16 Ocak 2017 Pazartesi 17:04
2255 Okunma
Saner: 'Elektronik çalışma izin kartı uygulaması başlıyor'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, elektronik çalışma izin kartı ve e- bakanlık portalının yakında uygulamaya gireceğini açıkladı.

Bir televizyon programında yıl içerisinde uygulamaya girecek projeleri ve bakanlığın çalışma alanlarıyla ilgili bilgi veren Saner, 92 bin 976  sigorta mükellefi ve 34 bin 500  sigorta emeklisi olduğunu, belediyelerin sosyal sigortalar kurumuna faizleriyle birlikte 100 milyon TL’ye yakın borcu bulunduğunu da söyledi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, çalışma yaşamında iş sağlığı ve güvenliği denetimlerinin önemine işaret eden Saner, "Denetim çok önemli, ancak her şeyi denetime bağlayacak olursak bu da pek kolay değil. Bugün ülkede kayıtlı çalışan kişi sayısı 100 bin ve 4 dairede toplam 65  müfettiş var. İş kazalarının önüne  yalnızca denetimle geçemeyiz"  ifadelerini kullandı.

İşyerlerininde kendi iş güvenliği önlemlerini alma sorumluluğu taşıması gerektiğini vurgulayan Saner; "Bizler alt yapısını hazırlamadan,  devletin ilgili diğer birimleri  ile örtüştürmeden  AB uyum sürecinde birtakım yasalar çıkarıyoruz fakat arkadan uygulamalar ve bizlerin yapmış olması  gereken denetimler eksik kalıyor. Sistem birbirini desteklemezse ve doğrulamazsa,  çıkardığınız yasaları destekleyen  tüzüklerde sorunlar varsa yaptığınız denetimin ne anlamı kalacak?" diye sordu.. 

Saner,  göreve gelir gelmez iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüzük değişiklikleri için ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütleri ile  biraraya geldiklerini, çalışmaların son aşamaya getirildiğini kaydetti.

“ÜLKEDE 12 BİN 500 İŞSİZ, 42 BİN KAYITLI YABANCI İŞGÜCÜ VAR”

KKTC’deki çalışma yaşamı konusunda rakamlar veren Saner, çalışanların  yüzde 43’ünü  yabancı işçilerin oluşturduğunu, 12 bin 500 kayıtlı işsiz olduğunu ve  42 bin yabancı  kayıtlı işgücünün bulunduğunu anlattı.

Saner,  ülkede  işsizlik sorunundan çok,  farklı iş kollarına genç işsizleri yönlendirememe sorunu bulunduğunu da vurguladı.

“AF, 27 OCAK’TA SONA ERECEK”

29 Kasım 2016’dan itibaren geçerli olan Çalışma ve Muhaceret Affı’ndan bugüne kadar 4 bin 500 kişinin  bir asgari ücret ödeyerek  faydalandığını yineleyen Saner,  elde edilen rakamla  tahmin edilen rakama  ulaşıldığını  kaydetti.

Saner,  27 Ocak’ta sona erecek affın  henüz müracaat etmeyenler için son şans olduğunun da altını çizerek, bu tarihten itibaren yapılacak  denetimlerin  daire müfettişleri ile değil bakanlık  olarak yapılacağını,  denetimlere Çalışma, İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortalar Dairesi müfettişlerinin  birlikte çıkacağını ifade etti.

VETLAM PROJELERİ…

Bakanlığının projeleri hakkında da bilgi veren Saner, Çalışma Bakanlığı ile AB yetkilileri arasında  istihdam sayısının belirlenmesi ve bakanlığın yaptığı istihdamın internet  üzerinden yürütülmesi için sürdürülen; ‘VETLAM 1’ ve ‘VETLAM 2’ projelerinin olduğunu söyledi.

Saner, Avrupa Birliği  ile  koordineli  çalışmaya olumlu bakıtıklarını ancak sonuç alma konusunda bir takım sıkıntılar yaşadıklarını da kaydetti.

“ELEKTRONİK ÇALIŞMA İZİN KARTI UYGULAMASI VE  E- BAKANLIK PORTALI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”

2017 yılında elektronik  çalışma izin kartı uygulaması ve  E- Bakanlık portalını  hayata  geçirmek  için çalışmaların tamamlandığını ifade eden Saner,  şunları kaydetti:

"Çalışanların  işyeri  denetimlerinde pasaportunu göstermesi  çok kolay değil. çalışma izni kartı taşımak daha kolay. Çalışanın sosyal haklarının ödenip ödenmediğini denetlemek amacıyla elektronik bir çalışma izin kartı uygulaması hazırladık ve hayata geçirmek için gün sayıyoruz. Bakanlıkta bir çığır olacak. Artık hiç kimsenin önizinle bir işçi getirmek için  sosyal sigorta ve ihtiyat sandığından borcu yoktur yazısı almak için  Lefkoşa’nın  bir bölgesinden diğer bölgesine gidip en az 1.5 gün harcamasına gerek  kalmayacak."

“İNSANLARI KOŞUŞTURMAK YERİNE BİLGİSAYARLARI KONUŞTURMAYI YEĞLİYORUZ"

"İnsanları koşuşturmak yerine bilgisayarları konuşturmayı yeğliyoruz" diyen Saner,  hayata geçirilecek elektonik çalışma izni kartı uygulamasının nasıl olacağı hakkında da  bilgi verdi.

Çalışma Dairesi’nden bilgisayarların  birbirini görmesi suretiyle   uygulamanın hayata geçeceğini  belirten Saner,  sadece problemli işverenlerin  ilgili dairelere yönlendirilerek yasal zorunluluklarını yerine getireceğini kaydetti.

