14 Ocak 2016 Perşembe 11:27
Lider Dr. Fazıl Küçük'ün ölüm yıldönümü mesajları...

SİBER: “YAŞAM HAKKI ELİNDEN ALINMAK İSTENEN TOPLUMUNA ÖNDERLİK YAPMIŞ, BİRLİKTE MÜCADELE ETMİŞ  DEĞERLİ BİR LİDER”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber, Özgürlük ve Mücadele Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün, yaşam hakkı elinden alınmak istenen toplumuna önderlik yapmış, birlikte mücadele etmiş  değerli bir lider olduğunu belirtti.

Sibel Siber, halkı tarafından çok sevilen toplum lideri Dr. Küçük’e yaraşır bir müzenin hayata geçmesi çalışmalarının sonuna gelindiğini de bildirdi.

Siber, Özgürlük ve Mücadele Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Sibel Siber, Dr. Fazıl Küçük’ün, bir taraftan hekimlik mesleğini sürdürürken, bir taraftan da yaşam hakkı elinden alınmak istenen toplumuna önderlik yapmış, birlikte mücadele etmiş  değerli bir lider olduğunu belirtti.

Siber, “O, kendi kimliği ile kendi ülkesinde var olma mücadelesi veren halkının yanında olmuş, hiçbir olumsuzluk karşısında yılmamış, moral vermiş, başarma umudunu hep yüksek tutmuştur” dedi.

Dr. Küçük’ün yaşamının, halkının özgürlük mücadelesiyle özdeşleştiğine işaret eden Siber, “Onu aramızdan ayrılışının 32. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz” ifadesini kullandı.

Siber, şöyle devam etti:

“Halkı tarafından çok sevilen toplum lideri Dr. Küçük’e yaraşır bir müzenin hayata geçmesi çalışmalarımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz.  Dr. Fazıl Küçük Müzesi,  liderimizin yaşamını  ve   mücadele yıllarının yaşanmışlıklarını sergileyerek, toplum belleğine ve  gelecek kuşaklara katkı yapacaktır.”

EROĞLU: “KIBRIS TÜRKÜ’NÜN SİYASİ VE ASKERİ DİRENİŞİNİ ÖRGÜTLEDİ”

3’ncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, karanlık günlerde lider olarak ortaya çıkan Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Türkü’nün siyasi ve askeri direnişini örgütlediğini belirterek, “Toplumun tüm kesimleri, kendi içinden çıkan Doktor Küçük’e güvendi, onun etrafında toplandı ve Kıbrıs’ta Rumlara denk siyasi eşit bir varlık olduğunu tüm dünyaya kabul ettirdi” dedi.

Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türkü’nün özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ölümünün 32’nci yıldönümü vesilesiyle mesaj yayımladı.

Eroğlu, Kıbrıs Türkü’nün 1878 yılında bir oyunla Osmanlı İmparatorluğu’ndan koparıldığını, sonrasında da Rumlar tarafından planlı bir çabayla azınlık durumundaki bir topluluk noktasına indirgenmek istendiğini söyledi.

Derviş Eroğlu, “307 yıl Osmanlı İdaresi’nde Kıbrıs Türk Halkı ile birlikte yaşayan, tarihinde göremediği oranda milli ve dini özgürlük tadan Rumlar Yunanistan’ın 1821 yılında bağımsızlığını kazanmasından da cesaret alarak tüm Kıbrıs’ı Yunan egemenliğine sokmak isteyince Ada’da güvenlik ve huzur bozuldu” dedi.

Bir yandan İngilizleri, diğer yandan Kıbrıs Türklerini hedefine koyan Yunanistan destekli Rumların silahlı saldırıları ve terörist faaliyetlerinin adayı kana buladığını kaydeden Eroğlu, Doktor Fazıl Küçük’ün bu karanlık günlerde, bir lider olarak ortaya çıktığını ve Kıbrıs Türkü’nün siyasi ve askeri direnişini örgütlediğini söyledi.

