02 Mayıs 2016 Pazartesi 09:35
Lefkoşa'daki 1 Mayıs ortak mitinginde çözüm çağrısı

Özgül Gürkut Mutluyakalı

İşçi sınıfının 130 yıl önce, günde 8 saat çalışma ve daha insanca çalışma koşullarının sağlanması için verdiği mücadelenin anısına kutlanan "1 Mayıs İşçi Bayramı" nedeniyle dün akşam ara bölgedeki Çetinkaya Sahası'nda ortak miting düzenlendi.

Aralarında Dev-İş, BES, PEO, Koop-Sen ve KTOEÖS’ün de bulunduğu Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin organize ettiği mitinge, bazı siyasi partilerle çok sayıda örgütün üyeleri katıldı.

Mitingde konuşan Dev-İş Başkanı Hasan Felek ile PEO Genel Sekreteri Bambis Kritsis, Kıbrıs'ta federal çözüm istençlerini yinelendi.

Mitinge, Kuzey Kıbrıs'tan katılanlar saat 17.30'da Kuğulu Park'ta buluşarak, kortej yürüyüşüyle Ledra Palace sınır kapısından geçti ve sahaya ulaştı. Güzergah ve etkinlik boyunca işçi hakları ve barış için sloganlar atıldı, pankartlar taşındı, şarkılar söylendi. Pankart ve sloganlarda, özelleştirme ve göç yasası olarak nitelenen yasa karşıtı ifadelerle sendikalaşmanın yaygınlaştırılması talepleri dikkat çekti.

Yürüyüş boyunca "Yaşasın halkların kardeşliği"; "Kıbrıs'ta barış engellenemez"; "İsyan, devrim, özgürlük"; "Direne direne kazanacağız"; "Faşizme karşı omuz omuza", "Biji yek gulan" gibi sloganlar atıldı.

Girne Kapısı ve Cumhurbaşkanlığı önü güzergahından Ledra Palace sınır kapısına giden miting katılımcıları, burada normal prosedürde uygulanan şekilde kimlik kayıt işlemlerini yaparak ara bölgeye geçti.

Mitinge, 2. Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, bazı CTP ve TDP milletvekilleri, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bazı belediye başkanları da katıldı.

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü nedeniyle düzenlenen miting bu yıl Hıristiyanların Paskalya Yortusu'na denk geldiği için Kıbrıslı Rumların katılımı düşük oldu.

1462129629.jpg

KRİTSİS: "8 SAAT MÜCADELESİ BUGÜN DE GÜNCEL"

1 Mayıs mitinginde ilk konuşmayı yapan Güney Kıbrıs'ta örgütlü PEO sendikasının Genel Sekreteri Bambis Kritsis, Şikago'da can veren işçileri anarak işçi sınıfının kardeşliğini vurguladı.

130 yıl önce verilen 8 saat çalışma hayatı; 8 saat sosyal hayat ve 8 saat dinlenme mücadelesinin bugün de güncelliğini sürdürdüğünü ifade eden Kritsis, emperyalizme karşı dayanışmanın önemine işaret etti.

Kritsis, Avrupa'nın mülteci politikasını ve Güney Kıbrıs'ta 3 yıldır uygulanan neoliberal politikaları eleştirerek, ülkelerinin işsizliğin ve göçün en yüksek; ücret düşüşlerinin en hızlı yaşandığı ülke olduğunu söyledi.

PEO Genel Sekreteri Kritsis, "İşsizlik doruk noktasına ulaştı. Sosyal devlet ve devletin sağlık hizmetleri adım adım yok edilmektedir. Sosyal adaletsizliğin bedelini işçiler ödüyor" dedi.

Kıbrıs sorununun çözümünün önceliğinin azalmadığını; yeniden birleşmenin birincil ve en önemli öncelikleri olduğunu ifade eden Bambis Kritsis, "Kıbrıs sorunu çözümlenmeden emekçilerin hiçbir kazanımlarının kalıcı olmayacağını biliyoruz. İki liderden masada samimiyetle çalışmalarını ve sonuca ulaşabilmeleri için gerekeni yapmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Kritsis, barışın, yeniden birleşme ve dostluğun kararlılığının sesinin şimdi daha güçlü duyulması gerektiğini belirterek, "Barışı üstlenecek güç işçi sınıfıdır. Özgürlük ve refah içinde bir Kıbrıs hayal ediyoruz. Yeniden birleşecek bir Kıbrıs için mücadele ediyoruz" ifadelerini kullandı.

1462129946.jpg

FELEK: "130 YIL GEÇTİ AMA KÖLELİK KOŞULLARINDA ÇALIŞMA DÜZENİ SÜRÜYOR"

Dev-İş Başkanı Hasan Felek ise konuşmasında, 130 yıl önce Amerikalı işçilerin mücadelesini selamlayarak çeşitli ülkelerde ve Kıbrıs'taki direnişlere değindi; işçilerin anılarını yaşatmak için biraraya geldiklerini söyledi.

Savaşları lanetleyen ve ezilen halklara dayanışma ifade eden Felek, günde 8 saat çalışma için verilen mücadelenin üzerinden 130 yıl geçtiği halde bugün hala kölelik koşullarında çalıştırma düzeninin sürdüğünü kaydetti.

Felek, özel sektörde sendikalaşmanın önündeki engellerin hala durduğunu, özel sektör çalışanlarının güvencesiz, sefalet ücretiyle çalıştırıldığını; adanın kuzeyinde Ankara'nın dayattığı ekonomik paketler ve politikaların gittikçe şiddetlendiğini iddia etti.

Suyun ardından elektrik, telefon ve limanların özelleştirilmesinin gündemde olduğunu; buna karşı sonuna kadar direneceklerini söyleyen Hasan Felek, çünkü özelleştirmelerin emekçilere nelere mal olacağını çok iyi bildiklerini söyledi.

Dev-İş Başkanı Hasan Felek, Kıbrıs sorununun çözümünün ve ülkenin yeniden birleşmesinin acil gereksinim olmaya devam ettiğini belirterek, "Çözümsüzlük işçi sınıfını ve halkımız için geleceksizlik, belirsizlik ve istikrarsızlık demektir" ifadelerine yer verdi.

1462129037.jpg

LİDERLERE ÇAĞRI

Yabancıların değil Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edecek bir çözüm için iki lidere bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılmış ilkeler ve belgeler temelinde iyi niyetle çalışma çağrısı yapan Felek, federal çözüm için her alanda mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından miting, Baraka Kültür Merkezi'ne bağlı Sol Anahtarı Grubu'nun seslendirdiği şarkılarla tamamlandı. Konser öncesinde hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşunda da bulunuldu.

1462129785.jpg

banner22
Son Güncelleme: 02.05.2016 09:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31