12 Ocak 2016 Salı 10:26
İnsanlık suçu!
banner10

Kalecik sakinleri, AKSA Elektrik Santrali’nin bacasından, yapılan tüm uyarılara rağmen hala zehir saçıldığından ve bölgede kanser hastalığının her geçen gün arttığından dert yanıyor 

AKSA ve Teknecik Elektrik Santralleri’nden çıkan zehirli dumanların engellenmesi için bir türlü girişimde bulunulmuyor. Ülkemizdeki elektrik santrallerinden biri olan ve özel bir şirket tarafından kurulup yönetilen İskele’ye bağlı Kalecik bölgesindeki Elektrik Santrali AKSA, siyah duman çıkarmaya devam ediyor. 

HÜKÜMET SÖZÜNÜ NE ZAMAN TUTACAK? 

Bacasında filtre olmayan elektrik santrallerine mahkum edilen ülkede, hükümetin, hükümet programında yer alan ‘kaliteli yakıt’ taahhüdünü ne zaman yerine getireceği ise merak konusu oluyor. 

Bölge halkı, hava kirliliği yaşayan bir ada ülkesi olarak, her gün kanserden yitirdiğimiz bir ortamda çevre olgusunun daha fazla göz ardı edilmemesini istiyor. 

ALLAH KORKUSU OLAN BUNU YAPAR MI? 

İskele Kalecik bölgesinde yaşayanlar, “Bacalardan siyah dumanlar çıkıyor. Özellikle geceleri yoğun koku rahatsız ediyor. Bu, bir insanlık suçu değil midir? Ülkede nerede ise, resmi kayıt olarak, her gün bir kanser vakasının meydana gelmesine, katkıda bulunmak anlamı taşımaz mı? Bu tesisten çıkan, öldürücü gazın, ileride neden olacağı kanserli ölüm olaylarındaki katkısı, hiç düşünülmüyor mu? Allah’a inanan ve Allah korkusu taşıyan, bunu yapar mı?” sorularını soruyor. 

Bölge halkı ayrıca, bacalardan çıkan zehirli dumanların, çevrenin lokomotif sektör turizme de etkisi çok olduğunun altını çizerek, “Adalar turizmle yaşar, turist gelmezse nasıl yaşayacağız. Yeni Hükümetin, yeni Çevre Bakanına, bu konuda çok büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Kalecik ve Teknecikle ilgili Hükümet Programına yazılanlar, ne zaman uygulama alanı bulacak? Çevreye, Program ne zaman yansıyacak? 

Yoksa sayfalarda her zaman olduğu gibi tozlanmaya mı yüz tutacak” ifadelerini kullanıyor 

AKSA AKSIYOR 

AKSA Elektrik Santrali’nden çıkan zehirli dumanlar, hem halkın sağlığını tehdit ediyor hem çevre zehirleniyor. Bu gelişmeler yaşanırken de, Elektrik Santrali, devlet tarafından alım garantisi ile çalışıyor. Hafta sonunda bölgede bulunan Star Kıbrıs ve ADA TV ekibi, insan ve çevre sağlığını hiç düşünmeyen AKSA Elektrik Santrali’nden çıkan simsiyah dumanı görüntüledi. 

YILLARDIR ZEHİR SAÇIYOR 

İskele Kalecik bölgesinde yer alan AKSA Elektrik Santrali’nin, 2003 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana bacasında filtre olmaması ve havaya zehirli gazların çıkarması, gündemin en üst sıralarında yer alıyordu. Star Kıbrıs Medya Grubu’nun gerek bölge halkından aldığı şikayetler, gerekse bölgede yaptığı incelemelerin sonucunda başlattığı yayınlar yaklaşık 12 yılın ardından hükümetin adım atmasına yol açmıştı. 

STAR KIBRIS MEDYA GRUBU’NUN YAYINLARINI ETKİSİNİ GÖSTERMİŞTİ 

Dönemin Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, konunun takipçisi olmuş ve filtrenin takılmasına giden yolda denetimler yapılmasını sağlamıştı. Zaman zaman konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Dinçyürek, gelişmeleri de muhtelif dönemlerde Ada TV ekranlarından kamuoyu ile paylaşmıştı. Star Kıbrıs Medya Grubu’nun yıllardır kararlı ve istikrarlı bir tavır içerisinde olduğunu dile getiren Dinçyürek, Star Kıbrıs’a teşekkür etmişti. 

AKSA’NIN BACASI SİYAH TÜTÜYOR 

Bölge sakinleri sürekli Ada TV ve Star Kıbrıs’ı arayarak, bacadan siyah duman çıktığı yönünde ihbarlarda bulunmuştu. Hata bununla da kalmayıp resim çekip haber merkezimize göndermişler, gazetemiz de bunları sayfalarında yayınlamıştı. Son alınan bilgiler neticesinde filtre çalışmıyor… Ve aksa zehir kusmaya devam ediyor. Yetkililerin konuyla ilgili açıklama yapmamaları, ilgili bakanlığın ülkemizde kanser oranı en yüksek bölge olan Kalecik’te bu sorunu neden göz ardı ettiği ise ayrı bir soru işareti olarak ortada duruyor… 

FİLTRELER 10-15 GÜN ÇALIŞMIŞTI 

Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçesi görüşülürken, AKSA Elektrik Santrali’ndeki filtre gündeme damgasını vurmuştu. ... Bakan Kutlu Evren, AKSA Santralı’na takılan filtrelerin sadece 10-15 gün çalıştığını itiraf etmişti. 

YÜZDE 1’İN ÜZERİNDE KÜKÜRT İÇEREN YAKIT ÜLKEYE GİREMEYECEK 

Hükümet Programı'nda “Teknecik ve Kalecik Aksa elektrik santrallerinde kaliteli yakıt (kükürt oranı yüzde 1) kullanımı sağlanacak. Baca gazı arıtma tesislerinin kurulması için çalışma başlatılacak. Bu bölgelerdeki hava kalitesi ve kontrolü sık aralıklarla yapılıp halkla şeffaf bir şekilde paylaşımı sağlanacak” ifadeleri net ve açık bir şekilde yer almıştı. 

Hükümet geçtiğimiz Ağustos ayında, “kükürt oranı yüksek yakıtın ülkeye girişinin yasaklanması 6 ay erteleme” kararı almıştı. Bu karar, 1 Ocak 2016'dan itibaren elektrik santrallerinde kullanılmak üzere yüzde 1’in üzerine kükürt içeren yakıtın ülkeye giremeyeceği anlamını taşıyordu.

banner22
Son Güncelleme: 12.01.2016 10:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31