Toplumun, tüm kesimlerinin Doktor Küçük’e güvenip onun etrafında toplanarak Kıbrıs’ta Rumlara denk siyasi eşit bir varlık olduğunu tüm dünyaya kabul ettirdiğini belirten Eroğlu, “1960’ta Rumlarla ortaklaşa kurduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanı Muavinliği’ne seçilen Doktor Küçük Rum tarafının 1963’te söz konusu yapıyı silah zoru ile yıkması ve Kıbrıs Türkü’nü yok etmek üzere Akritas Planı’nı yürürlüğe koyması sürecinde de tarihi bir rol oynayarak Kıbrıs Türkü’nü her şeye rağmen ayakta tutmayı başarmıştır” dedi.

RUMLARIN OYUNLARINA GELECEK BİR GAFLET İÇİNE ASLA DÜŞEMEYİZ

Kıbrıs Türk haklının  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkacağını kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:

“Halkımız sizin milli mücadelemizdeki öncü rolünüzü ve liderliğinizi her zaman hatırlayacak, sonsuza dek minnet ve şükranla sizi anmaya devam edecektir. Kıbrıs Türkü barışçıdır, Kıbrıs’ta var olan gerçeklere dayalı bir anlaşma istiyoruz ama Rumların oyunlarına gelecek bir gaflet içine asla düşemeyiz. Düşersek verilen mücadeleye yazık olur”

HALKIN PARTİSİ

Halkın Partisi, Dr Küçük’ün 32. ölüm yıldönümü dolayısı ile mesaj yayınladı.

Halkın Partisi, Halkın içinden çıkan, hayatının her döneminde toplum yararına bir mücadele ortaya koymasıyla ve parçası olduğu kimliğe sahip çıkmasıyla bilinen Kıbrıslı Türk lider Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 32. yılında saygı ile anmaktadır. Toplumun en zor dönemlerinde umutsuzluğa kapılmaması ve mücadele etmesi gerektiğini gösteren bir simgeye dönüşen, toplumsal anlamda var olma mücadelemize liderlik etmiş olan Dr. Küçük’ü her zaman farklı bir siyasal ve toplumsal lider olarak anımsayacağız.

ÖZGÜRGÜN: “DR. KÜÇÜK, HAKLI KAVGAMIZIN BAYRAKTARI OLMUŞTUR”

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının sürdürdüğü varoluş mücadelesinde liderlik üstlendiğini ve bayraktarı olduğunu söyledi.

Özgürgün, Kıbrıs Türkü’nün mücadele lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türk halkının bu adada yıllardan beri sürdürdüğü varoluş mücadelesinin büyük ve önemli bölümünde, liderlik üstlenmiş, haklı kavgamızın bayraktarı olmuştur” dedi.

Dr. Fazıl Küçük’ün,  Kıbrıs Türkü’nün direniş hareketinin zafere ulaşacağına 1940’lı yıllarda inandığını ve fedakârca çalıştığını kaydeden Özgürgün, “Dr. Fazıl Küçük’ün engin vatan sevgisi, cesareti, kararlılığı ve Atatürk ilke ve devrimlerine olan inancı, Kıbrıs Türk halkının tüm zorlukları, baskıları ve dayatmaları aşarak bugünlere ulaşmasında ilham kaynağı ve gücü olmuş, olmaya da devam edecektir” ifadesini kullandı.

Hüseyin Özgürgün, Dr. Küçük’ün, Kıbrıs Türkü’nün yok edilmesi hedefiyle kurulan EOKA’ya karşı ilk mücadele meşalesini yakan, sahibi olduğu Halkın Sesi gazetesinde yazılarıyla sömürge idaresiyle yıllarca boğuşan bir halk adamı olduğunu belirtti. Özgürgün, “Ulusal Birlik Partisi olarak, bu anlamlı günü idrak ederken, Dr. Fazıl Küçük’ün manevi huzurunda devletimizi, her türlü fedakârlığı göstererek, yüceltip güçlendireceğimizin ve halkımızın refahıyla mutluluğu için çalışacağımızın sözünü verir, Dr. Fazıl Küçük ve tüm özgürlük mücadelesi şehitlerimizi saygıyla anarız” dedi.

