08 Ocak 2016 Cuma 11:08
Ödeme için katkı payı bekleniyor
banner10

11 BELEDİYEDE HENÜZ ÖDEME YOK: Ülkedeki 28 belediyenin 17’sinda personele 13. maaş ödemesi yapılırken, geri kalan 11 belediyede 13. maaş ödemesi henüz yapılmadı. Serdarlı, Geçitkale, Esentepe, Erenköy, İnönü, İskele, Vadili, Mağusa ve Lapta belediyelerinde ödemlerin yapılması için belediyelerin devletten alacağı katkı payı ödemelerinin yapılması bekleniyor

GÜZELYURT VE ALSANCAK BUGÜN ÖDEYECEK: Henüz 13. maaş ödemesi yapılmayan Güzelyurt Belediyesi ve Alsancak Belediyesi çalışanlarının 13. Maaşlarını bugün alacağı öğrenildi.  Bel-Sen’den yapılan açıklamada örgütlü oldukları diğer belediyelerde ödemelerin devlet katkı payı verildikten sonra yapılacağı belirtildi

Ceren ÖZBİL
Ülkedeki 28 belediyenin 17’si personele 13. maaş ödemesi yapılırken, geri kalan 11 belediyede 13. maaş ödemesi henüz yapılmadı. Personele 13. Maaş ödemelerinin henüz yapılmadığı belediyelerin başkanları devletin verdiği katkı paylarının belediyelere ödenmesini bekliyor. Mali açından sorun yaşayan belediyelerde personelin alacağı 13. Maaşın devletten alınacak katkı payı ile ödenmesi hedefleniyor. 

Personelin 13. maaşını aldığı belediyeler; Girne, Gönyeli,Dikmen, Mehmetçik, Büyükkonuk, Akdoğan, Yeniboğaziçi, Akıncılar, Lefkoşa,  Tatlısu, Lefke, Değirmenlik, Paşaköy, Beyarmudu, Dipkarpaz, Alay ve Çatalköy belediyelerinden oluşuyor. Henüz personele 13. Maaş ödemesinin yapılmadığı belediyeler ise Serdarlı, Geçitkale, Esentepe, Erenköy, İnönü, , İskele, Vadili, Alsancak, Güzelyurt, Mağusa ve Lapta belediyeleri. 

Güzelyurt ve Alsancak bugün ödenecek…

Güzelyurt Belediyesi ve Alsancak Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğunu sendika Bel-Sen’den alınan bilgiye göre bu iki belediyenin personelinin 13. Maaşı bugün ödenecek. Geri kalan 10 belediye ise devletin katkı payını ödemesini bekliyor. 

Kamuda da belirsizlik sürüyor…

Kamu çalışanı ve emeklilerin de 13. maaşları hala ödenmedi.13. maaşların ne zaman ödeneceğine dair belirsizlik sürüyor. Havadis’e konuşan sendika yetkilileri 13. maaşların yasal zorunluluk olduğunu hatırlatarak, hükümeti yasalara uymamakla suçladı.

Felek: 10 belediyenin 8’inde ödeme yapıldı

Dev-İş Genel Başkan vekili Hasan Felek, çalışanların Dev-İş’te örgütlü olduğu 10 belediyeden 8’inin 13. maaş ödemesi yaptığını geri kalan 2’sinin ise henüz 13. Maaş ödemesi yapmadığını açıkladı. Belediye başkanlarının 13. maaşları ödemek için yoğun bir çaba içerisinde olduğunu kaydeden Felek, devletin katkı payını ödemesinin ardından 13. Maaş alamayan belediye personellerine de ödeme yapılmasının hedeflendiğini anlattı.

“Asıl sorun sosyal haklar”

Felek, belediyelerde yaşanan asıl sıkıntının 13. maaş ödemeleri olmayıp, sorunun çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları olduğunu söyledi. Belediyelerin yarısından fazlasının sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borcu olduğunu hatırlatan Felek şu ifadeleri kullandı:

2015 yılında Belediyeler Yasası’nda değişikliğe gidildi ve bu bağlamda belediyelerin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları ile ilgili düzenlemeler getirildi. Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçları yeniden yapılandırıldı. Bu ay itibari ile de her ay belediyelerin devletten alacağı katkı payından kesinti yapılacak. Bu konu ile ilgili bazı endişelerimiz var. Umarım bu sefer belediyeler maaş ödeyemez duruma düşmez.

