25 Ocak 2016 Pazartesi 12:11
Para yok kayıt yok
banner10

KAYITLI 175 BİN 982 ARAÇ VAR: Ulaştırma Bakanlığı’nın 1 Ocak -31 Aralık 2015 tarihli verilerine göre KKTC’de 2015 yılında 102 bin 461 araç kayıttan düşerken halen trafikte aktif olan araç sayısı 175 bin 982. 2015 yılı içerisinde kayıtlı 175 bin 982 araçtan yaklaşık 25 bini seyrüseferi yenilenmedi

MİLYONLARCA LİRA KAYIP VAR: Ulaştırma Bakanlığı’nın rakamlarına göre, 2015 yılında seyrüseferi yenilenen 135 bin 406 araçtan toplamda 80 milyon 316 bin 270 TL elde edildi. Gelir, Vergi Dairesi Gelirler Veznesi’ne aktarıldı. Yaklaşık 25 bin aracın seyrüseferi yapılmazken, milyonlarca TL vergi kaybı var.

Ulaştırma Bakanlığı’nın 2015 tarihli verilerinden derlenen bilgiye göre, KKTC’de kayıtlı ve halen trafikte aktif olan 175 bin 982 adet araç bulunurken bu araçlardan yaklaşık 25 bininin 2015 yılı içerisinde seyrüseferi yenilenmedi. Ülkemizde 2015 yılı itibari ile kayıttan düşen araç sayısı ise 102 bin 461.

Ulaştırma Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, ülkede 2015 yılı itibari ile kayıtlı 175 bin 982 araçtan 131 bin 628’i 1 yıllık, 3 bin 778’i 6 aylık olmak üzere toplamda 135 bin 406 araç seyrüseferini yeniledi.

2015 yılı itibari ile seyrüseferi yenilenen 135 bin 406 araçtan toplamda 80 milyon 316 bin 270 TL gelir elde edildi.
Seyrüseferlerden elde edilen gelir, Vergi Dairesi Gelirler Veznesi’ne aktarıldı. Devlet, 2015 yılında seyrüseferi yenilenmeyen her araçtan yüzlerce lira toplamda milyonlar kaybetti.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Havadis’e yaptığı açıklamada, 2015 yılı itibari ile seyrüseferi yenilenmeyen yaklaşık 25 bin aracın büyük bir kısmının çiftçilerin kullanımında olan araçlar olabileceğini kaydetti.

Kar-İş soruna “Akaryakıt” önerisi getirdi

Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (Kar-İş) Başkanı Menteş Aytaç, seyrüseferlerdeki ödeme sorunun tamamen ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu öne sürerek, farklı bir görüş ortaya koydu.

Aytaç, Dolayısıyla seyrüsefer uygulaması kaldırılıp akaryakıt fiyatları arttırılırsa devlet yürüyen araçlardan otomatikman bu vergiyi almış olacak. Yani kullanan ödeyecek” diye konuştu.

Menteş Aytaç, Güney Kıbrıs’ta bu uygulamanın gündemde olduğunu da sözlerine ekledi.

Taksiciler etkin denetim istiyor

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay ise taksicilerin düzenli olarak seyrüsefer ve diğer tüm vergilerini ödediğini aksi halde işletme izinlerini yenileyemeyeceklerini aktardı.

Gözay, her türlü vergi konusunda devletin etkin denetiminin şart olduğunu kaydetti.

Kelle: Büyük bir kısmı çiftçi olabilir

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, çiftçinin son yıllarda ciddi mali sıkıntılar yaşadığına işaret ederek trafikte aktif olup da 2015 yılı içerisinde seyrüseferi yenilenmeyen yaklaşık 25 bin aracın büyük bir kısmının çiftçilerin kullanımındaki araçlar olabileceğini kaydetti.

Kelle, “Çiftçi özellikle son üç yıldır gerek kuraklık gerekse halen alamadığı ürün bedelleri ile ilgili ciddi mali sıkıntılarla mücadele ediyor. Tabi ki hayatını idame ettirmek için de elindeki parayı geçimine harcadığından diğer yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanıyor veya getiremiyor. Dolayısıyla gerek çiftçilerin araç filosu ve seyrüseferlerin araçların ağırlığına göre fiyatlandırıldığı düşünüldüğünde gerekse yaşadıkları mali sıkıntı göz önünde bulundurulduğunda 2015 yılı içerisinde seyrüseferi yenilemeyen yaklaşık 25 bin aracın büyük bir kısmını çiftçilerin araçları oluşturuyor olabilir” dedi.

