28 Kasım 2015 Cumartesi 16:47
1142 Okunma
Özgür: 'Ekonomik kalkınmayı sağlamalıyız'

Başbakanlık himayelerinde, Uluslararası Diplomatlar Birliği, Avrupa İşadamları Kulübü ve Girne Amerikan Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Barışa Giden Yolda Kıbrıs Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi” Chateau Lambousa Otel’de yapılıyor.

Zirvenin açılış konuşmalarını sırasıyla GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Uluslararası Diplomatlar Birliği Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, Avrupa İş Kulübü başkanı Zbignew Roch, GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Asım Vehbi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Maliye Bakanı Birikim Özgür, Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun ve Başbakan Ömer Kalyoncu yaptı.

AKPINAR: “ZİRVE YATIRIM GELİŞTİRME ALANINDA BÜYÜK FIRSAT OLACAK”

GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, zirvenin özel sektör yatırımlarının önünü açacak sektör planları ve fırsatları değerlendirirken, sadece bölgesel anlamda Kuzey Kıbrıs için değil, adanın bütünündeki yatırım ve yaşam alanlarını geliştirme noktasında büyük bir fırsat olacağını belirtti.

Akpınar, yıllardır ilk kez Kıbrıs sorununu çözme maksatlı siyasi istek ve gerekli hareket gücü sağlandığını, müzakerelerden olumlu haberler geldiğini, bunun yeni ve cesur bir Kıbrıs’ın, yeni bir düzeninin ümit verici ayak sesleri olduğunu kaydetti.

Akpınar, ada kıyılarındaki doğalgaz rezervlerinin keşfiyle dünyanın ilgisinin de bölgeye odaklandığına işaret etti.

Küresel ekonomi çarkında yarışacak bir ülke için yabancı yatırımın anahtar rolü üsteleneceğini söyleyen Akpınar, yabancı yatırımcı fikrinin yıllarca ihmal edilmiş olduğunu, bu konudaki sessizliğe bahane olarak ekonomik ve siyasi izolasyonların gösterildiğini belirtti.

“Biz bugün bu zirve ile yıllarca süren bu sessizliğe bir son vermeyi amaçlıyoruz. Burada bir yatırım gerçekleştirmek mucize ya da imkansız bir şey değildir” diyen Akpınar, GAÜ’nün yaptığı yatırımları örnek olarak göstererek, bu başarı hikayesinin adaya yatırımlar noktasında cesaret ve teşvik verecek bir ışık olacağını söyledi.

1448719853.jpg

BOZÇELİK: “ÇEŞİTLİ ALANLARDA YATIRIM OLANAKLARI BULUNUYOR”

Uluslararası Diplomatlar Birliği Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, birlik olarak Kıbrıs ile yakından ilgilendiklerini, izolasyonların kabul edilemez olduğunu, bunu uluslararası platformlarda da dile getirdiklerini belirtti.

Bozçelik, Doğu Akdeniz enerji havzasında yeni bir döneme girildiğini söyleyerek, adanın bu enerji koridoru içinde yer alması sebebiyle daha da önem kazandığını belirtti.

Kıbrıs’ta adil ve kalıcı büyümenin sağlanmasının önemli olduğunu söyleyen Bozçelik, enerji, sulama, bankacılık, eğitim, yeni nesil turizm, yenilenebilir enerji gibi pek çok alanda yatırım olanakları bulunduğunu kaydetti. Bozçelik, zirvede bu konuların detaylı bir şekilde tartışılacağını vurguladı.

Bozçelik, zirve sonunda ortay çıkacak raporun Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’a sunulacağını belirtti.

1448719987.jpg

ROCH: “ÇÖZÜM SONRASI DESTEK, SERMAYE VE YATIRIMA İHTİYAÇ DUYULACAK”

Avrupa İş Kulübü Başkanı Zbignew Roch, zirvede bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek, dünyada yaşanan terörizm, mülteci sorunu gibi sıkıntıların yaşamı olumsuz kıldığını belirtti.

