15 Nisan 2016 Cuma 15:35
Organik ve sertifikalı üretime destek
banner10

Tarım Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı, “Tarım Sektöründe Kümelenme Yol Haritasının Belirlenmesi Çalıştayı”nda ; “kalite altyapısının geliştirilmesi, ortak üretim altyapısının oluşturulması, değer zinciri altyapısının geliştirilmesi, genç neslin tarımsal üretime teşvik edilmesi ve su kaynaklarının tarımda etkin kullanılmasının sağlanması” yönünde eylem planı hazırlandığını bildirdi.

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı, Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve KREDO Danışmanlık ve Muhasebe arasında imzalanan “KKTC’de Tarım Sektöründe Yeni Politikalar, Tarımsal Sanayide Suya Bağlı Dönüşüm ve Kümelenme Modelleri”ne yönelik protokol çerçevesinde gerçekleştirilen “Tarım Sektörü Kümelenme Yol Haritasının Belirlenmesi” konulu çalıştayın sonuç bildirisi açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nden temin edilen suyun tarım ve sanayide yaratacağı yeni koşulları dikkate alarak “kümelenme” modelleriyle; “bugün ve gelecekte dış pazarlara erişim, ihracat potansiyeli, sektörün dış rekabet gücü ve dış ticaretten elde edilecek kazancı artırmayı” amaçlayan çalıştayın sonuçları bugün Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıda, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali’ye sunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, tarım sektörünün tüm paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayın ardından ortaya konan sonuçlar doğrultusunda, bundan sonraki aşamada belirlenen yol haritasının uygulamasına geçileceği bildirildi.

“Fiziksel ve beşeri kaynaklar, finansal ve yasal mevzuat, üretim, pazarlama ve satış” olmak üzere 4 başlık altında belirlenen stratejilerin yer aldığı sonuç bildirgesinde, “fiziki ve beşeri kaynaklar” başlığı altında; “kalite altyapısının geliştirilmesi, ortak üretim altyapısının oluşturulması, değer zinciri altyapısının geliştirilmesi,  genç neslin tarımsal üretime teşvik edilmesi ve su kaynaklarının tarımda etkin kullanılmasının sağlanması” yönünde eylem planı hazırlandı.

GENÇ ÜRETİCİLERİN DESTEKLENMESİ

Finansal ve yasal mevzuat çerçevesinde izlenecek yol haritasıyla; genç üreticilerin desteklenmesi, üretici tanımının yapılması, proje bazlı finansman modelinin oluşturulması, yenilenebilir enerji politikası ve uygulama planının oluşturulması, hal yasasının meclisten geçirilmesi ve yürürlüğe girmesi ile tarım arazilerinin korunmasına yönelik mevzuat çalışmalarının yürütülmesi amaçlanıyor.

ORGANİK VE SERTİFİKALI ÜRETİMİN DESTEKLENMESİ

Tarımda Kümelenme Çalıştayı sonuç bildirgesinin üretim bacağı ile ilgili adımlar için öngörüleri, tarımsal ürünlerin işletme tesislerinin kurulması, erkenci ürünlerin tercih edilmesinin sağlanması, organik üretim planlaması yapılması, sertifikalı üretime geçişin sağlanması ve arz açığı ürünlerin üretilmesi için “özendirme çalışması yürütülmesi” belirlendi.

KOOPERATİFLEŞMENİN GELİŞTİRİLMESİ

Tarımsal ürünlerin pazarlama ve satışı için ortaya konan adımlarda pazarlama için kooperatifleşmenin geliştirilmesi, pazar araştırmalarının yapılması, bölgesel marka geliştirilmesi, ortak fuar katılımı yapılması ve ortak heyet çalışmaları organize edilmesi de yer alıyor.

banner22
Son Güncelleme: 15.04.2016 15:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31