31 Aralık 2015 Perşembe 11:26
KTSO: 'Sanayi dahil birçok sektör çözüme hazır değil'
banner10

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), adada kalıcı barışın tesis edilmesinin Annan Planı dönemindekinde yaşanan ekonomik gelişmenin çok üzerinde bir etki yaratma potansiyeline sahip olduğunu ancak bu dinamiklerden en iyi şekilde yararlanabilmek için bu sürece çok iyi hazırlanmak gerektiğini vurguladı.

Oda, şu anda sanayi sektörü dahil, ülkede çoğu sektörün çözüme hazır olmadığını belirtti.

Yeni yıl mesajında 2015’in zor bir yıl olduğunu kaydeden Sanayi Odası, 2016’nın Kıbrıs Türk halkı için “Kıbrıs müzakerelerinin olumlu sonuçlanması ve su projesinin ekonomiye kazandırılması” olmak üzere iki olumlu gelişmenin söz konusu olduğunu kaydetti.

Mesajda 2015 yılının KKTC ekonomisi açısından ciddi sıkıntıların yaşandığı, dış kaynaklı döviz krizinin ve Ortadoğu bölgesindeki savaşın şiddetlendiği, “içeride siyasi istikrarsızlıkların yaşandığı, reformların yapılamadığı, su projesindeki belirsizliklerin aşılamadığı” bir yıl olduğu dile getirildi.

2015’te birçok sanayi işletmesinin artan girdi maliyetleri, uygun finansmana ulaşamama ve ithalatın yarattığı haksız rekabete karşı hayatta kalma mücadelesi verdiği ifade edilen mesajda, “Çok zor bir yıl geride kalırken, gelecek yılla ilgili olarak temkinli bir iyimserlik söz konusudur” denildi.

Sanayi Odası’nın mesajında, 2016’da Türkiye’de ekonomik gelişmenin yavaşlayacağı, bir taraftan Türkiye’ye yapılan ihracatın etkileneceği, diğer taraftan bu ülkeden gelen turist ve öğrenci sayısında sıkıntılar yaşanabileceğinin öngörüldüğü kaydedilerek, Türkiye üzerinden Rusya’ya yapılan narenciye ihracatının da negatif yönde etkileneceği tahmini paylaşıldı.

“İKİ POTANSİYEL OLUMLU GELİŞME SÖZ KONUSU”

Mesajda, 2016 yılında Kıbrıs Türkü açısından iki potansiyel olumlu gelişmenin söz konusu olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Kıbrıs müzakerelerinin olumlu sonuçlanması ve su projesinin ekonomiye kazandırılması.

Adamızda kalıcı bir barışın tesis edilmesi, Annan Planı dönemindekinde yaşanan ekonomik gelişmenin çok üzerinde bir etki yaratma potansiyeline sahiptir. Ancak bu dinamiklerden en iyi şekilde istifa edebilmemiz için bu sürece çok iyi hazırlanmamız gerekmektedir.

“SEKTÖRLER ÇÖZÜME HAZIR DEĞİL”

Şu anda sanayi sektörümüz dâhil, ülkemizde çoğu sektör çözüme hazır değildir. AB müktesebatına uyum, reform çalışmaları ve altyapının geliştirilmesi konularında seferberlik ilan etmemiz gerektiği bir ortamda, bir arpa boyu yol bile almakta zorlanmaktayız.

Çözüme hazırlık yönünde icraat üretmediğimiz her gün, toplumumuzu ilerleyen dönemlerde altından kalkılması çok zor olan sıkıntılara ve yıkımlara itmekteyiz. Bu kapsamda reform hükümeti olarak kurulan CTP-UBP hükümetinin, programında icraatlarını kendi belirttiği zamanda yapmaması ve KKTC Meclisi’nin etkin çalışmaması hayal kırıklığı yaratmaktadır.

Yeraltı sularımızın azaldığı, su aküferlerinin tuzlandığı, küresel ısınma kaynaklı kuraklığın arttığı bir ortamda TC’den su temini projesi adamızın geleceği açısından hayati önem taşımaktadır.

KTSO olarak talebimiz, yeraltı su kaynaklarımızı gelecek nesillerimize en iyi şekilde bırakmak, suyu tasarruflu, mümkün olan her noktada geri kullanılması ve bu suyun uygun maliyette, kaliteli ve sürekli olarak toplumumuza ulaşmasının sağlanmasıdır.