Roch, Kıbrıs’ta çok çeşitli medeniyetlerin hakim olduğunu, savaşlar yaşandığını ama Kıbrıslıların her şeye rağmen kimlik ve geleneklerini koruduğunu, korumak için mücadeleler verdiğini ifade etti.

Kıbrıs sorununa çözüm arandığı bu süreçte toplum liderlerinin halklarından destek görmesi ve çözüme katkı yapması gerektiğini söyleyen Roch, çözüm sonrasında uluslararası destek, sermaye, yatırım ve iyi projelere ihtiyaç duyulacağını dile getirdi.

Zirvede bu konuların değerlendirileceğini belirten Roch, teknoloji ve çevre konularında ortak duruş sergilemenin önemli olacağını, zirvede de tüm faktörlerin bir araya getirileceğini ve ortak duruş sergileneceğini söyledi.

VEHBİ: “TARİHİ BİR ZİRVEYE İMZA ATIYORUZ”

GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Asım Vehbi, “Kıbrıs’ta tarihi bir olaya şahitlik ediyoruz. Tarihi bir zirveye imza atıyoruz” dedi.

Yeni projeler, yatırım işbirliklerinin Kıbrıs’ı yeni ufuklara açacağına inandığını dile getiren Vehbi, adanın ilerleyen günlerde daha da hareketleneceğini belirtti.

KKTC’de yüksek eğitim sektöründe yaşanan gelişmelere değinen Vehbi, 13 üniversitede yaklaşık 85 bin öğrencinin eğitim aldığını, nüfus göz önünde bulundurulduğunda bunun önemli bir rakam olduğunu kaydetti.

Zirvenin eğitim alanında da yeni yatırım ve işbirliklerine vesile olacağına inandıklarını dile getiren Vehbi, GAÜ ve KAÜ olarak yatırım ve işbirliklerine hazır olduklarını belirtti.

Zirvenin hedefinin, yerel yatırımcılarla uluslararası yatırımcıların ortak projelere imza atması olduğunu vurgulayan Vehbi, eğitim, doğalgaz, AB hibeleri, su, tarım, ulaşım, sağlık ve bankacılık gibi çeşitli alanlarda yatırım olanakları bulunduğunu kaydetti.

1448719962.jpg

KADOOĞLU: “GELİNEN AŞAMADAN HEYECAN DUYUYORUZ”

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkanı Tarkan Kadooğlu, konuşmasına konfederasyonla ilgili bilgi vererek başladı.

Kıbrıs denildiğinde akla çözüm, barış, istikrar gelen günlerden geçildiğini söyleyen Kadooğlu, müzakerelerde gelinen aşamadan heyecan duyduklarını belirtti.

Kıbrıs’ta çözümün AB içindeki gücünü artıracağını söyleyen Kadooğlu, zor başlıklar bulunduğunu ancak kararlılık ve yapıcı adımlar atılmasının çözüme yönelik inançlarını pekiştirdiğini kaydetti.

Çözümün ekonomik, siyasi, sosyal yeni sonuçlar yaratacağını söyleyen Kadooğlu, çözümün AB’ye de olumlu etkiler yapacağına inandıklarını belirtti.

Kıbrıs’ta çözümü desteklerini söyleyen Kadooğlu, Kıbrıs Ortak İlişki Projesi isimli bir girişim başlattıklarını ve çalışmaya devam ettiklerin ifade etti.

ÖZGÜR: “EKONOMİK KALKINMAYI SAĞLAMALIYIZ”

Maliye Bakanı Birikim Özgür, bugün gelinen noktada Kıbrıs Türk halkının tüm dünyada barış yanlısı, çözüm isteyen, müzakerelerde istekli, aktif katılan taraf olarak anıldığını, bundan gurur duyduklarını belirtti.

