26 Ekim 2016 Çarşamba 15:04
Reddediyoruz Platformu çağrı yaptı

Reddediyoruz Platformu, Türkiye ile KKTC arasındaki “Gençlik Spor Bakanlığı Yurt Dışı Koordinasyon Ofisi Anlaşması”nın yeniden Meclis Komitesi’ne getirileceğine işaret ederek, halkı; “Koordinasyon Ofisi Anlaşması’na karşı yeniden sokağa çıkmaya” çağırdı.

Platform, hükümete de seslenerek, “ülke gençliğini bu denli karşınıza almaktan kaçınmanızı bekliyoruz” dedi.

Reddediyoruz Platformu bugün yaptığı yazılı açıklamada, Yurtdışı Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nın Meclis Komitesi’nde cuma günü yeniden görüşüleceğini belirterek, Hükümet’in, ofisin kurulmasında ısrarlı olduğu kadar kendilerinin de buna karşı direnmekte ısrarlı olduğunu bildirdi.

Koordinasyon Ofisi’nin, Kıbrıs Türk halkının toplumsal yapısına yönelik tehlikeler barındırdığını savunan platform, “ülkenin gericilik karanlığına bürünmemesi ve özgür ve demokratik toplum yapısını koruyup daha ileriye götürebilmek için Koordinasyon Ofisi’ne karşı mücadeleyi hep birlikte sürdüreceklerini kaydetti.

Reddediyoruz Platformu açıklamasında şu görüşlerini savundu:

“Toplumun büyük bir kesiminin reddettiği GSB Yurt Dışı Koordinasyon Ofisi Anlaşması yeniden Meclis Komitesi’ne getiriliyor. Gençlerin ortaya koyduğu iradeyi yok saydığını ilan eden UBP-DP Hükümeti, Meclis’i de hukuksuzluğa zorlayarak, Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nı cuma günü yeniden komitede görüşüyor.

Meclis’in Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi'nin Koordinasyon Ofisi ile ilgili komite toplantı daveti incelendiğinde Anayasa'nın 146. Maddesinin 4. fıkrasına aykırı bir çağrı yapıldığı görülüyor. Anayasa Mahkemesi kararı ışığında Meclis'e geri gönderilen ve iki ülke arasında imzalanan bu anlaşmanın virgülüne dahi dokunulamayacağı, yeni bir anlaşma metni ile karşımıza gelmeleri gerektiğini halk iradesini hiçe sayan hükümete hatırlatmak durumunda kalıyoruz.

Bunun ötesinde bizler, hukuksal olarak kılıfına uydurulsun veya uydurulamasın, Koordinasyon Ofisi ile yapılmak istenenleri görüyor ve ilk gün olduğu gibi bu ofise karşı direnmeye devam ediyoruz.

Koordinasyon Ofisi ile ülkemizde yapılmak istenen toplum mühendisliği ve bunun tehlikeleri, anlaşma tamamen rafa kaldırılana kadar karşımızda durmaktadır.

Kurulacak olan ofisi kendi proje ve uygulamalarını hayata geçirme yetkisiyle donatacak, yurtdışından atanacak bir başkanla ülke gençliğini yönetme kapısını açacak, istihdam edilecek kişilere diplomatik dokunulmazlık tanınacak, tüm spor tesisleri ve yeni yapılacak tesislerin işletmesi bu ofise devredecek anlaşmaya, ilk günden bu yana aynı gerekçelerle karşı çıkıyoruz.”

Platform, anlaşma ile; ülkedeki gençlik faaliyetlerinin, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirlediği faaliyetler arasından seçilip gerçekleştirilmek durumunda kalacağını, ülkedeki yetkili makamların gençlikle ilgili ortaya koyması muhtemel projeleri, başka bir devlet tarafından atananlar ile müzakere edilip uygun bulunması halinde yürürlüğe konulabileceğini savundu.