İŞVERENLERE KOD…

15 günlük ilan süresi içinde Çalışma Dairesi tarafından  işverenlere işletmeleri için eleman  getirmeleri amacıyla  anında  kod verileceğini de anlatan Saner, işverenlerin  aldığı kod ile bakanlığın sistemine kayıt olarak, aradığı işçinin özelliklerini bildirebileceğini anlattı. 

ÇALIŞANA GÖRE İŞ,  İŞE GÖRE ÇALIŞAN  UYGULAMASI...

Çalışanların da Bakanlık tarafından  kendilerine verilecek kodlarla sosyal güvenlik  yatırımlarını kontrol edebileceğini belirten Saner,  çok kısa süre içinde hayat bulacak e- bakanlık portalı ile  çalışana göre iş,  işe göre çalışan  uygulamasının  sağlanacağını ve sürelere göre işçi kartlarının da  farklı renklerde olacağını belirtti.

Saner, bir  ay içerisinde  bu konuda bilgi vereceklerini ifade ederek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 7 aylık çalışmasının ürünü olan yeni projeleri adım adım kamuoyu ile paylaşacağını söyledi.

SOSYAL SİGORTALAR

Sosyal Sigortalar Dairesi’nin durumu  hakkında da rakamsal bilgi veren Saner, şunları anlattı:

"Göreve geldiğimizde 89 bin 462 sigorta mükellefi vardı.  Yaklaşık 33 bin 300 da emekli. Şu  anda 92 bin 976  sigorta mükellefine çıktık ama emekli sayısı 1 yılda 1300 kadar  arttı. Emekli sayısı yaklaşık 34 bin 500  oldu.  Yapmış olduğumuz  çalışma affı ile çok ciddi bir sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımı oluşmuş durumda. Tüm bunları düşündüğümüzde  her yıl binde 2 olarak artan grafiğimiz bu yıl yüzde 1.4 olarak artmıştır.  Yani çalışanın emekliyi ödeme katsayısı,  yılda binde 2 artarken bu yıl yüzde 1.6 dır. Sigortaların ödeme oranı 2.52 iken şu anda 2.68’e ulaşmıştır."

ELEKTRONİK ÇALIŞMA İZNİ KARTI UYGULAMASI 

Elektronik çalışma izni kartı uygulaması  ile Çalışma Dairesi’ne kaydı yapılan işverenin anında Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı Dairesi’nden dosya açacağını, ön izinle ülkeye gelen işçinin 1 ay içerisinde   çalışma izninin ve  ilgili dairelere kaydının yapılıp yapılmadığının  anında kontrol edilebileceğini ifade eden Saner, denetimin  bu şekilde etkinleşeceğini söyledi.

"BELEDİYELERİN SOSYAL SİGORTALAR KURUMUNA FAİZLERİYLE BİRLİKTE 100 MİLYON TL’YE YAKIN BORCU VAR"

2017 yılından itibaren 28  belediyenin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borcunun yapılandırılması için tüm belediyelerle biraraya geleceklerini ifade eden Saner,  "Sosyal Sigortaların  bankalara toplam borcunun 140 milyon TL olduğunu  düşünürsek 100 milyon TL sadece belediyelerin sigortalar kurumuna  borcu var. Yapılandırma ile bu borcun taksitlendirilerek  ödenmesi için belediyelerimizle uzlaşacağız " dedi.

Adım adım Sosyal Sigortalar kurumunu hayata döndürmek için çalışmalarına devam ettiklerini anlatan Saner, 2017 yılı için Maliye Bakanlığı ile bir anlaşma imzaladıklarını ve  kurumun faiz giderlerini düşürmek için ciddi önlemler  aldıklarını belirtti.

SOSYAL SİGORTA AFFI

Sigorta affı  konusunda da Saner şunları söyledi:

"Bu ülkede bugüne kadar epey bir  sigorta affı yaşandı. Şu anda bize de kamuoyundan baskı var. Bu konuda pozitif giden bir çalışmamız var ancak kimsenin umutlarını kaldırmak istemem.  Olursa çok iyi olacak ama olmazsa  halkın beklentilerini boşuna çıkarmak  istemediğim için şu anda konuşmayı uygun bulmuyorum. Yalnızca  primlere dokunmayacağız,  faizlerle oynayacağız."

ASGARİ ÜCRET…

Asgari ücretle ilgili olarak da Saner,  şöyle konuştu:

"2000 yılından beri 1 Ocak’tan  itibaren geçerli olan asgari ücret sadece  6 kez belirlendi. Geçen yıl asgari  ücret Temmuz ayında biz göreve gelir gelmez tespit edildi. Bu yıl 1 Ocak’ tan itibaren geçerli olmak koşulu ile  asgari ücreti  belirlemek  niyetinde olduğumuz için komisyonu çağırdık. Komisyon işçi işveren ve devlet kanadından oluşuyor. Her yıl Kasım ayına kadar  Devlet Planlama Örgütü  verilerine  göre hayat pahalılığı yüzde 7  civarında seyrederdi, hatta Maliye Bakanı  bütçe görüşmelerinde bunu  belirtmişti. Aralık  ayında ne olursa olsun yüzde 7.5 olarak vereceğini söylemişti. Biz de tüm planlamalarımızı buna göre yaptık. DPÖ 2016 Aralık ayı verilerini yüzde 10.19 olarak açıklayınca  bizim yüzde 7.5  olarak yaptığımız  asgari ücret değerlendirmesi yüzde 10.19’u karşılayamayacağı için yeni verilere göre çalışma yapmak amacıyla toplantıyı erteledik. Bu hafta içerisinde asgari ücretin ne olması gerektiğini taraflarla bir araya gelerek görüşeceğiz." 

Son Güncelleme: 16.01.2017 17:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.