Suyun işletilmesi konusunda KKTC tarafının, yap-işlet-devret yöntemiyle özelleştirilmesi yönünde 2012 yılında UBP ve daha sonra CTP-DP hükümetlerinin yazılı taahhütleri bulunmaktadır. Bir önceki hükümetlerin karşı tarafa vermiş olduğu yazılı taahhütlerin müzakere edilmesi söz konusu olsa bile, devlette istikrarın sağlanması, o devletin kredibilitesi açısından önemlidir. İki ülke arasındaki anlaşmaların tek taraflı uygulanmaması devlet ciddiyetine sığmamaktadır.

Bununla birlikte suyun yönetimi ve işletilmesi konusunda geçtiğimiz günlerde basına düşen anlaşma metninin hükümet üyeleri tarafından mutabık kalındığı halde, CTP Parti Meclisi tarafından reddedilmesi, bir ülkenin parti meclisinin, Meclis’ten güven oyu almış hükümetten ve halk tarafından seçilen milletvekillerinden daha üstün olduğu anlamını taşımaktadır. Bu durum ise halk iradesinin resmen çiğnenmesi demektir. TC hükümeti ile müzakere edilen metin, Meclis’in yetki verdiği hükümet veya milletin seçtiği Meclis tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Su projesiyle ilgili temellerin atıldığı tarihten günümüze hiçbir hükümet suyun yönetimi, işletilmesi ve ekonomiye etkin kazandırılması konusunda bir proje üretmemiştir. Kalitesiz ve düzensiz verilen suya mahkûm, kuraklığın had safhaya ulaştığı ülkemizde Türkiye’den gelen su denize, Haspolat’ta arıtılan su ise dereye akıtılmaktadır. Su kadar değerli bir ürünü heba eden, bu konuda çözüm yerine sürekli problem yaratan anlayış, ülkemizi büyük bir çıkmaza sokmakta ve ekonominin gelişmesi ve insanlarımızın kaliteli suya erişimi konusunda engel çıkarmaktadır."

YAP-İŞLET-DEVRET

Sanayi Odası’nın 2016 mesajında, “özelleştirme ve özel sektör düşmanlığının” halen ifade edilmesinin kabul edilebilir bir yaklaşım olmadığı ve odanın “suyun yönetiminin ve denetimin kamuda kalacağı bir modelde suyun işletilmesinin, belediyelerin hakkını alacağı ve yerel sermayemizin de içerisine alacak şekilde yap-işlet-devret modeliyle şeffaf ve adil bir yöntemle özelleştirilmesini savunduğu” ifade edildi.

EKONOMİK PROGRAM

2016-2018 yıllarını kapsayacak Ekonomik Program çalışmalarının Başbakanlık bünyesinde yapıldığını ancak söz konusu çalışma konusunda herhangi bir taslağın paylaşılmadığı kaydedilen mesajda, Türkiye hükümetiyle su projesi konusunda yaşanan krizden dolayı programın hayata geçirilmemesinin söz konusu olduğunun ifade edildiği belirtildi.

“EKONOMİNİN YÜZDE 15’İNİ TC’DEN GELEN KAYNAKLAR OLUŞTURUYOR”

“Ekonomik protokolün kamu bütçesine katkısının yanında altyapı yatırım projeleri, reel sektör projelerine ciddi oranda etkisi bulunmaktadır. Çözüm olması durumunda ihtiyaç duyacağımız altyapı projeleri, laboratuar, hayvan hastalıklarının eradikasyonu, standartların geliştirilmesini de kapsayan birçok projenin TC ile yapılan protokollerde sağlandığını gözden kaçırmamamız gerekmektedir” denilen Sanayi Odası mesajında, toplam ekonominin yaklaşık yüzde 15’ini TC’den gelen kaynakların oluşturduğu vurgulandı.

Bu kaynağın bir anda kesilmesinin etkisinin sadece kamu maaşlarına olmayacağı, ekonomide daralma ve yüksek işsizliğe yol açacağı kaydedilen mesajda, “Ülkemizin kendi ayakları üzerinde durması herkesin arzu ettiği bir durum olsa bile bunun bir geçişin program çerçevesinde tedricen yapılması, ekonomi ve toplum için daha sağlıklı bir yöntemdir” denildi.

Sanayi Odası mesajında, “Çözüm müzakerelerinin hızla devam ettiği bu ortamda, çözüme güçlü ve mevzuatlarımızın mümkün olan en hazır şekilde girmemiz gerekmektedir. 2016 yılında Kıbrıs Türkünün siyasi istikrarsızlıklara, erken seçimlere ve anlaşmazlıklara kaybedecek vakti yoktur. Bu kapsamda hükümet ve Meclis başta olmak üzere herkes aklını başına toplamalı ve toplumun ihtiyaç duyduğu çalışmaları hayata geçirmelidir” denilerek topluma mutlu, sağlıklı ve üretim dolu bir yıl dileğinde bulunuldu.

banner22
Son Güncelleme: 31.12.2015 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31