“Hükümetin notunun belgesidir”

Seyrüseferlerin yenilenmemesinin nedeninin temelde maddi imkansızlık olduğunu dile getiren Kelle, “Seyrüseferi ödenmeyen araç sayısı aslında hükümetin notunu işaret eder, halkın refahının durumunu ortaya koyar.  Sözde reform hükümetinin aslında çare üreten değil müzakere üreten bir hükümet olduğunu ortadadır” diye konuştu.

Aytaç: Devletin işine geliyor

Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (Kar-İş) Başkanı Menteş Aytaç, trafikte aktif olup da seyrüseferi yenilenmeyen araçların yanı sıra kayıttan düştüğü halde trafikte olan araçların da olduğuna dikkat çekti.
Menteş Aytaç, seyrüsefer yükümlülüklerinin yerine getirilememesinin nedeninin vatandaşın mali sıkıntıda olması ile ilişkili olduğunu belirtirken devlet yetkililerinin ise “Nasılsa ödeyecekler. Geç öderlerse cezalı öderler” mantığı ile bu yönde sıkı bir denetim yapmadığını öne sürdü.

Aytaç, “Devlet, seyrüseferlerden iyi bir rakam gelir elde ediyor ve bu gelirden vazgeçemez. Vatandaş da bu yükümlülükten sonsuza kadar kaçamaz.  Bu yüzden devlet yetkilileri bu vergilerin ardından koşturmuyor. Çünkü vatandaş nasılsa seyrüseferini yenilecek ve zamanında bu yükümlülüğü yerine getirmediği için de günü geldiğinde ceza ödeyecek. Bu da devlet yetkililerinin işine geliyor” diye konuştu.

“Seyrüsefer kaldırılsın akaryakıt fiyatları arttırılsın”

Kar-İş Başkanı Menteş Aytaç, seyrüsefer sorunun tamamen ortadan kaldırılmasının ise seyrüsefer vergisinin kaldırıp akaryakıt fiyatlarını arttırarak mümkün olduğunu savundu.

Güney Kıbrıs’ta bu uygulamanın gündemde olduğunu kaydeden Aytaç, “Devlet bildiğim kadarı ile akaryakıttan yaklaşık yüzde 60 vergi almaktadır. Bu da ciddi bir rakamdır. Dolayısıyla seyrüsefer uygulaması kaldırılıp akaryakıt fiyatları arttırılırsa devlet yürüyen araçlardan otomatikman bu vergiyi almış olacak. Yani kullanan ödeyecek” diye konuştu.

Gözay: Sigortacılar ile işbirliği yapılırsa sorun çözülür

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay ise vergi konusunda devletin etkin denetiminin şart olduğunu kaydetti. Taksicilerin, araçlarının seyrüseferlerini düzenli olarak çıkardığını kaydeden Gözay, “Aksi işletme izni yenilenmez” dedi.

Seyrüsefer konusunda vatandaşa mazeret bırakılmaması gerektiğini savunan Gözay, devletin uygulamaya koyacağı yöntemlerle seyrüsefer konusundaki sorunun ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu savundu.
Kemal Gözay, “Bugün devletin ilgili birimi ve sigorta şirketleri işbirliği yapar ve vatandaş aracına sigorta çıkarmaya gittiğinde ilgili şirket tarafından seyrüsefer koşulu önüne konulursa bu husustaki sorun ortadan kalkmış olur. Çünkü seyrüsefer çıkmayınca hali ile sigorta çıkmayacak o zaman da vatandaş mecbur kalacak, seyrüsefer çıkaracak” dedi.

“Devletin seyrüsefer konusunda bir diğer uygulaması da hatırlatma konusunda olmalıdır” diyen Gözay, “Belli yerlere belli zamanlarda bildiri veya duyuru nitelikli yazılar asmak yerine hatırlatma amacıyla evlere veya belirtilen adreslere uyarı yazıları gönderilsin” diye konuştu.

banner22
Son Güncelleme: 25.01.2016 12:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31