12 Eylül 2014 Cuma 10:54
Nihayet inşaat mühürlendi
banner10

Haluk DOĞANDOR

Girne Liman yolunda Aydoğan Investment Ltd. Şirketi’ne ait inşaatta temel kazısı sırasında göçük altında kalan Cuma Cemiloğlu’nun ölümü üzerinden yedi gün geçtikten sonra yapımına devam eden inşaat, Girne Çalışma Dairesi’nin raporları doğrultusunda müfettişler tarafından dün mühürlendi.

İnşaat alanı mühürlendi

Mühürlenerek yapımı durdurulan inşaatın, inşaat şirketinin gerekli güvenlik tedbirlerini yerine getirmesi ve bunu çalışma müfettişlerinin onaylamasının ardından tekrar devam edebileceği öğrenildi. Çalışma Dairesi müfettişlerinin kaza sonrası devam eden çalışmaları doğrultusunda elde ettiği rapor ve bulgular neticesinde inşaatın bu şekilde devam etmesine müsaade edilemeyeceği ve gerekli güvenlik önlemlerinin sağlanıncaya kadar süresiz mühürlendiği belirtildi.

İnşaata giriş yasaklandı

Girne Çalışma Dairesi müfettişleri, elde ettikleri bulgular ve teknik raporlar sonrası çalışmalarını tamamlayarak dün Girne Polis Müdürlüğü’nden de destek alarak saat 13:30 sıralarında Girne Liman yolundaki Aydoğan Investment Ltd. Şirketi’nin yapmakta olduğu inşaat alanına gitti. Şirket yetkililerinden Olgun Aydıntaş ile görüşen ve kararı bildiren müfettişler, halen çalışmakta olan işçileri dışarıya çıkararak inşaat alanını boşalttılar. İnşaatın kapıları kapatılarak mühürlendi ve kapılara neden mühürlendiğine dair yazılar asıldı.

Basın bilinçsizce yayın yaptı

Aydoğan Investment Ltd. Şirketi sahiplerinden Olgun Aydıntaş gazetemize şunları söyledi:

“Biz bu çalışmaları bilirkişi görüşleri ile yaparız. Ama kamuoyu, ölümden sonra bakanlık üzerinde baskı kurdu ve bu yetkililer de haklı olarak önlemler için burayı mühürledi. Birkaç gün içinde yetkililerin istedikleri önlemleri almaya başlayacağız. Bizim de canımız gibi olan bir çocuğumuz öldü. Basının çoğu konuda bilgisizce yaptığı yazılara cevap vermek istemeyiz, ama günü geldiği zaman mutlaka basının önüne çıkıp açıklama yapacağız.

“Biz katil değiliz”

Bu inşaatta tüm yapım proje çiziminden itibaren raporlarla çalıştık. Ancak burada bir risk vardı. Biz yandaki inşaatta kalanlar için gerekenin yapılmasını söyledik. Biz yeniden geçici bir şekilde projelendirme yapıp yerine getirirsek, yarından itibaren tekrar devam etmek isteriz. Biz aile şirketi olarak ne katiliz, ne de cinayet işledik.”

 “İnşaatta halen ciddi bir göçük tehlikesi var…”

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, söz konusu inşaatta meydana gelen ve 19 yaşındaki bir gencin ölümüyle sonuçlanan iş kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, ilgili teknik birimlerin, olayın meydana geldiği ilk günden düne kadar söz konusu inşaat şantiyesine gerekli denetimleri yaptığını belirtti.

Açıklamada, “İnşaatta halen ciddi bir göçük tehlikesi bulunduğu, etkili önlemlerin mevcut olmadığı, çevre emniyetinin alınmamış olduğu, yer hareketinden dolayı yerin birçok kısmında çatlak ve hasarlar oluştuğu tespit edilmiştir” denildi.

Öte yandan, önlem kapsamında, inşaatın yapıldığı parsele komşu olan binaların Girne Belediyesi tarafından “Tehlikeli Bina” ilan edildiği ve bu binaların tahliyesinin sağlandığı da kaydedildi.

