06 Haziran 2016 Pazartesi 09:32
Lefke'deki olayların yankıları sürüyor
banner10

Cumhuriyet Platformu Lefke'de yaşanan olayın, bariz bir şekilde PKK bölücü terör örgütünün fiili saldırısı olduğunu kaydederek, “Bunlar basit öğrenci olayları gibi gösterilemez. Yüzlerce bölücü terör örgütü taraftarı PKK ve Apo sloganları atarak Lefke'yi taş yağmuruna tutmuştur. Can ve mal güvenliğimiz tehlikeye düşmüş polisimiz saldırı altında yetersiz kalmıştır. Muhtarlığımızın önündeki Türk Bayrağımız ve Cumhuriyet Bayraklarımıza da saldırı olmuş sökülerek yerlere atılmıştır. Kıbrıs Türk Halkının duygu ve düşüncelerini ifade ederek bu terörist tertip ve eylem ile arkasındaki tertipleyicileri şiddetle kınarız” dedi.

Cumhuriyet Platformu Lefke'de yaşanan PKK olaylarıyla ilgili açıklama yaptı. Konuyla ilgili basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Halkımız adına 13 sivil toplum örgütü olarak terörist eylemlerle ilgili hususları dikkate getiriyoruz. Fikir, gönül ve eylem birliğiyle bu hususları vurgularız.

Bir süredir Ülkemizde meydana gelen Bölücü Terör Örgütü yandaşı eylemler ve hareketler oldukça can sıkıcı boyutları aşmıştır. En son saldırılar ile ortaya koymuş oldukları Bölücü Terör Örgütü yandaşı eylem sabır hudutlarımızı zorlamıştır.

“Lefke’deki, bariz PKK saldırısı…”

29 Mayıs 2016 tarihinde Lefke'de yaşanan olaylar medyada yansıtıldığı gibi "Doğulu - Batılı", "Kürt - Türk" ya da "Karşıt Görüşlü Öğrenciler" meselesi değildir. Lefke'de bariz bir şekilde PKK bölücü terör örgütünün fiili saldırısı yer almıştır. Hem kurumlarımıza hem de halkımıza karşı.

Bunlar basit öğrenci olayları gibi gösterilemez. Yüzlerce bölücü terör örgütü taraftarı PKK ve Apo sloganları atarak Lefke'yi taş yağmuruna tutmuştur. Can ve mal güvenliğimiz tehlikeye düşmüş polisimiz saldırı altında yetersiz kalmıştır. 

“Evlerimizin avlularına, bahçelerimize girildi, insanlarımız, emlak ve araçlarımıza taşlarla, sopalarla saldırıldı”

Polisimiz halkımız evlerimiz saldırıya uğramıştır. Evlerimizin avlularına, bahçelerimize girilmiş, insanlarımız, emlak ve araçlarımıza taşlarla, sopalarla saldırılmıştır. Muhtarlığımızın önündeki Türk Bayrağımız ve Cumhuriyet Bayraklarımıza da saldırı olmuş sökülerek yerlere atılmıştır. Kıbrıs Türk Halkının duygu ve düşüncelerini ifade ederek bu terörist tertip ve eylem ile arkasındaki tertipleyicileri şiddetle kınarız.

“Devletimiz önlem alsın…”

Cumhuriyetimizin ve halkımızın iftihar kaynağı olan ve ülkemizin en önemli sosyal ve ekonomik değerlerinden olan üniversitelerimiz zaten dış saldırılara maruz kalmaktadır. Halkımız bu kıymetlerinden yoksun düşürülmeye çalışılmaktadır. Yurdumuz içinde de halkımıza karşı şer odaklarıyla ittifak halinde sürdürülen bu yapılanma ve eylemlere karşı Halkımız adına devletimizin en etkili önlemlerini arzu ve talep etmekteyiz.

Yurdumuz ve Cumhuriyetimiz için kan dökmüş, can vermiş olan Mücahit Kıbrıs Türk Halkının sabrını daha çok zorlamasınlar.”

* * *
“LEFKE’DE YAŞANAN TERÖR OLAYLARIDIR”

“Lefke'de yaşanan olay aslında bir terör olayıdır ve işin aslı dikkatlerden kaçmamalıdır” diyen ülkücü çevreler, yargı kararından rahatsızlık belirtirken, Lefke halkının huzursuzluğu devam ediyor.