Adahan: Personeli mağdur etmedik

Vadili Belediyesi Başkanı Mehmet Adahan, personelin 13. Maaşını ödemek için devletten katkı payı almayı beklediklerini söyledi. Ancak bu süreç içerisinde personeli mağdur etmemek adına avans olarak 13. Maaşların bir kısmının personele ödendiğini kaydeden Adahan, “13. Maaşları ödemek görevimizdir ve bu maaşlar ödenecek” dedi.

Manisoy: Biz çoktan ödedik

Alayköy Belediyesi Başkanı Hulusi Manisoy, 13. Maaş ödemelerini 18 Aralık’ta yaptıklarını ve bunun ardından da personelin maaşını ödediklerini anlattı. 13. Maaş için belediyelerin devletten katkı almadığını söyleyen Manisoy, bu nedenle ödeme yapmak için katkı payını beklemediklerini ifade etti.

Özkardaş: Mazeret üretiyorlar

KAMU-SEN Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, her yıl Aralık ayı sonunda ödenmesi yasal zorunluluk olan 13. maaşların henüz ödenmediğini belirterek, bunun yasa dışı olduğunu söyledi.
Özkardaş, “Amaçları, emekçinin tüm haklarını ortadan kaldırarak, özel sektörde sömürülen emekçilerin durumuna getirmektir” ifadelerini kullandı.

“Göç Yasası’nda da yaşadık”

Özkardaş ‘13. maaşlardan vazgeçilmesi halinde vesayetten kurtuluruz’ gibi komik söylemlerin komik olduğunu belirtti ve hükümetin yıllardır sermayeyle birlikte yapmak isteyip de yapamadıkları yapmaya çalıştığını söyledi.

Mehmet Özkardaş şu ifadeleri kullandı:

13.maaşların kaldırılması, emekli ikramiyelerinden ve emekli maaşlarından vergi alınması, tahsisatların kaldırılması, grevlerin sınırlandırılması, sendikaların etkisiz hale getirilmesi gibi düşüncelerini gerçekleştirmek işin ‘Vesayetten kurtulmak için bunların yapılması gerekir’ senaryosunu gündeme getirmişlerdir. Bunun örneklerini daha öncede yaşadık. Göç Yasası geçerken de ayni şeyi söylediler. Ne değişti.

Latifoğlu:13. Maaş ödemek devletin görevidir

Hür-İş federasyonu Başkanı Yakup Latifoğlu 13. Maaşları ödemenin devletin görevi olduğunu söyledi ve bunun yasa ile belirtildiğini hatırlattı. Bu arada asıl sorgulanması gereken devletin olduğunu kaydeden Latifoğlu, “13. Maaşları ödemek için geç bile kalındı. Devlet yasaları uygulamıyor” dedi. Latifoğlu şu ifadeleri kullandı:
2015 yılında devletin gelirlerinin artırıldığı söyledi. Eğer gerçekten artmışsa 13. Maaşları ödeyecek para nasıl bulamaz. Zaten bu maaşların ödeneceği 2015 yılında açıklanmış ve Türkiye ile yapılan protokolde de yer almaktadır. Şimdi bize açıklamaları gereken 13. Maaşlar için ayrılan kaynağı nereye harcandığıdır. Su ile ilgili kısım 2016 yılını kapsamaktadır. 2015 yılı için zaten bütçe çoktan ayrılmıştır. Hükümet, Maliye Bakanlığı ve yetkilileri eğer kendi bütçelerini yönetemiyorsa bugünden istifa etsinler.


13. Maaşları Ödeyen Belediyeler
1. Girne Belediyesi
2. Gönyeli Belediyesi
3. Mehmetçik Belediyesi
4. Büyükkonuk Belediyesi
5. Akdoğan Belediyesi
6. Yeniboğaziçi Belediyesi
7. Akıncılar Belediyesi
8. Lefkoşa Türk Belediyesi
9. Tatlısu Belediyesi
10. Lefke Belediyesi
11. Değirmenlik Belediyesi
12. Paşaköy Belediyesi
13. Dipkarpaz Belediyesi
14. Alayköy Belediyesi
15. Çatalköy Belediyesi
16. Dikmen Belediyesi

Henüz ödeme yapmayan belediyeler
1. Serdarlı Belediyesi
2. Geçitkale Belediyesi
3. Esentepe Belediyesi
4. Yeni Erenköy Belediyesi
5. İnönü Belediyesi
6. Beyarmudu Belediyesi
7. İskele Belediyesi
8. Vadili Belediyesi
9. Alsancak Belediyesi
10. Güzelyurt Belediyesi
11. Mağusa Belediyesi
12. Lapta Belediyesi

banner22
Son Güncelleme: 08.01.2016 11:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31