“Kapsamlı bir araştırma sürdürülüyor…”

Açıklamada, bakanlık tarafından yapılan çalışmalarda gelinen son durum şöyle aktarıldı:

“1. İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli çalışmaların yapılması Bakanlığımızın görev, yetki ve sorumlulukları arasında bulunmaktadır. Bakanlığımız, bu görevi Çalışma Dairesi Müdürlüğü vasıtasıyla yürütmektedir. Daireye bağlı müfettişler, 35/2008 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ve bu Yasa altında çıkarılan Tüzükler çerçevesinde bu mevzuatın denetlenmesi görevini yürütmeye çalışmaktadır.

Olay vuku bulduğu günden itibaren Dairemize bağlı müfettişlerimiz tarafından tahkikata başlanmış olup,  gerek olayın meydana geliş nedenleri gerekse alınması gereken önlemler ve olayın meydana gelişinde hata, ihmal ve sorumluluğu bulunanların ortaya çıkarılması hususlarında kapsamlı bir araştırma sürdürülmektedir.

Olay, yapı denetimi ve yapı güvenliği ile de yakından ilgili olduğundan, Bakanlığımız,  Girne Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası,  Maden, Metalürji ve Jeoloji Mühendisleri Odası ve İnşaat Encümeni ile de işbirliği halinde çalışmalarını sürdürmeye özen göstermektedir.

2. Dairemiz müfettişleri ile yukarıda sayılan birimlerin teknik ekipleri çeşitli tarihlerde inşaat şantiyesine denetimler yapmış ve son olarak 10 Eylül 2014 tarihinde inşaat şantiyesinde yapılan denetimde, halen inşaatta ciddi bir göçük tehlikesi bulunduğu, etkili önlemlerin mevcut olmadığı, çevre emniyetinin alınmamış olduğu, yer hareketinden dolayı yerin birçok kısmında çatlak ve hasarlar oluştuğu tespit edilmiştir.

3. Yapılan istişare neticesinde, bir önlem olarak;   inşaatın yapıldığı parsele komşu olan binalar;  Girne Belediyesi tarafından  "Tehlikeli Bina" ilan edilmiş ve bu binaların tahliyesi sağlanmıştır.

4. Söz konusu inşaat faaliyeti gerekli iş güvenliği tedbirleri alınıncaya kadar İş Yasası’nın 72 (1)  ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 34 (1)  Maddesi uyarınca, Çalışma Dairesi tarafından durdurulmuştur. Tehlikeli durumu ortadan kaldıracak önlemlerin alınmasına dair uzman kişilerce hazırlanacak bir rapor ve buna dayalı bir iş planı hazırlanması ve Dairenin onayına sunulması gerekmektedir.

Bu işlem yapılmadan ve Dairenin yazılı izni olmadan inşaat faaliyetine devam edilmesi yasaklanmıştır. Kapatma kararı, işverene Daire tarafından tebliğ edilmiş, inşaatın çeşitli  yerlerine asılmış,  ayrıca Girne Belediyesi, Polis Genel Müdürlüğü, İnşaat Mühendisleri Odası ve İnşaat Encümeni’nin  bilgisine getirilmiştir.

5. İş kazasına ilişkin olarak sürdürülen tahkikatın bir boyutu işyerlerindeki tehlikenin giderilmesine yönelik olarak alınması gereken önlemlere ilişkin olurken, bir boyutu da kazanın meydana gelmesinde hata, kusur ve ihmali görülenler hakkında yasal işlem başlatılmasına dönük olmaktadır.

Bu çerçevede, tahkikatın tamamlanması sonrasında olayda hata, kusur ve ihmali bulunanlar hakkında suç dosyası  tanzim edilecek  ve dosya  yargıya intikal ettirilecektir. 2014 yılı içerisinde tahkikatı yapılan 2 ölümlü  iş kazasına ilişkin  suç dosyaları  daha önce Başsavcılığa iletilmişti.

6. Bakanlığımız, özellikle inşaatlarda iş kazalarını önlemek amacıyla, yapı  denetimi ve yapı güvenliği  boyutunu  da dikkate alarak  Belediyeler başta olmak üzere, ilgili  kurumlarla ortak  hareket ederek etkili  bir denetim  sistemi oluşturmak  için çalışmalarını sürdürmektedir. Amacımız, inşaatlarda daha güvenli bir çalışma ortamı yaratmak ve iş kazalarının sayısını  en az seviyeye indirmektir.”

banner22
Son Güncelleme: 12.09.2014 10:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31