21 Mayıs 2015 Perşembe 15:16
Pilli: 'Yolda koruyucu bariyer olsaydı bu genç insanlar ölmeyecekti'

Toplantıda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuş işlemleri yapıldı. Bu bölümde Başbakanlık’ın İdari Kamu ve Sağlık İşler Komitesi gündeminde bulunan, “KKTC Yükseköğretim Yasası Tahtında Faaliyet gösteren Yükseköğretim Kurumlarından İlişiği Kesilenlere Öğrenimlerine Devam Edebilme Hakkı Verilmesine İlişkin (Geçici Kurallar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere okundu.

Tezkere üzerine söz alan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoığlu, üniversite öğrencilerine verilecek eğitim hakkının yerinde bir düşünce olduğunu ifade ederek, partisinin bu tezkereye olumlu oy vereceğini söyledi.

Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından tezkere oy birliği ile onaylandı.

DERYA AD- HOC KOMİTE BAŞKANI

Genel Kurul’da daha sonra Aile (Evlenme ve Boşanma) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşmek üzere oluşturulan Geçici (Ad-Hoc) komitesi başkanlığına Doğuş Derya,  Başkan Vekilliğine ise İzlem Gürçağ’ın getirilmesine ilişkin tezkere bilgiye getirildi.

Özdil Nami’nin müzakereci atanması üzerine Dışişleri Bakanlığı görevine, yenisi atanana kadar İçişleri Bakanı Uluçay’ın vekalet edeceğine ilişkin tezkere de milletvekillerinin bilgisine getirildi.

ÖZGÜRGÜN: “TOPTAN İSTİFA… ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZ”

Tezkere üzerine söz alan UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, hükümetin dağınık bir görüntü ve kaos içinde olduğunu ileri sürerek bu durumu eleştirdi.

Serdar Denktaş’ın bakanlık görevlerinden istifa ettiği haberlerine rağmen bugün Meclis’te kendisini göremediğini dolayısıyla istifa edip etmediğini bilmediklerini kaydeden Özgürgün, bu durumun sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

Özgürgün, “Hükümetin toptan istifa etmesi gerekir. Ondan sonra erken seçim de kaçınılmazdır. Bu iş böyle sürmez, nasıl bölük pörçük gidecek... Parti içi meseleler hükümet işlerinin önüne geçmeye başladı. Bu gidişat tamam değil. Bunu değiştirecek ve karar alacak olan yer de parlamentodur. Bu karar bir an önce alınmalı ve bu dağınıklık toparlanmalıdır” şeklinde konuştu.

ANGOLEMLİ ÇEVRE SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de söz alarak, bazı çevre sorunlarına dikkat çekti, yol güvenliği ve plajların sağlıklı olmadığını ifade ederek gerekli önemlerin alınmasını istedi.

ULUÇAY PLAJLARDA CEZA SİSTEMİYLE GÜVENLİĞİN SAĞLANACAĞINI SÖYLEDİ

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay da, yol ve plajların güvenliği için bir takım çalışmalar yapıldığını belirtti. Bakan Uluçay, plajlarda çok yakın zamanda ceza sisteminin uygulanacağını ve denetimlerle plajların güvenliğinin sağlanacağını belirtti.

Genel Kurul’da daha sonra milletvekillerinin güncel konuşmalarına geçildi.

TÖRE

İlk konuşmayı yapan UBP Milletveklili Zorlu Töre, “Muhaceret ve Vatandaşlık” konulu konuşmasında, hükümetin vatandaşlık politikalarını eleştirdi.

Birçok yatırımcının ülkeye gelmek istediğini ancak vatandaşlık sorunu nedeniyle gelemediğini ifade eden Töre, “Demek ki sen bu ülkede yatırım yapılmasını istemiyorsun” dedi.

Bazı ailelerin de vatandaşlık sıkıntıları nedeniyle bölünme yaşadığını kaydeden Töre, yeni hazırlanan vatandaşlık yasa tasarısına göre, ailesi burada olmasına rağmen çocukların vatandaş olamadığını anlatarak bu yasayı da yeterli bulmadığını ifade etti.

ULUÇAY: “EVLİLİKTEN YURTTAŞLIK 3 YILDA…”

Eleştirileri yanıtlayan İçişleri Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Teberrüken Uluçay, muhaceretle ilgili çalışmaları hakkında bilgi vererek, 2014’te af çıkarılırken, gelen şikayetler üzerine, aileler bazında açılım yaptıklarını, diğer bireylerin de bundan olumsuz etkilenmemesi için önlemler aldıklarını anlattı.