GAZIMAĞUSA BELEDİYE BAŞKANI ARTER

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi verdiği zorlu yıllarda topluma öncülük eden Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesinin simge ismi Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü rahmetle anıyoruz.

Hem 1950’li yıllar hem de öncesinde Kıbrıs Türklerinin örgütlenmesine son derece önem veren, bu amaçla sömürge yönetimine karşı da haklarımızı savunan Dr. Fazıl Küçük, 1950’li ve 1960’lı yıllarda Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş ve dava arkadaşları ile birlikte verdiği mücadele sonucunda hem Enosis engellenmiş hem Kıbrıs Türklerinin varlığı korunmuş hem de bugünlerin temeli atılmıştır. Kıbrıs Türk mücadele tarihinde kendisiyle bütünleşen basın tarihimizin en köklü gazetesi Halkınsesi’nde yazdığı yazılarla basın yoluyla da haklarımızı savunan Dr. Fazıl Küçük, halkla iç içe bir yaşam tarzı ile “halk adamı bir lider” unvanını da fazlasıyla hak etmiştir. Bu anlamlı günde, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesine ömürü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü  bir kez daha saygı ile anarken, halkımız için verdiği uzun ve yorucu mücadele adına, mücadeleci kişiliği önünde saygı ile eğiliyoruz.”

 

İSKELE BELEDİYE BAŞKANI SADIKOĞLU: “DR. FAZIL KÜÇÜK, KIBRIS TÜRK HALKININ SESİYDİ”

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Dr. Fazıl Küçük’ün başlattığı mücadelenin Kıbrıs Türkü’nün geleceği için çok önemli bir yol gösterici olduğunu belirtti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Kıbrıs Türk halkının gönlünde özel bir yere sahip olan özgürlük ve varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük'ün 32. ölüm yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Sadıkoğlu, özlem ve saygıyla andıklarını belirttiği Dr. Fazıl Küçük’ün “bugünleri gördüm ya artık rahatlıkla ölebilirim” sözlerinin asla unutulamayacağını belirtti.

Sadıkoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bu sözler O’nun Kıbrıs Türkleri için verdiği büyük mücadelenin ve ülkesi için hissettiği vicdani sorumluluğun da en güzel kanıtıdır. Bu sebeptendir ki; Dr. Küçük’ün düşünce yapısında ve çizgisinde yaşamak Kıbrıs Türkleri için gurur verici ve vazgeçilmez olmalıdır.

Kıbrıs Türk halkı liderini asla unutmayacaktır. Nitekim o Kıbrıs Türk halkının sesiydi. Bu duygu ve düşüncelerle liderimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.”

MÜCAHİT KOMUTANLARI DERNEĞİ: “DAVAMIZIN YILMAZ BEKÇİLERİYİZ”

Mücahit Komutanları Derneği,  Kıbrıs Türk halkının  Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ölümünün  32’inci yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Dernek Başkanı Gözkamaş Ergüneş yayımladığı mesajda, Kıbrıs davasının başlamasından itibaren milli dava için bir ömür harcayan   Dr. Fazıl Küçük’ü 32’nci ölüm yıl dönümünde sevgi, saygı ve rahmetle andıklarını ifade etti.

Ergüneş, “Mücadele ateşini yakan kahraman liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ün gösterdiği    yolda  davamızın yılmaz bekçileri olduğumuzu belirtir, liderimiz Dr. Fazıl Küçük   ve dava arkadaşlarına Allah’tan rahmet dileriz. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Milli Mücadele Lideri Dr. Fazıl Küçük’ü, 32’inci ölüm yıldönümünde özlem, sevgi, saygı ve rahmetle andıklarını kaydetti.

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar yayınladığı mesajda, Dr. Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının İngiliz Sömürge İdaresi’ne karşı örgütlü siyasi direniş başlatan lideri olduğunu ifade ederek, tüm ömrünü bu uğurda harcadığını belirtti.

