04 Mart 2016 Cuma 15:04
Kalyoncu: 'Rapordan gereken dersleri çıkaracağız'

Başbakan Ömer Kalyoncu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın hazırladığı “Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporundan” gereken dersleri çıkaracaklarını kaydetti.

Kalyoncu, raporun açıklandığı “Kuzey Kıbrıs Rekabet Edebilirlik Forumunda” yaptığı konuşmada, önlerinde önemli görevler olduğunu iyi bildiklerini, geri alınamayacak tek şeyin de zaman olduğu bilinciyle ülkede herkesin verdiği emeğe saygı duyması gerektiğine vurgu yaptı.

Herkesin kendi verdiği emeğe saygı duyması durumunda verimliliğin de artacağına inanç belirten Kalyoncu, şöyle devam etti:

“AB UYUM YASALARI EN ERKEN ZAMANDA GEÇİRİLMELİ”

“AB uyum yasaları, hükümetin daha hızlı çalışması, Meclisin daha hızlı çalışması ve AB uyum yasalarının erken zamanda geçirilmesi her halükarda ister çözüm olsun ister olmasın bizim açımızdan önemli olan çalışmalardır.

AB uyum yasaları çalışmaları uzun bir süredir başladı ancak oldukça yavaş ilerleyen bir çalışmadır. Buna hız vermemiz gerekiyor.

Denetim özürlü bir devletiz. Yeni geçecek Kamu Görevlileri Yasasıyla ve daha çok gayret sarf ederek bu denetim özrümüzün ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu da rekabet edebilirliliğimizi artıracak olan faktörlerden olacağına inanıyorum.”

“TOPLUMUMUZDA ADALET VE GÜVEN DUYGUSU EKSİK”

Kıbrıs Türk toplumunda önemli bir adalet ve güven duygusu eksikliği olduğuna değinen Kalyoncu, siyasete, Meclis’e, kurumlara ve adalete güven duygusu eksikliği olduğunu söyledi.

Kalyoncu, bunların giderilmesinin de rekabet edebilirliliği artıracağına inanç belirterek, bu konuda elbirliği yapılması, gerekiyorsa yasal değişiklik yapılması gerekliliğine değindi.

Yatırımların önünün açılması, istihdam olanaklarının artırılmasının büyük önem taşıdığı ancak Kıbrıs sorununun da önemli bir sorun olduğu, ayrıca bürokraside de büyük sorunlar olduğuna işaret eden Kalyoncu, şöyle devam etti:

“DEVLET PERSONEL AÇISINDAN FAKİRLEŞMİŞTİR”

“İşini çözemeyen pek çok insan bana kadar ulaşıyor ve devlet dairelerindeki zorlukları bizzat aşmaya çalışıyorum.

İnanamayacağınız kadar zorluklar var. Personel kalitesinden tutun da yasal bir takım problemlere kadar sıkıntılar var. Bunların aşılması gerekiyor. Devlet personel niteliği açısından fakirleşmiştir. Geçmiş yıllarda alınan geçicilerin hizmet içi eğitimlerinin yapılmamasının, yarışa dayalı sistemin ortada olmamasının, siyasetin değerli kadroları bir değirmen taşı gibi eğirtmesinden dolayı bürokraside problem yaşıyoruz.

Bu Kamu Görevlileri Yasasında yapılacak değişiklikle 3’lü kararnameli atamaların ortadan kalkmasıyla bunu aşabileceğimize inanıyorum.”

“GÜVENLİK AZMIŞ BİR HAL ALDI”

Kalyoncu, ülkede son zamanlarda güvenlik konusunda “azmış bir hal” olduğunu belirterek, bugün Başbakanlıkta güvenlik toplantısı yapacaklarını ifade etti ve konunun üzerinde ciddi bir şekilde durduklarını vurguladı.

Gerekli yasaların çıkarılmasını sağlayacaklarını, önlerinde 5-6 yasa bulunduğunu, bu konuda insan hak ve özgürlüklerine müdahale etmeden ülkede güvenliği sağlayacaklarını söyleyen Kalyoncu, güvenliğin mutlaka sağlanmasının önemine değindi.

Kalyoncu, güvenliğin; verimliliğin ve rekabet edebilirliliğin artırılmasına katkı sağlayacağına inanç belirterek, “Önümüzde görev çok” dedi ve raporun verdiği işareti aldıklarını kaydetti, emek koyanları kutladı.

banner22
Son Güncelleme: 04.03.2016 15:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31