Halk tarafından seçilecek yönetimlerin yetkisi sulandırılırken, başka bir devlet tarafından atanmışların ülke gençliğiyle ilgili söz sahibi olacağını da savunan Platform, “Kısacası halkımızın iradesi gasp edilecek, ülke gençliği ve geleceği, hakkında ancak Türkiye’deki icraatları kadar fikir sahibi olduğumuz bir zihniyete teslim edilecek” dedi.

Platform, Kıbrıslı Türklerin sosyo-kültürel yapısına uymayan, yaşam tarzlarına yapılacak tüm müdahaleleri reddettiğini ve reddedeceğini vurgulayarak, hükümete ve gençliğe şöyle seslendi:

“Binlerce Kıbrıslı Türk genci kampına, sporuna, kültürüne sahip çıkarken, ortaya konan bu iradeyi hor gören, küçümseyici açıklamalarda bulunan ve birilerine verdiği sözlerden ötürü halen bu anlaşmada ısrarcı olan başta Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş olmak üzere 27 milletvekilinin tamamına sesleniyoruz;

Sizlerden artık geleceğimizi düşünmenizi beklemiyoruz. Ancak ülke gençliğini bu denli karşınıza almaktan kaçınmanızı bekliyoruz.

Ülke gençliğine ve tüm halkımıza sesleniyoruz;

Ülkemizin gericilik karanlığına bürünmemesi için, özgür ve demokratik toplum yapımızı koruyup daha ileriye götürebilmek için, Koordinasyon Ofisi’ne karşı mücadelemizi hep birlikte sürdüreceğiz. Sokakları yeniden özgürlüğün renkleri ile boyamak, irademizin şarkılarıyla kulakların pasını silmek için hazırlanın. Sokağa dönüyoruz”

Reddediyoruz Platformunu oluşturan örgütler şöyle:

“Halk Sanatları Derneği (HASDER) ,HASDER Gençlik Kulübü, Akçay Kültür Sanat Derneği (AKDER),Gençlik Merkezi Birliği, Lefkoşa Folklor Derneği (FOLKDER),Göçmenköy-Taşkınköy Kültür Derneği (Göç-Taş),Gençlik Kampları Gönüllü Liderleri, Kıbrıs Havaları Derneği, Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD), Kalavaç Yerel Değerleri Yaşatma Derneği (KAYED), KAYDER, Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi (AFSA), Mesarya Kadınları İnisiyatifi, K.T. Tabipleri Birliği, Eczacılar Birliği, Yeşil Barış Hareketi, Biyologlar Derneği,Toparlanıyoruz, BARAKA Kültür Merkezi, Dikmen Gençlik Merkezi (DİGEM), Alayköy Folklor Derneği,Dördüncü Duvar Düşünce Derneği, Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi (FOGEM),Güzelyurt Sanat Derneği (GÜSAD), Güzelyurt Atılımcı Sanat Derneği (GASAD),Sevgi Çiçeği Derneği (SEÇDER), Kıbrıs Halk Dansları ve Sanat Merkezi, Özgür Adımlar Kültür Sanat Derneği, Güzelyurt Kültürel Mirası Yaşatma Derneği,Toplumcu Demokrasi Partisi, TDP Gençlik Örgütü, TDP-Tocek, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), BKP Gençlik Meclisi, BKP Kadın Meclisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü (CTP-GÖ), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), YKP-fem, Bağımsızlık Yolu,Tango Cyprus, Devrimci Komünist Birlik, Üretim Merkezi, Boran Kültür Merkezi, Kuir Kıbrıs,Mağusa İnisiyatifi,EMAA,MAGEM, Feminist Atölye (FEMA),Dayanışma,Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı,Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği,Kıbrıs Pir Sultan,Feminist Öğretmen İnisiyatifi, Lefkoşa Sanat Tiyatrosu (LST),Çağ - Sen,Türk-Sen, KTAMS,DAÜ-SEN, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), EL-SEN,Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ve Sendikal Platform.”

banner22
Son Güncelleme: 26.10.2016 15:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5