05 Şubat 2015 Perşembe 09:02
Her gün 3 insanımız kanser oluyor!
banner10

Rana Sarro

Dünya Kanser Günü dolayısıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail Detay Gazetesi’ne ürkütücü açıklamalarda bulundu. Kocaismail, kanser hastalığının ülkede korkutucu şekilde arttığına dikkati çekerek, günde 1-2 yeni kanser vakası sayısının geçtiğimiz hafta 3’e çıktığını kaydetti ve “Bu bizi ürküttü. Bu bizi korkuttu. Çünkü ne dernek ne de devlet bunun altından kalkamaz” dedi.

Kanser konusunda kalıcı politikalar üretilmesinin gerektiğine vurgu yapan Kocaismail, Kanser Savaş Dairesi’nin kurulması ve bu konuda tedbirlerin alınmasını sağlayacak yasanın geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar da yaptığı açıklamada, Kanser hastalığının tüm dünyada giderek artış gösteren önemli bir sağlık problemi olduğunu belirterek, 2012 verilerine göre dünyada 14,1 milyon yeni kanser vakası tespit edildiğini ve 8,2 milyon kişinin kanser nedeni ile gerçekleşen hastalıktan öldüğünü kaydetti.

“6 BİNİNİ KAYBETTİK”

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, Detay Gazetesi’nden  Rana Sarro’ya yaptığı açıklamada, Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne üye 14 bin kanser hastasının 8 bininin bugün hayatta olduğunu belirterek, “6 bin kişiyi de kaybetmiş olduk” dedi.

“GÜNDE 3 YENİ VAKA”

Geçen hafta Perşembe ve Cuma günü, günde 3 yeni vakanın derneğe başvurduğunu belirten Kocaismail, “Bu bizi ürküttü. Bu bizi korkuttu. Çünkü ne dernek ne de devlet bunun altından kalkamaz” diye konuştu. Raziye Kocaismail, şöyle devam etti:

onkoloji-3.jpg

“NE YAZIK Kİ SİFTAHSIZ GÜNÜMÜZ YOK”

“Her zaman 1 veya 2 kişi kanser hastalığı teşhisiyle derneğimize gelirken, geçen hafta 3’er kişi geldi. Bir gün de siftah yapmadan kapımızı açalım diye dua ettiğimiz derneğimizde ne yazık ki siftahsız günümüz yoktur. O iki günde de 3’er kişinin yeni vaka olarak derneğimize gelmesi ise tüylerimi diken diken yaptı. Derneğin yokluklarında ve sıkıntılarında endişelendiren bir durumdur.”

“GİTTİKÇE ARTIYOR”

2003 yılından beri her gün bir yeni kanser vakasının olduğunu belirten Kocaismail, “her yeni günde yeni bir vaka diye bunu seslendiriyorduk. Daha sonraları, 2 günde 3 kişi gelmeye başladı. Daha sonra günde 2 yeni vakaya çıktık. Şimdi de umarız bu münferit bir olaydır da, günde 3 yeni vakaya çıkmaz” dedi.

“YAYGIN KANSER TÜRLERİ TEDAVİ EDİLEBİLİR TÜRLERDİR”

Kanser Hastalarına Yardım Derneği olarak üyesi olduğumuz Dünya Uluslar arası Kanser Kontrol Örgütü, yaygın olanların kesinlikle tedavi edilebilir kanser türleri olduğunu söyleyerek, “doğru beslenilirse, tütünden uzak kalınırsa ve çevremizi korursak yüzde 65 kanserden korumuş oluruz. Bunun başarmamız gerekiyor. Yani sağlığın anahtarı, toprak, hava ve suyun korunmasındadır.”

onkoloji.jpg

“KANSER SAVAŞ DAİRESİ KURULMALI”

Bu çerçevede, sağlıklı bir toplum için devletlerin inisiyatif alması gerektiğine dikkati çeken Kocaismail, kanser konusunda kalıcı politikalar üretilmesinin zamanının ise çoktan geçtiğine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Biz hala da yasasını geçiremedik. Türkiye’deki gibi Kanser Savaş Dairesi gibi bir daire kurarak, kanser yapıcı unsurlar ve tüm uzmanlıklarla bu konuda tedbirlerin alınmasını sağlayacak yasa geçirilmelidir.”