Bayar, şöyle devam etti:
“Genç ve idealist bir doktor olarak başladığı çalışma hayatında, ‘Atatürkçü Çizgi’de hep Kıbrıs Türk halkının hak ve özgürlüğünü savunmuştur. Halkına hizmet yolunda; doktorluk mesleğinin yanı sıra kalemi ve gazetesi Halkın Sesi’yle de kısa zamanda halkıyla bütünleşti. Alçak gönüllülüğü ve halk adamlığı en büyük özelliği idi. Eğitime, bilime ve gençliğe büyük önem veriyordu. Köy köy geziyor ve halkın sorunlarıyla yakından ilgileniyordu. Bir taraftan da İngiliz Sömürge İdaresi’ne karşı cesurca savaş veriyordu. Bu özellikleriyle kısa zamanda Kıbrıs Türk halkının sevgi ve saygısını kazanarak ‘Lider’ oldu. Doktor kimliği ve Halkın Sesi gazete bürosu hemen hemen her Türk’ün uğrak yeri oldu”

Dr. Küçük’ün milli mücadele meşalesini köylerden ateşlediğini vurgulayan Bayar, şöyle devam etti:

“Kıbrıs’ın Türk vatanı, Türklerin Rumlarla eşit olduğunu söylüyor, yazıyor ve Sömürge İdaresi’ni eleştirmekten geri durmuyordu. ‘Kıbrıs Türk’tür Türk kalacaktır’ diyor, Volkan’ın kuruluşunu sağlıyordu. Dava arkadaşı, Rauf R. Denktaş’la birlikte halkını direnişe hazırlarken Anavatan’la da uyum içinde Anavatan’ın katkı ve desteğini sağlıyordu. Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşunda ‘Ağrı’ kod adıyla zirvedeki yeri ve liderliğini sürdürüyordu. 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muavini ve Türk Lideri olarak üzerine düşen görevi başarı ile yürüttü. 21 Aralık 1963 Kanlı Noel’inden sonraki en zor günlerde, gece gündüz yorulmadan çalıştı. Halkımız ve davamızla ilgili büyük uğraş verdi. 1973 yılında görevini dava arkadaşı Rauf R. Denktaş’a devretmekle birlikte, liderlik vasfını devam ettirdi. 1974 Mutlu Barış Harekatı ve ölümünden iki ay önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanıyla halkının özgürlük ve egemenlik coşkusunu birlikte yaşaması O’nu çok mutlu etmiştir. Bu şekilde bir Lider olarak başlattığı siyasi direniş hareketinin başarı ile sonuçlanmasını görebilen ender liderlerden biri oldu. Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türk Tarihinin en parlak sayfasında yerini koruyacak ve Kıbrıs Türk halkının gönlünde her zaman yaşayacaktır.

KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ: “HALKIMIZIN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR IŞIK TUTTU”

Karadeniz Kültür Derneği, Dr. Fazıl Küçük’ün 32’nci ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Küçük’ün halkın geleceğine ışık tuttuğunu vurguladı.

Dernek Başkanı Baki Aygün mesajında, Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının uzun yıllar sürdürdüğü varoluş mücadelesinin önemli bir bölümünde öncülük ederek lideri olduğunu kaydetti.

“Sayın Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Türkü’nün yolunu aydınlatan mücadelesinde, halkımızın geleceği için çok önemli bir ışık tuttuğunun bilincindeyiz” diyen Aygün, . Dr. Fazıl Küçük’ün  özgürlük mücadelesindeki duruşu ve düşüncelerinin KKTC’nin aydınlık geleceği ve çağdaş dünyayı yakalamak için takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Aygün,  Küçük’ün  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin oluşumunda ve öncesinde  yaptıklarının  hiçbir zaman unutulmayacağını belirtti.

