burslarımız ödenmiyor. Kimse sormuyor bu çocuklar ne yapıyor diye. Bu ay da yatmazsa sesimizi duyurmak için elimizden geleni yapacağız. Benim gibi mağdur olan arkadaşlarımın da şu anda başlatmış oldukları bir eylem çalışması var. Ben Kıbrıs’ta olmasam da yüreğim Kıbrıs’ta hakkını arama mücadelesi veren arkadaşlarımla olacak.”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil: "Tek işleri memurların maaşını ödemek değil"

Yurt dışında okuyan öğrencilerin 3’üncü aya girilmesine rağmen hala burslarını alamamaları konusuna destek belirten Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, bursların hala ödenmemesinin de ülkenin iyi yönetilmemesinin açık örneği olduğunu savundu. Ayrıca gelen giden hükümetlerin toplumsal meselelerde duyarlı olmadıklarının da kanıtı olduğunu söyledi. Hükümet edenlerin sanki tek işlerinin memur maaşlarını ödemek olduğu gibi bir anlayışla hareket ettiğine değinen Elcil, “Öncelikli yapılacak çok büyük işler vardır. Vergi toplama meselesi, tasarruf tedbiri çalışmayan memur öğretmen kim varsa bunları beklemede tutmaya devam ediyorlar” dedi.

“Hükümet 5 kişiye para aktarmakla ilgili bir misyon üstlendi”

 Hükümetin şimdilerde belli sektörlere bütçeyi aktarmakla ilgili bir misyon üstlendiğine de değinen Elcil, “Narenciyede ihracat teşviki diye 5 kişiye para aktarıyor bu hükümet. Süt Mamülü üretenlere ihracat teşviki veriyorlar. Bu da korkunç bir meblağdır sadece bu alana 146 milyon veriliyor. Belli ailelere belli kesimlere menfaat sağlayan bir sistem yarattılar. Toplumu düşünen yok. Maaşları ödeyerek iş yaptıklarını söylüyorlar” şeklinde konuştu.

“Bakan Özgür, üzerine vazife olmayan işlerle uğraşıyor”

Maliye Bakanı Birikim Özgür’ün geçen gün Meclis’te KKTC’ye kabloyla elektrik gelmesi olayını savunmasının mantıklı hiçbir yanının olmadığını ifade eden Elcil, “Birikim Özgür üzerine vazife olmayan işlerle uğraşıyor. Konuşmasının hiçbir tutar tarafı yoktur. Sanki Birileri oraya kendisini oturtmuş bunları söylesin diye” ifadelerini kullandı.  

“Türkiye’de AKP’nin bir bakanı gibi konuşuyor”

Maliye Bakanı’nın sanki birileri tarafından olduğu yere oturtulmuş olduğunu savunan Elcil, “Türkiye’deki AKP’nin bir bakanı gibi konuşuyor Birikim Özgür. Kıbrıs Türk toplumunun seçtiği bir bakan gibi konuşmuyor açıkçası. Onun dışında Kıbrıs sorunuyla ilgili birileriyle görüşmesi aynı şekilde sanki onun üzerine vazifeymiş gibi bu işleri yapmak. Maliye’nin durumu ortada iken ve burslar ödenemezken Birikim Özgür’ün ülkede her şey yolundaymış ve gençlerimizin bursları ödenmiş gibi başka meselelerle uğraşması kabul edilebilir değildir. Bu öğrencilerin ne yaptığı nasıl geçindiğini kimse sormuyor” dedi.

Gündem değişerek, destek toplama peşinde

Bakan Özgür’ü gündem değişme peşinde hareket ederek, sorunları görmezden gelmeye çalışmakla eleştiren Elcil, “Birikim Özgür taktiklerle gündemi değişip destek toplama politikasıyla hareket ediyor. Türkiye’den kablolarla elektrik getirilmesi konusunu ortaya atar, döner Ticaret Odası, Sanayi Odası buna destek verir. Mesailer konusunu ortaya atar döner Genç İş Adamları destek verir. Birikim Özgür Türkiye’deki AKP’nin temsilcisiymiş gibi konuşuyor” dedi.  Ayrıca Elcil, bağımsız öğrenci gruplarının Şubat’ın 8’ine kadar bursların ödenmemesi durumunda yapacakları eyleme de destek belirtti.  

Kaynak: Yeni Bakış

banner22
Son Güncelleme: 03.02.2016 14:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31