19 Ağustos 2016 Cuma 21:57
'Kuraklık ödemelerinin Eylül ayı içerisinde yapılması lazım'

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, kuraklık tazminatlarının ödenebilmesi için bakanlığın üzerine düşen tüm görevleri tamamladığını belirterek, geriye kalanın; Bakanlar Kurulu’nun alacağı kararla ödemelerin yapılması olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, kuraklık yüzdelerine göre ödenecek miktar konusunda son aşamaya gelindiğini ve bunun gelecek Bakanlar Kurulu toplantısında netleşeceğini belirterek, en kısa zamanda ödeme takviminin ortaya çıkacağını bildirdi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığından verilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, SİM TV’de “Tarımı Tartışalım” programına katılarak, açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, bakanlık olarak kuraklık tazminatlarının ödenmesi için üzerlerine düşen her türlü prosedürü tamamladıklarını belirterek, ödeme takviminin Bakanlar Kurulu tarafından en kısa sürede ortaya konacağını ifade etti.

Tarım Bakanı Çavuşoğlu, ülkede 800 bin dönümlük bir arazinin kuru ziraata ayrıldığını ifade ederek, yaşanan kuraklığın etkilerinin tespiti için bakanlığın arazi tespitleri, haritalama ve haritanın yayınlanarak Bakanlar Kurulu’na sunulması gibi üzerine düşen tüm görevleri tamamladığını, geriye kalanın; Bakanlar Kurulu’nun alacağı kararla ödemelerin yapılması olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, kuraklık yüzdelerine göre ödenecek miktar konusunda da son aşamaya gelindiğini ifade ederek, gelecek Bakanlar Kurulu toplantısında bunun netleşeceğini belirtti.

Kaynak arayışlarıyla ilgili girişimlerin önceden yapılmış olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin konuya iyi niyetle yaklaştığını belirten Çavuşoğlu, en kısa zamanda ödeme takviminin ortaya çıkmış olacağını ifade etti.

Çavuşoğlu, üretimin devamlılığı için kuraklık ödemelerinin vaktinde yapılmasının büyük bir motivasyon olacağını söyleyerek, ekim mevsimi gelmeden kuraklık tazminatlarının ödenmesinin ve bu ödemenin Eylül ayı içerisinde yapılması gerektiğini belirtti ve “Geciken kuraklık üretime arzu edildiği kadar destek olmaz” şeklinde konuştu.

“YEMLİK ARPA VE TOHUMLUK ÖZEL SEKTÖRE AÇILABİLİR”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “yemlik arpa ve tohumluk arpa ihtiyacının karşılanması yönündeki çalışmaların” sorulması üzerine, bu konuda yapılan çalışmaları anlattı.

Çavuşoğlu, 5 bin ton ve 3 bin 500 tonluk arpanın alımının gerçekleştirilmediğini, 56 bin tonluk bir ihaleye daha çıkıldığını belirterek, hali hazırda stoklarda 4-5 bin ton yemlik arpanın mevcut olduğunu söyledi.

Bunun dışında geriye kalan ihtiyacın karşılanması için özel sektörün önünü açmak niyetinde olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, kalan arpanın özel sektör tarafından getirilmesi yönünde değerlendirmelerinin sürdüğünü dile getirdi.

Tohumluk ihtiyacının karşılanması yönünde de endişeye gerek olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, bu yöndeki çalışmaların birkaç gün içinde sonuç vereceğini söyledi.

Çavuşoğlu, getirilecek tohumluğun sertifikalı olması yönünde ısrarlı olduklarını vurguladı.

Kaba yem fiyatlarının yarın itibarıyla açıklanacağını dile getiren bakan Çavuşoğlu, kaba yemin bir miktar destekleneceğini söyledi.

“AÇIK SÜT TAMAMEN ORTADAN KALKACAK”

Süt sektörüyle ilgili de açıklamalarda bulunan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, süt fiyatlarının sütün yağ oranına göre belirlenmesi yönünde yürürlüğe konan uygulama hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yağ oranı düşük olduğu için daha düşük fiyattan alınan sütün SÜTEK tarafından imalatçıya da düşük fiyattan satıldığını belirten Çavuşoğlu, bu yönde kurumun herhangi bir kazancının olmadığını dolayısıyla süt içeriklerinin belirlenmesinde kötü niyetli bir ayarlama yapılmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, süt fiyatının kalitesine göre fiyatlandırılması uygulamasının ülkede süte, süt tozu veya su katıldığı yönündeki tartışmaları da ortadan kaldıracağını kaydetti.

Bu yapılan uygulamanın doğru bir uygulama olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, ülkede üretilen tüm sütün soğuk zincire dahil olması yönünde çalışmaları olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, küçük üreticilerin soğutma tanklarını elde etmesi ve soğuk zincire dahil olması için 1,5 milyon TL’ye varan bir hibe imkanı yarattıklarını anlattı. Çavuşoğlu, buna ilaveten gelecek yıl da ciddi bir bütçe ayrılarak açık süt olayının ülkede tamamen bitirileceğini kaydetti.

“GIDA DENETİMLERİ KONUSUNDA SON DERECE ŞEFFAFIZ”

Son zamanlarda gıda denetimlerinin artırılması ve bunların kamuoyuyla paylaşılması yönünde ortaya koydukları kararlılığı dile getiren Çavuşoğlu, bu uygulamanın da olumlu geri dönütlerini aldıklarını söyledi.

Tüketiciler tarafından takdir toplayan bu uygulamanın, üreticiler ve sektörler üzerinde baskı oluşturduğunu belirten Çavuşoğlu, üreticilerin ürünlerini yetiştirirken çok daha dikkatli davranmaya başladıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, söz konusu denetimlerin artırılması için personel, araç ve yakıt ihtiyacının gerekliliğine de vurgu yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, yerli ürünlerin ithal olanlara oranla daha fazla kalıntı içerdiği yönündeki önyargıların da yaptıkları denetimlerde doğru olmadığının ortaya çıktığını anlatarak, gerek yerli gerekse ithal ürünlerin sıkı denetimleri yapıldığını ve ithal ürünlerde de zaman zaman aynı oranlarda kalıntıya rastlandığını dile getirdi.

Gıda denetimlerinin kamuoyuyla paylaşılması konusunda son derece şeffaf davrandıklarını belirten Çavuşoğlu, bunun olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını ifade etti.

banner22
Son Güncelleme: 19.08.2016 22:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31