05 Ekim 2016 Çarşamba 21:15
Saner: 'Muhaceret affı için cezalarını ödemiş kişilerin işlemlerine devam edilecek'
banner10

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, çalışma izinleri ve çalışma izni bitenlere kesilen cezalarla ilgili çıkarılan yasa gücünde kararname altında başvuru yapanların mağduriyetini gidermek için Başsavcılıktan gelecek görüş doğrultusunda işlem yapılacağını kaydetti.

Ersan Saner, Bakanlığın Basın ve Halkla İlişkiler Birimi aracılığıyla, yürürlülüğü durdurulan çalışma hayatıyla ilgili iki yasa gücünde kararname hakkında açıklama yaptı.

Saner, Hükümetin, 15 Ağustos 2016 tarihinde, Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası  hakkında çıkardığı kararnameyi, çalışma yaşamındaki  sorunları gidermek, yabancı uyruklu çalışanların aile bütünlüğünü korumak, sosyal haklarını güvence altına almak, mevcut şartlarda  ödenmesi güç olan  ve zamanında tahsil edilemeyen  idari para cezalarının  tahsilini hızlandırarak ekonomiye katkıda bulunmak  amacıyla; Ziyaretçi İzni, İş Kurma İzni veya Çalışma  İzni Biten Yabancılara  Uygulanan Para Cezalarının Yeniden  Düzenlenmesini ve  Ödenmemiş  Para Cezalarının Tahsilinde  Kolaylık Sağlanmasını  Öngören yasa gücünde kararnameyi de, kalifiye eleman ihtiyacını gidermek ve işverenin  ekonomik sıkıntıdan dolayı  işlemlerini zamanında  yerine getirememesi  sebebiyle oluşan kayıt dışı işgücünün  denetim altına alınabilmesi  amacıyla çıkardığını belirtti.

“CEZA SİSTEMİNDE DAHA ADİL BİR YAPI”

Yapılan çalışmanın uzun vadede çalışma hayatını  düzenleyecek, hem işçi  hem de işverenlerin  haklarını  gözeterek birtakım düzenlemeler içerdiğini kaydeden Saner, “Özellikle ceza  sisteminde daha  adil bir yapı  düşünülerek kademelendirme  uygulamasına gidilmiş, böylelikle her dönemde beklenti  olarak ortaya çıkan  afların gündemden kalkması  ve  bu hususlarda yapılan  Kanun Hükmünde Kararname ve/veya  Yasa Değişikliği’ne  gerek duyulmaması, sistemli ve düzenli bir  şekilde işlemlerin  yürütülmesi hedeflenmişti” dedi.

Anayasa Mahkemesinin, kararnamelerin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi tarafından Anayasaya başvurması üzerine, davalar sonuçlanıncaya kadar yürürlüğünün durdurulması yönünde aldığı kararın, Kararnameler altında başvuruda bulunanların mağdur olma durumunu doğurduğunu kaydeden Saner, “Bu kişilerin  mağdur olmasını önlemek  amacıyla Bakanlığımız tarafından birtakım girişimler  yapılmıştır. Bu hususta uygulanacak  yöntem ile ilgili, Başsavcılıktan  gelecek görüş doğrultusunda, mağdur olan kişilerin  mağduriyetini önlemek amacıyla  Bakanlığımız her türlü tedbiri alacaktır.  Başsavcılıktan gelecek  görüş doğrultusunda,  İçişleri Bakanlığı’nın Muhaceret Affı’ndan  halihazırda faydalanmış ve oluşan cezalarını  ödemiş olan kişilerin  işlemlerine devam edilecektir” dedi.

Hazırlanan, Yabancıların Çalışma İzinleri Değişiklik Yasa Tasarısı,  Yabancılar ve Muhaceret  (Değişiklik) Yasa Tasarısının ivedilikle yasallaşması için çalıştıklarını anlatan Saner, Kararnamelerden faydalanamayan kesimlerin söz konusu çalışmaların yasallaşması durumunda yasalardan faydalanabileceğini kaydetti.

Saner, “Bakanlık olarak çalışma hayatının iki  temel unsuru olan  işçi ve işverenlerin karşılaştıkları  sorunları gidermek, sistemli bir çalışma ortamı  oluşturmak  için   yaptığımız çalışmalar, günü birlik  sorunları  çözmek yerine, uzun vadeli  kazanımlar ve düzenlemeler  getirecektir” dedi.

banner22
Son Güncelleme: 05.10.2016 21:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31