Sadece barışı savunmanın yeterli olmadığını, ekonomik kalkınmayı sağlamak gerektiğini dile getiren Özgür, bu düşünceyi benimsediklerini belirtti. Özgür, “Bugün siyasilere düşen sorumluluk, barış ortamına güçlü katkı için yapısal dönüşümü sağlamaktır” dedi.

Özgür, yerel yönetimleri güçlendirmek, tarımda reformlar gerçekleştirmek, su alanında yeni sistem kurmak, enerji alanında yeni düzene geçmek için üzerlerine sorumluluklar düştüğünü belirtti.

1448720088.jpg

ATUN: “HEDEF; BÜYÜME PERFORMANSINI YÜKSELTMEK”

Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, zirvenin yatırım işbirliği ve çeşitli alanlarda önemli olduğunu, doğru vizyonla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Hükümetin üç yıllık programı hazırlama sürecinde olduğunu, rekabetçi, yenilikçi bir zihniyetle ilerlediklerini söyleyen Atun, büyüme performansını yükseltmenin en önemli hedefleri olduğunu vurguladı.

Ülkenin yeni kalkınma hamlesine ihtiyaç duyduğunu belirten Atun, iç yatırımların nitelik kazanması, mal ve hizmet ihracatının artırılması hedefinde olduklarını ifade etti. Atun, yüzde 5’in üzerinde ekonomik büyüme hedefi benimsediklerini, bu hedefin gerçekçi bir hedef olduğunu söyledi.

Kalıcı bir anlaşma istediklerini belirten Atun, çözüme varılmasıyla, saklı kalan potansiyellerin ortaya çıkacağını kaydetti.

Adanın, dünyanın en verimli güneş enerjisi kaynaklarından birinin üzerinde bulunduğunu dile getiren Atun, bu potansiyelin kuzeyde de güneyde de tam olarak değerlendirilemediğini belirtti.

Yeşil Hat Tüzüğü’nün murat edilenin gerisine düştüğünü söyleyen Atun, bu konuda yenilik ve dinamizm olmadığını, ticaret, mal ve hizmetler üzerindeki sınırların kaldırılması gerektiğini kaydetti.

1448719841.jpg

KALYONCU: “TURİZM VE EĞİTİM SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANIYOR”

Başbakan Ömer Kalyoncu da konuşmasında, Barışa Giden Yolda Kıbrıs Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi”nin önemli ve etkileyici gündem ve konuşmacılarıyla hükümetin himayesine sahip olduğunu belirtti.

Hükümetin reform hükümeti olduğunu ve ilk kez Kıbrıs Türk halkındaki en geniş konsensüsü yansıttığını söyleyen Kalyoncu, zirvenin, hükümetin hem hedefleri hem de oluşturucu öğeleri ile örtüşen gündemleri tartışmaya açtığını kaydetti.

Kalyoncu, hükümetin Kıbrıs sorununun çözümü için iyi niyet ve ısrarla çalıştığını söyleyerek, güven yaratıcı önlemler ve iki toplum arasında ortak girişim ve yatırımlara değer verdiklerini belirtti.

İstikrar ve huzur ortamının kalıcı bir barış anlaşmasıyla sağlanabileceğini kaydeden Kalyoncu, terörizmin yakınımızda ve her yerde olduğunu, ancak KKTC’nin şu anda güvenli bir bölge olduğunu, teröre karşı her türlü tedbirin alındığını vurguladı.

Başbakan Ömer Kalyoncu, çözüm geldiği zaman gerek coğrafya nedeniyle ticari, turistik faaliyetlerde, gerekse doğalgaz, petrol yatakları ve doğal zenginliklerin işletilmesi anlamında ve bölgedeki tek Avrupa Birliği üyesi ülke olunmasından ötürü, ülkenin çok özel avantajları olacağını belirtti. Kalyoncu, “Uluslararası yatırımcılar için oldukça çekici bir konumda bulunacağız” dedi.