“13 BAKAN DEĞİŞTİ”

“Bu bir devlet politikası olmalıdır. Hükümetlerin politikası ve gelecek olan Sağlık Bakanı’nın inisiyatifine bırakılacak bir durum olmamalıdır. Derneğin kurulduğu günden bu yana, 21 yıllık hayatında, 13 tane bakan değişmesi de bize neden bir yere ulaşmadığımızı gösteriyor.”

EVRENSEL MÜCADELE VE FARKINDALIK YARATMAK

Dünya Kanser Günü dolayısıyla hastalıkla ilgili evrensel mücadele ve farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

KKTC’deki kanser hastalarına yardımcı olmak amacıyla kurulan Kanser Hastalarına Yardım Derneği, “4 Şubat Dünya Kanser Günü” dolayısıyla dün Lefkoşa’daki Dernek Merkez Ofisi’nde basın toplantısı düzenledi.

Dernek, kanser konusunda bu yıl “Sağlıklı Yaşamayı Seçmek İmkansız Değildir”, “Yaşam Kalitesi İmkansız Değildir”, “Erken Tanı Sağlamak İmkansız Değildir”, “Herkes İçin Tedavi İmkansız Değildir” mesajları hazırladı.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, konuşmasında derneğin çalışmaları ve hedefleri konusunda bilgi verdi. Kocaismail, derneğin 6 ana hizmeti kalıcı bir devlet katkısı olmadan, vatandaşın katkılarıyla hayata geçirdiğini kaydeden Kocaismail, bugüne kadar 14 binin üzerinde hasta evine girdiklerini ve şu anda da 8 bin civarında hasta üyeleri bulunduğunu belirtti. Kocaismail, derneğin kalıcı bir geliri bulunmamasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını kaydetti.

Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar da, 2012 itibarıyla dünyada 14.1 milyon yeni kanser vakası tespit edildiğini ve 8.2 milyon kişinin kanser nedeni ile gerçekleşen hastalıktan öldüğünü söyleyerek, dünyada en sık görülen kanser türleri arasında akciğer kanserinin başta geldiğini bunu meme ve bağırsak kanserinin izlediğini anlattı.

onkoloji-2.jpg

DERNEK YARARINA OYUN SAHNELENECEK

Bu arada, “Arı Maya Müzikli Çocuk Oyunu”, dernek yararına bu hafta Cuma ve Cumartesi günleri, Gazimağusa, Lefkoşa ve Girne’de sahnelenecek.

Oyun, cuma günü Gazimağusa’da Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda saat 19.00’da; cumartesi günü ise Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi AKKM’de saat 12.00’de ve Girne’de Girne Amerikan Üniversitesi Spectrum Uluslar arası Kongre Merkezi’nde saat 17.00’de sahnelenecek.

Biletler çocuklara 7,50 TL, yetişkinlere ise 15 TL’den satılacak.

KOCAİSMAİL: “KALICI GELİRİMİZİN OLMAMASI SORUN YARATIYOR”

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, basın toplantısında yaptığı açıklamada, maliyetlerin giderek arttığını belirterek, kalıcı bir gelirleri bulunmadığından, sürekli etkinlik yapmak durumunda kaldıklarını ve bunun kendilerini yorduğunu ifade etti.

Derneğe kalıcı gelir sağlamak adına 15 yıl önce bir uygulama ile memur maaşlarından 25 veya 50 kuruş ya da 1 TL kesinti yapılmaya başlandığını anımsatan Kocaismail, derneğin hizmetleri arttıkça bunun çok düşük bir rakam olarak kaldığını kaydetti.

