02 Kasım 2016 Çarşamba 20:03
Karaman: 'Tuzlu su 3,5 kilometre içeriye kadar ilerledi'

Yerbilim Mühendisleri Odası Başkanı Birol Karaman, yıllık yağış ortalamalarında görülen sürekli düşüşe karşın tarımsal faaliyetlerdeki planlama çalışmalarının ve alt yapı yatırımlarının ihmal edildiğini savundu.

Konuyla ilgili yazılı açıklamasında bunun akiferlerden bilinçsiz su çekimine ve aşırı su tüketimine sebep olduğunu belirten Karaman, “Her ne kadar doğru ve net verilere ulaşma noktasında elimizde yeterli teknik imkânlar bulunmuyor olsa da, belli yaklaşımlar çerçevesinde yapılan tüm hesaplamalar akiferlerimizden çekimin, beslenmeden çok daha fazla olduğunu açıkça göstermektedir. Bu durum su bütçesinde oluşan açığın yani akiferlerimizin kurumasının da ana unsurudur” ifadelerine yer verdi.

Karaman, yağışların azalması, kuraklığın artması ve akiferlerden su çekiminin kontrolsüz bir biçimde artarak devam etmesi nedeniyle Güzelyurt akiferinde 1970’li yıllardan itibaren su seviyesinin düştüğünü ve tuzlu suyun sürekli olarak karaya doğru ilerlediğini kaydetti.

“GÜZELYURT’TA TUZLU SU 3,5 KİLOMETRE İÇERİYE KADAR İLERLEDİ”

Tuzlu suyun, Güzelyurt akiferinin 3-3,5 kilometre içerisine kadar ilerlediğini bunun kamu kurumlarının çeşitli üniversitelerle gerçekleştirdiği çalışmalarla da ortaya konduğunu ifade eden Karaman, şöyle devam etti:

“İklimsel koşulların yarattığı doğal sonuçlar ve tarihsel süreç içerisinde ülkeyi yönetenlerin bu koşullar yokmuş gibi davranması sonucunda doğal kaynaklarımız tükenme noktasına gelmiş ve nihayetinde Türkiye’den borularla su getirilerek oluşan açık kapatılmaya çalışılmıştır.

Güzelyurt akiferinin durumu ayan beyan ortada iken hükümet edenler geride kalan ağustos ayından beridir aralıklarla Bakanlar Kurulu kararlarıyla özel kişilere kuyu açma izni vermekte ve hali hazırda kötü olan durumun daha da kötüleşmesine neden olacak adımlar atmaktadırlar.

Odamız, tarımsal faaliyetlerin kesintiye uğratılmaması ve bu yönde ihtiyaç duyulan kaynağın üreticiye sağlanması noktasında elbette ki karşı duruşa sahip bir noktada değildir. Ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda ve doğal kaynakların izin verdiği ölçüde bu faaliyetler de tabiatıyla sürdürülecektir. Fakat bu ihtiyaç tarımsal planlamadan uzak bir biçimde ve kamu yararını göz ardı ederek kişiye özel uygulamalar yapmakla giderilemez.

Kuyu açma izinlerinin Bakanlar Kurulu kararı vasıtasıyla, kamu yararı ile bağdaşmayan ve insanımız arasında farklı ayrımlara sebebiyet verecek bir anlayışla ele alınması yukarıda belirttiğimiz sıkıntılara ek olarak yeni bir takım sıkıntıları da beraberinde getirmektedir ki bu hiçbir şekilde kabul edebileceğimiz bir durum değildir.”

“KİŞİYE ÖZEL KUYU AÇMA İZNİ AKİFERLERİN DAHA HIZLI KURUMASINA SEBEP OLUR”

“Kişiye özel kuyu açma izni verilmesinin” hali hazırda kritik seviyede olan Güzelyurt akiferinin daha da hızlı kurumasına sebep olacağını ifade eden Karaman, “Böylesi bir anlayış içerisinde hareket etmek Türkiye’den gelen suyun da etkin bir biçimde değerlendirilememesi sonucunu doğuracaktır. İzlenen bu yöntem açıkça Türkiye’den su geldi diye akiferleri gözden çıkarmakla eşdeğerdir” dedi.

Akiferlerin halkın ortak kullanım deposu olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini kaydeden Karaman, “Kişiye özel izinler ortak geleceği çalmak” anlamına geldiğini belirtti.

banner22
Son Güncelleme: 02.11.2016 21:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31