Kıbrıs’ın uluslararası bir eğitim adası olmasının ve halkın yüksek eğitim seviyesinin altının çizilmesi gerektiğini söyleyen Kalyoncu, KKTC’de turizm ve yüksek öğretim sektörlerinin son yıllarda önemli gelişmeler gösterdiğini, cari işlemler açığının azalmasına ve ekonomik büyümeye katkı sağladığını vurguladı.

1448719975.jpg

Üniversite ve turizm sektörlerini çağdaş, rekabet edebilir, kalite ve verimliliği dikkate alan bir yapıya dönüştürmek gerektiğini söyleyen Başbakan Kalyoncu, girişimcilik becerileri ile olanaklarının ve rekabet koşullarının iyileştirilmesi ile özel sektörde dinamizm ve üretimin artırılacağını, büyüyen ekonomide özel sektörün daha fazla katkı yapmasının sağlanacağını ifade etti.

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü’nün yürüttüğü Yatırım Teşvik Yasası’nın yerli ve yabancı yatırımcılara önemli destek sağladığına işaret eden Kalyoncu, 2014 itibarıyla toplam 448 yatırıma teşvik belgesi verildiğini, bu yatırımlar hayata geçtiği zaman toplamda 5 milyar 862 milyon 570 bin 641 TL tutarında sabit sermaye yatırımına vergi muafiyeti sağlanmış olacağını ifade etti. Başbakan Kalyoncu, bu yatırımların tamamlanmasıyla 31 bin 856 insan kaynağı istihdamı sağlanmış olacağını söyledi.

Kalyoncu, Kıbrıs’ın; coğrafyası ve uluslararası bağlantılarıyla da paralel giden ticari konumu, doğal zenginliklerinin farklı ekonomik ve siyasal bakış açılarıyla yeni işbirliği ağları yaratma olanağı sunduğunu vurguladı.

Başbakan Kalyoncu, iki toplumun önündeki bu olanakların, uluslararası yatırımcıların da devreye girmesiyle daha sağlıklı bir çerçeve oluşturabileceğini kaydetti.

Başbakan Kalyoncu’nun konuşmasının ardından zirvenin açılış konuşmaları sona erdi. Verilen aradan sonra ilk sunumu Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros yaptı.

1448719865.jpg

TOROS: “ÇÖZÜMÜN EKONOMİK YARARLARI BÜYÜK OLACAK”

KTTO Başkanı Toros sunumunda, önemli bir fırsat döneminden geçildiğini belirterek başladığı konuşmasında, Kıbrıs’ın tipik bir küçük ada ekonomisi özellikleri taşıdığını kaydetti.

Özel sektörün son yıllarda büyümeye başladığını belirten Toros, özellikle yüksek eğitim sektörünün ekonomiye olan katkısının arttığını kaydetti.

Kıbrıs Türk toplumunun Avrupa Birliği vizyonunu kabul ettiğini dile getiren Toros, uyumlaşma sürecinden geçildiğini, AB müktesebatının yakın gelecekte uygulanabileceğinin göz önünde bulundurulduğunu kaydetti.

Müzakere sürecinin devam ettiğini anımsatan Toros, sürecin yıllardır devam eden soruna çözüm bulunması yönünde bir pencere açtığını kaydetti.

Yapılan araştırmaların Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözümün ekonomik yararlarının çok büyük boyutta olacağını gösterdiğini dile getiren Toros, yüzde 1,6 olan ekonomik büyüme oranın, yüzde 4,5’e yükseleceğini söyledi.

Toros, kapsamlı çözümün adanın imajını markalaştıracağını belirterek, çeşitli alanlarda istihdam olanakları gibi konularda iyileşme yaşanacağını ifade etti.

Toros, anlaşma sonrasında doğalgaz rezervlerinin değerlendirilmesiyle, birçok alanda olumlu gelişmeler yaşanacağını da kaydetti.

Son Güncelleme: 28.11.2015 16:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.