Evlilikten yurttaşlık işleminin 3 yıla çıkarılmasının öngörüldüğünü belirten Uluçay, yıllar itibarıyla, yapılan evliliklerin paravan olup olmadığının ortaya çıkması açısından bu sürenin yeterli olduğu düşüncesinde olduklarını, bu sürenin Türkiye’de de 3 yıl olduğunu kaydetti.

Uluçay, konunun ilgili taraflarla değerlendirilmesinin ardından yasa tasarısının son şeklini alarak geçirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Beyaz kimlik uygulamasıyla ilgili bilgiler de aktaran Uluçay, bunun 3 ayaklı sistemin önemli bir parçası olduğunu anlattı.

Uluçay, bu çalışmaların, ülkeye yatırım yapmak isteyenlerin önünde engel olmadığını vurguladı.

PİLLİ

UBP Milletvekili Ali Pilli, “karayollarındaki sorunlar” konusunda güncel konuşma yaptı.

Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda, beton bariyerlerin bir an önce tamamlanmasını isteyen Pilli, ilgili bakandan bu çalışmaların ne zaman tamamlanacağıyla ilgili bilgi istedi. Bu anayolda art arda ölümlü kazalar yaşandığına dikkat çeken Pilli, “Yolda koruyucu bariyer olsaydı bu genç insanlar ölmeyecekti” dedi.

Orta refüjler ve asfaltların durumuyla ilgili eleştiriler de yapan Pilli, yollardaki tahribatların giderilmesi için bakımının düzenli yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

Bazı yollardaki çukurların kazaya sebebiyet verecek duruma geldiğini belirten Pilli, “Bunları biz görüyoruz da yetkililer görmüyor mu?” diye sordu.

Refüjlerdeki otların temizlenmemesini de eleştiren Pilli, “Bunu dahi yapmaktan acizsek başka bir şey söylemeyeceğim” dedi.

ÇAVUŞOĞLU

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, “Hükümetten Beklentiler” konulu gündem dışı konuşmasında, hükümetin beklentileri karşılayamaz noktada olduğu görüşünü ifade etti ve Serdar Denktaş’ın açıklamalarına atıfta bulunarak “Sorumluyu bulduk demek ki ‘biz hükümetiz ama hükmedemiyoruz’ sorun bu... Ama yollardaki otlara da mı hükmedemiyoruz . O zaman ne diye bu hükümet orada duruyor” şeklinde konuştu.

Yaza girilirken yangın tehlikesiyle karşı karşıya olunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, buna yönelik önlemler almak yerine, Orman Dairesi’nde istihdamlar konusuyla uğraşılmasını eleştirdi.

Çavuşoğlu, ülkede ilgili kurumların işbirliğiyle, insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması için çalışmaların yapılması beklentisi içinde olduklarını vurguladı.

TAÇOY

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, yollardaki otların temizliği konusunda bir çözüm yolu bulunduğunu, belediyelere yaptırılacak temizlik çalışmalarının bedelini Maliye Bakanlığı’nın karşılayacağını belirterek, bunun üzerine tüm belediyelerde temizlik çalışmalarının yoğun şekilde başladığını açıkladı.

Vatandaşların da duyarlı olması, çöplerini yol kenarlarına atmaması gerektiğine işaret eden Taçoy, vatandaşları hassas ve dikkatli olmaya çağırdı.

ERHÜRMAN

CTP-BG Milletvekili Erhürman, “İyi İdare Yasası’nda Katılım İlkesi” konulu güncel konuşmasında,  İyi İdare Yasası’na dayanarak açılan bir davanın sonuçlandığını, çevreyi de yakınen ilgilendiren ve “tarihi” diye nitelediği bu kararı paylaşmak istediğini ifade etti.

Yüksek İdare Mahkemesi kararına göre, çevre konusunda her vatandaşın dava açabileceğine işaret eden Erhürman, çünkü çevrenin tüm vatandaşların ortak varlığıdır anlamına geldiğini anlattı.

Tufan Erhürman, Bellapais Manastırı yakınında arıtma tesisi yapılmasıyla ilgili davada, izin kararını hukuka aykırı bulan bu mahkeme kararını çok önemli ve tarihi olarak değerlendirdi.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin bu kararının, imar ve çevre konusunda herhangi bir karar alınmadan önce o bölgede vatandaşlarla birlikte halka açık toplantı yapılması zorunluluğunu getirdiğini kaydeden Erhürman, aksi durumda, kamu yararına olsa bile alınan kararın iptal edilebileceği anlamına geldiğini belirtti.