Lefke’de geçtiğimiz günlerde öğrenciler arasında yaşanan olaylar nedeniyle Lefke ve yöresi halkı arasındaki huzursuzluk devam ederken, Ülkücü çevreler de yargının tutumundan dolayı rahatsız. Lefke halkı da, yargının çatışan taraflara eşit ve adil davranmamasının özellikle “PKK sempatizanı” olduğunu savundukları çevreleri cesaretlendireceği ve cüretlerini artırarak olayların tekrarlanmasından endişe duyduklarını dile getirirken, Ülkücü çevreler de yargının aynı olaylar içinde yer alan iki kesime farklı davrandığını iddia ederek rahatsızlığını ortaya koydu.

“PKK terör örgütü sempatizanı” bir kısım öğrencinin 100 bin TL kefaletle serbest bırakılırken, diğer öğrencilerinin kefalet isteklerinin reddedilerek serbest bırakılmadıklarını kaydeden ülkücü çevreler, bu durumun “Genelde PKK terör örgütü sempatizanı olarak bilinen öğrencilerin böyle bir parayı hemen bulmaları ve serbest bırakılmalarının hem polisi zor durumda bıraktığını hem de beraberinde önemli soruları gündeme getirdiğini” kaydettiler.

“Lefke'de yaşanan olay aslında bir terör olayıdır ve işin aslı dikkatlerden kaçmamalıdır” diyen bu çevreler, olaylar sonrası yaşanan gelişmelerle ilgili görüş ve eleştirilerini ortaya koyarken “KKTC'de okuyan öğrenciler 100.000 TL kefaleti nereden bulmuşlardır ya da bu parayı ödemeyi kim taahhüt etmiştir. Bu parayı öğrencilere bu kadar kısa sürede kim neden verir? Kimler bu öğrencileri destekliyor?” sorularının yanıt bulması gerektiği üzerinde duruyorlar. 
“PKK'lı” olduğunu iddia ettikleriveya öyle niteledikleri öğrencilerin bırakılıp ülkücülerin içeride tutulmalarının polisi zor durumda bıraktığı görüşü de ortaya konulurken, bu durumun “PKK'lıları başka eylemler yapma konusunda cesaretlendirdiği” ortaya konulan bir başka görüş.
Ortaya atılan diğer bazı iddialar ise şöyle:

*PKK terör örgütü maalesef KKTC'de çok yaygın olarak örgütlenmiştir. 

*KKTC'deki PKK terör örgütü yapılanmasının dayanakları ve destekçileri şunlardır; PKK sempatizanı iş adamları;eylem için fırsat kollayan PKK destekçisi dernekler; PKK'lılara siyasi destek sağlayan mahalli dernekler; KKTC'de yaşayan PKK sempatizanı ve onu destekleyen bazı Kürt kökenli vatandaşlar;üniversitelerimizde görev yapan PKK sempatizanı bazı öğretim görevlileri, üniversitelerimizdeki PKK yanlısı öğrenciler 

*PKK terör örgütü böylesi bir örgütlenmeyi KKTC'de gerçekleştirirken nasıl fark edilmemiştir? Kendilerini çok iyi gizlemişler midir yoksa bu terör örgütüne bilerek göz yumanlar, görevini yapmayanlar mı vardır? 

*Değerli hakimlerimiz, daha dikkatli olmalı gözlerini açmalı bu örgütlenmeyi iyi okumalıdırlar.”

Yargının da böylesi durumlarda “PKK terör örgütü yapılanmasını göz ardı etmeyen” bir tutum içine girmesini bekleyen bu çevreler, aksi halde “KKTC'nin daha çok olaylara gebe olduğunu söylemenin kehanet olmayacağı” iddiasında. 

PKK’nın arka bahçesi olmasın

Söz konusu çevreler şu görüşleri de ortaya koydular:

“KKTC'de terörle mücadele kanunu yoktur. Normal kanunlar ve yargılama usulleri ile terörle mücadele etmek imkansızdır. Bu durum bütün dünyada böyledir. Ülkemizin, PKK terör örgütünün arka bahçesi haline gelmesini istemiyorsak, bu konularda gecikmeden tedbir alınmalıdır. Yoksa kaybeden, acı çeken KKTC halkı olacaktır. Hiçbirimiz; ailelerimizin, çocuklarımızın güzel ülkemizde terör endişesi ile yaşamasını istemiyoruz. Terörün hakim olduğu ülkelerin hali bellidir. Lefke'de yaşanan terör olayının bütün ülkeye yayılması tehlikesine karşı yetkilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz.”

banner22
Son Güncelleme: 06.06.2016 09:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31