UBP GAZIMAĞUSA İLÇE BAŞKANI GÜNEŞOĞLU

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa İlçe Başkanı İsmail Güneş Güneşoğlu, Kıbrıs Türk Halkı’nın Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün 32. ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Güneşoğlu mesajında, Dr. Fazıl Küçük’ü sevgi, saygı, özlem, şükran ve rahmetle andıklarını ifade ederek, şöyle dedi:

“Liderimiz Dr. Fazıl Küçük; Kıbrıs Türk halkının siyasi örgütlenmesini sağlayarak, bağımsızlığını kazanmasına ışık tutmuştur. Halkımızın İngiliz sömürge idaresinden kurtulmasının, Kıbrıslı Rumlar’la Kıbrıslı Türkler’in adada eşit haklara sahip olduğunun savaşını veren liderimiz unutulmamalıdır ki tüm ömrünü halkının hakkını savunmaya adamıştır.

Halkın Sesi gazetesi ile Kıbrıs Türkü’nün sesini dünyaya duyuran liderimiz, bu yoldaki başarısı sayesinde bu günleri yaşamaktayız. Liderimizi saygıyla anar, şükranlarımı sunarım. Ruhu şad olsun.

DR. KÜÇÜK’ÜN, “TÜRKİYE OLMADAN KIBRIS TÜRK HALKININ KURTULAMAYACAĞINI ORTAYA KOYARAK “ VAROLUŞ MÜCADELESİNİ ÖRGÜTLEYEN KİŞİ OLDUĞU BELİRTİLDİ

Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Dr. Fazıl Küçük’ün, “Türkiye olmadan Kıbrıs Türk halkının kurtulamayacağını ortaya koyarak” varoluş mücadelesini örgütleyen kişi olduğunu belirtti.

Dr. Fazıl Küçük’ün ölümünün 32’inci yıldönümü vesilesiyle Dernek’ten yayımlanan mesajda, Küçük’ün, Rum basınının ENOSİS propagandalarına karşı, toplumu örgütlemek amacıyla Kıbrıs Türk gazetelerinin başlattığı “Kıbrıs’ın bir Türk Adası olduğu” kampanyanın öncülüğünü yürüttüğü kaydedildi.

Mesajda, “Liderlerimiz Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş ile diğer bütün Mücahitlerimizin gözleri arkada kalmayacak, mücadeleleri ve en büyük eserleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkılacaktır” denildi. 

Dr. Fazıl Küçük’ün ayrıca, Rauf R. Denktaş’ı Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu Başkanlığı’na önererek,  “hem Denktaş hem de Kıbrıs Türk halkı açısından yeni bir dönem başlamasını ve varoluş mücadelesinde yeni bir evreye girilmesini” sağladığı ifade edildi.

Küçük’ün “Türkiye olmadan Kıbrıs Türk halkının kurtulamayacağını ortaya koyarak” varoluş mücadelesini örgütleyen kişi olduğu kaydedilen mesajda, “Dr. Küçük, Kıbrıs Türkü’nün adadaki varlığının korunması ve güçlendirilmesi gerçeğini Türkiye’ye gösterdi. Bu güvenle Kıbrıs müşterek bir ‘Milli Dava’ kabul edilerek,  mücadeleye Anavatan-Yavruvatan ayrılmaz, kopmaz bir parça olarak yeni bir boyut kazandırıldı” ifadelerine yer verildi.

Mesajda, “İngiliz Sömürge Yönetiminin karanlık günlerinde öncü bir lider olarak mücadeleyi başlatan, Kıbrıs Türk halkının egemenlik, özgürlük ve varoluş mücadelesine yaşamını adayan Dr. Fazıl Küçük’ü kalbimizde yaşatarak sonsuzluğa uğurladığımız 32. yılında şükranla, saygı ve rahmetle anıyoruz” denildi.

GAP GAZETECİLER BİRLİĞİ KÜÇÜK’Ü ANDI

Kıbrıslı Türklerin var olma mücadelesindeki en önemli liderlerinden birisi olan , Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu Dr.Fazıl Küçük, Kıbrıs Türkü’nün en karanlık dönemlerinde yılmadan, bıkmadan, toplumunu örgütlemeye çalışarak yürüttüğü özverili çalışmalar ve sergilediği liderlik her zaman takdirle hatırlanacaktır.Hakka yürüyüşünün 32'nci yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

banner22
Son Güncelleme: 16.01.2016 14:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31