Bu yasanın meclisten oy birliğiyle geçtiğini anımsatan Erhürman, bunun gerek Meclis, gerekse vatandaş açısından önemli olduğunu, icraatın başındaki bakan, müsteşarları da dostça uyarmak istediğini, bu işin ucunun kişisel tazminat ödemeye kadar gidebileceğini kaydetti.

DİNÇYÜREK

Daha sonra söz alan Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, konuyu gündeme getirdiği için Erhürman’a teşekkür ederek, Lefke bölgesindeki bir yatırım projesiyle ilgili bakanlık olarak bu yasayı uygulamaya koyarak, bölgede halka açık toplantı düzenleyip görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı.

Bu tür toplantıların yaygınlaşarak devam edeceğini belirten Dinçyürek, vatandaşların bu yasa kapsamındaki hakları konusunda da bilgi sahibi olmasının önemine işaret etti.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, “Son Ekonomik Gelişmeler” konulu güncel konuşmasının başında hükümetin durumunu değerlendirdi.

Mayın tarlalarının haritalarının GYÖ adı altında Türk tarafına verileceği yönündeki açıklamaların ardından detaylı bilgi verilmemesini eleştiren Sucuoğlu, bu tarlaların durumunu gerçekten merak ettiklerini, bu mayınların ne durumda olduğunun bir an önce açıklanmasını beklediklerini söyledi.

Sucuoğlu, yeni sınır kapısı açılması konusuna değinerek, karşılıklı geçişlere açılan sınır kapılarının olduğu bölgelerin güneyi ekonomik olarak canlanırken kuzeyin gerilediğini gözlemlediğini ifade ederek, alışverişin güneye kaymaması için bu konuya dikkat edilmesini istedi.

Turizm konusunda ise Sucuoğlu, uluslararası fuarlara katılımı yetersiz bulduğunu ifade ederek, ülke turizminin daha iyi pazarlanabilmesi için daha etkin katılım gerektiğini kaydetti.

ULUÇAY

Sucuoğlu’nu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Vekili Teberrüken Uluçay, mayın tarlalarıyla ilgili Rum tarafının bir liste sunduğunu ancak detaylı bir haritanın henüz verilmediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu konuda BM nezdinde girişimi olduğunu ifade etti.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, “Plaj ve Yol Güvenliği” konulu konuşmasında yol kenarlarındaki kuru otların yarattığı tehlikelere dikkat çekerek bu konuda acilen önlem alınmasını istedi.

Yangın veya kaza olduktan sonra önlem alma gibi bir kültür oluştuğunu anlatan Angolemli, bunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

Bazı kavşaklarda görüş açısını olumsuz etkileyen tabelalar olduğuna da işaret eden Angolemli, “tuzak” diye nitelediği bu tabelaların dikkatle incelenerek kaldırılmasını istedi.

Angolemli, ağır araçların denetiminin yapılmadığı, dolayısıyla yollarda ciddi tahribatlar oluştuğunu anlatarak, bunun can güvenliği açısından sakıncalı olduğunu kaydetti.

İskele Boğaz’da yolun güzergahının değişmesi talebiyle, orada oluşturulan bir inisiyatifin eylem yaptığına işaret eden Angolemli, yolun durumuyla ilgili bilgi istedi.

TAÇOY

Eleştirileri yanıtlayan Bakan Taçoy, trafik ve yol güvenliğine verdikleri öneme işaret ederek bu sabah yaşanan ölümlü kazadan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Yol kenarlarındaki ve refüjlerdeki kuru ot temizliğine başlandığını anlatan Taçoy, çeşitli bölgelerde devam eden yol yapım çalışmaları, hakkında da bilgiler aktardı.  Bazı bölgelerde aksamalar olabileceğini bunların da süratle tamamlanması için çalışıldığını kaydetti.

İhaleye çıkılacak bazı projelerle ilgili de bilgi veren Taçoy, sınır kapılarında yapılan uygulamayı takdir ettiklerini kaydederek, ancak karşılığında mayın koordinatı verildiğini, harita verilmediğini ve koordinatların tüm adayı kapsadığını söyledi.