Kocaismail, bu bağlamda her gün etkinlik yapmak yerine, hafta başı dernek yetkililerinin Lefkoşa’dan başlayarak tüm daireleri, özel sektörü, bankaları gezerek eski kesintinin güncellenmesi ve en az 5 TL ile başlayan yeni maaş kesintisi yapılması konusunda çalışma başlatacaklarını söyledi.

anser hastalarının sayısının artmasının kendilerini üzdüğünü ve ürküttüğünü belirten Kocaismail,  toplumun bilinçlenmesinin önemine dikkat çekti.

Yakın Doğu Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokolün yenilenmemesi sonucu yurt dışına gitmek zorunda kaldıklarını ve bu nedenle sıkıntılar yaşadıklarını anlatan Kocaismail, “Önümüzdeki hafta protokolün yenileneceğini müjdesini aldık” dedi.

ÇAĞLAR: “KANSER ARTIK ÖLÜMCÜL DEĞİL”

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Bilimsel Danışmanı Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar, “4 Şubat, Dünya Kanser Günü”nün, Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların, her yıl hastalıkla ilgili evrensel mücadele ve farkındalık yaratmaya çalıştığı önemli bir gün olduğunu belirtti.

Kanser hastalığının erken teşhisi ve korunma şansı bulunduğunu kaydeden Çağlar, kanserin artık ölümcül bir hastalık olmadığını vurguladı.

Kanser hastalığının tüm dünyada giderek artış gösteren önemli bir sağlık problemi olduğunu belirten Mine Çağlar, GLOBOCAN 2012 verilerine göre dünyada 14.1 milyon yeni kanser vakası tespit edildiğini ve 8.2 milyon kişinin kanser nedeni ile gerçekleşen hastalıktan öldüğünü kaydetti.

Çağlar, dünyada en sık görülen kanser türleri arasında 1.8 milyon akciğer, 1.68 milyon meme, 1.36 milyon bağırsak, 1.11 milyon prostat ve 951 bin 594 mide kanseri vakasının yer aldığını açıkladı.

Mine Çağlar, günümüz kanser verilerine bakıldığı zaman kanser hastalığına karşı artık evrensel ve bilimsel doğruların ışığında daha sistemli ve daha organize bir mücadeleye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Çağlar, kanser erken tanı programlarının varlığı ve bu programlara erişim ile bütün ülkelerde kanser yükünü önemli şekilde azaltmanın mümkün olduğunu vurguladı.

“EVRENSEL MESAJLAR”

Çağlar, Uluslararası Kanser Kontrol Örgütüne (UICC) üye olan derneğin 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde diğer ülkelerle tek yürek olarak evrensel mesajları topluma ulaştırmak için basın toplantısını düzenlediğini kaydetti.

Kanser konusunda bu yılki mesajlarını da aktaran Çağlar, bunları, “Sağlıklı Yaşamayı Seçmek İmkansız Değildir”, “Yaşam Kalitesi İmkansız Değildir”, “Erken Tanı Sağlamak İmkansız Değildir”, “Herkes İçin Tedavi İmkansız Değildir” olarak sıraladı.

Çağlar, “Sağlıklı Yaşamayı Seçmek İmkansız Değildir” sloganıyla “bireyleri sağlıklı seçim yapma konusunda yönlendirmek ve kanserle ilgili sosyal ve çevresel risk faktörlerini azaltmak, Dünya Kanser Bildirgesi’nin amaçlarına ulaşmak ve bulaşıcı olmayan hastalıklardan (BOH) erken ölümleri 2025 yılına kadar yüzde 25’e düşürmenin” hedeflendiğini kaydetti.

Mine Çağlar, “Yaşam Kalitesi İmkansız Değildir” sloganıyla “Kanserin duygusal, zihinsel ve fiziksel iyilik üzerine etkilerinin tam olarak anlaşılması hasta ve yakınlarının yaşam kalitesini en üst düzeye çıkaracaktır”; “Herkes İçin Tedavi İmkansız Değildir” sloganıyla da “Tüm insanlar nerede yaşadıklarına bakılmaksızın, ekonomik zorluklar yaşamadan, etkin ve kaliteli sağlık hizmetlerine eşit olarak erişim hakkına sahip olduğu” mesajının verilmek istendiğini belirtti.

banner22
Son Güncelleme: 05.02.2015 09:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31