GKK’nin bütün bu alanları daha önce taradığını da belirten Taçoy, Güven Yaratıcı Önlem olarak ambulansın veya yolcu ve eşya taşıyan araçların sınırdan geçebilmesi gibi uygulamaların yapılmaya başlanmasının beklendiğini söyledi.

Bilişim teknolojileri konusunda iki tarafın ilişkilerini geliştirebileceğini de kaydeden Taçoy, iyi niyet olarak Kıbrıs Türk tarafının araçlarının Yeşil Hat Tüzüğü’ne göre geçmesini talep edebileceğini ifade etti.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli tekrar söz alarak, dün Cumhurbaşkanı ile partilerin görüştüğünü, mayın konusunda verilenlerin koordinat olduğunu ve bu konuda ileri girişimin yapılmakta olduğunu söyledi.

TATAR

Daha sonra UBP Milletvekili Ersin Tatar “Ekonomik gelişmeler” konusunda söz aldı.

Ekonomi denince vizyon ve öngörü gerektiğini ancak bugün ekonomi dümeninde kimsenin kalmadığını savunan Tatar, ekonomiden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın da istifa ettiğini hatırlatarak ekonomi programının ne olacağını sordu.

Ekonomik programın uygulanmasında hükümetin sınıfta kaldığını ileri süren Tatar, otorite boşluğu olduğunu iddia etti.

Elektrik konusunda yatırımların ardından hükümete zam talebiyle gelindiğini, hükümetin bunu reddetmesi üzerine kurum yönetim kurulu başkanının zam yapılmazsa Elektrik Kurumu’nun batacağını söyleyebildiğini anlatan Tatar, bunları gördükten sonra hangi ekonomik güven ve istikrardan bahsedilebildiğini sordu.

Bugün hükümet olmadığını ileri süren Tatar, ülkede mutlu olan biri bulunmadığını söyledi.

Suyun KKTC’ye gelebileceğinden bile şüpheli olduğunu iddia eden Tatar, halkın fakirleştiğini belirtti.

Ekonomi Bakanlığı’nın Hasan Taçoy’a devredildiğini öğrendiğini söyleyen Tatar, Taçoy’un hangi bakanlıkla ne zaman uğraşacağını sordu.

Ercan ihalesinin durumu konusunda da açıklama isteyen Tatar, 2013-15 Ekonomik Programı’nın yarıda bırakıldığını, TC Yardım Heyeti ile tartışmaya girildiğini, 2016-18 programı çalışmasının da ortada olmadığını, halkın bunu hak etmediğini söyledi.

Tatar, hükümeti halk adına daha istikrarlı olmaya, bürokratlara da ekonomik program üzerinde çalışmaya devam edip ülke için önemini göz önünde bulundurmaya çağırdı.

TAÇOY

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, eylül ayında başlayacak olan Ekonomik Program çalışmasında ihtiyaçları ortaya koyup önlem alınmasının daha iyi olacağının sürekli dile getirildiğini söyledi.

Taçoy, Ercan ihalesi konusunda da, arazilerinin teslim edilmemesi nedeniyle inşaatın başlayamadığını, görevi devralmalarının ardından sorunu çözmek için ihaleye çıktıklarını ve bugünlerde yeni yeni ihalelere çıkılacağını bildirdi.

Ercan dere yatağının yer değiştirmesi için çalışmaların sürdüğünü, 3 milyon metreküp kazı yapıldığını anlatan Taçoy, havaalanını ziyaret ederek inşası başlanan tünelde inceleme yaptıklarını da kaydetti.

“İş bütün hızıyla devam ediyor” diyen Taçoy, Ercan konusunda çözülecek birçok sorun bulunduğunu, bunları karşılıklı anlaşma ile çözmek istediklerini vurguladı.

“Ekonomide Pazartesi gününe kadar bir vekaletim var” diyen Taçoy, ülkenin gereksiniminin güvenden geçtiğini, güven olmadan yatırım olamayacağını ifade etti.

UBP Milletvekili Ersin Tatar tekrar söz alarak, 2013-15 döneminde öngörülen yatırımlardan kaçta kaçının yapıldığının açıklanmasını istedi.

Tatar, 2010-13 döneminde öngörülen yatırımların yüzde 80’i gerçekleşirken bu dönemde yüzde 40’ların altında kaldığı duyumları olduğunu söyledi.

Genel Kurul’da daha sonra görüşmeler tamamlandı.

Meclis Genel Kurulu’nun sonraki birleşimi 25 Mayıs Pazartesi günü yapılacak.

banner22
Son Güncelleme: 21.05.2015 15:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31