01 Temmuz 2015 Çarşamba 22:19
383 Okunma
'Seçimle koalisyon arasında hiçbir irtibat yoktur'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanlığı seçimlerine ilişkin, "TBMM Başkanlık seçimiyle koalisyon müzakereleri arasında müzakere kurulmaya çalışıldı. Ben en başından beri ifade ettim; "TBMM Başkanlık seçimiyle koalisyon arasında hiçbir irtibat yoktur. Böyle bir irtibat kurmak siyasetin doğasına da Meclis'in matematiğine de mantığına da ortadaki tabloya da aykırı düşerdi" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanlığı seçimlerinin sonuçlarının ardından Meclis'teki makamına gelerek gazetecilerin sorularını cevapladı. Meclis Başkanlığı seçimlerinin hayırlı olmasını dilediğini belirten Davutoğlu, "Değerli dostumuz Sayın İsmet Yılmaz'ı tebrik ediyorum. Türkiye'de demokrasi belli prensipler üzerine oturmuştur. 7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan siyasi tablo içinde TBMM Başkanlığı seçimi önemli bir aşamayı temsil ediyordu. Burada AK Parti olarak çok ilkeli bir siyaset takip ettik, çok net bir pozisyon ortaya koyduk. Kendi adayımızı gösterdik. En başından her şeyin "meşruiyet sınırları içinde olacağını" ifade etmiştim. Hem Meclis Başkanlığı hem de koalisyon çalışmalarında bizim hiç terk etmeyeceğimiz temel ilkemiz "meşruiyettir'. Yani, hem yasal meşruiyet, hem teamüllerin ve siyasal kültürümüzün gerektirdiği meşruiyet ilkeleri içinde davranıldığında en doğru sonuca ulaşılır. Nitekim, birçok spekülasyonlar yapıldı bu süreç içinde. Değişik partiler ve çevrelerden görüşler, kanaatler ifade edildi. TBMM Başkanlık seçimiyle koalisyon müzakereleri arasında müzakere kurulmaya çalışıldı. En başından beri ifade ettim; "TBMM Başkanlık seçimiyle koalisyon arasında hiçbir irtibat yoktur. Böyle bir irtibat kurmak siyasetin doğasına da Meclis'in matematiğine de mantığına da ortadaki tabloya da aykırı düşerdi. En başından ifade ettik, "şeffaf bir yol takip ettik'" ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanlığı seçimleri sonrası kameraların karşısına geçerek ilk kez değerlendirmede bulundu. Davutoğlu, "AK Parti grubu her zaman olduğu gibi bir değerli temsilcisini aday göstermişse bunun arkasında sonuna kadar durur. Hiçbir başka hesabın, manipülasyonun içine girmeyeceğimizi dün ifade etmiştim. Çünkü dün birtakım görüşmeler üzerinden bazı taktikler uygulanacağına dair kanaatler, spekülasyonlar yapılmıştı. Daha TBMM gibi yüce bir görevi yapan bir kurul baştan itibaren taktikler üzerine yürürse Meclis Başkanlığı seçilirken orada hatalar başlar. Bu, TBMM'nin itibarı her şeyden önce ilkeli ve şeffaf duruşla sağlanabilir. Bu tür taktiklere hiçbir zaman itibar etmedik. Bugün de bu anlamda bütün TBMM üyelerini tebrik ediyorum. Herkes kanaatini ifade etti. Herkes düşündüğü yönde oyunu kullandı. Hiç kimse bu anlamda burada kaybeden değil. Birtakım çatışmalar, gerilimler beklendiği bir ortamda TBMM'de çok nezih bir görüşme, seçimi yapıldı. En ufak bir tartışma olmadı. O yüzden biraz önce giderek Sayın Deniz Baykal'ı da tebrik ettim. Siyasi tecrübesini de konuşturarak bu seçim sürecinin usulüne uygun ve psikolojik olarak da hiçbir gerilimin olmadığı bir şekilde gerçekleştirilmesine büyük bir katkıda bulundu. Bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

"Yine, bu tablo herhalde son günlerde ortaya özellikle "koalisyon müzakereleri" çerçevesinde ortaya çıkan bazı yaklaşımların da ne kadar geçersiz olduğunu açık bir şekilde göstermiştir" diyen Davutoğlu, "Blok yaklaşımın. Artık bu kavramları bir kenara bırakalım. Siyasette bloktan, kutuptan, karşıtlıktan bahsetmeyelim. Herkes, görüyorsunuz dünyadaki gelişmeler şimdi hepimize basiret ve sağduyu çağrısında bulunuyor aslında. Blok tezi, blok kavramı bugün itibarıyla çökmüştür. Bunun çökmesine blok kavramının bir anlamda ortadan kalkmasına vesile olan bütün milletvekillerine de teşekkür ediyorum. Sadece, AK Parti'nin milletvekillerimizin adayımıza verdiği destek dolayısıyla. Diğer milletvekilleri de bloklaşmanın Türkiye'de karşılığı olmadığını ortaya koymuştur. O zaman bu Meclis Başkanlığı seçim sürecinde herkes gereken dersi almalıdır. Bir; meşruiyet içinde davranalım. İki; taktik, ayak oyunlarına, manevralara kimse yönelmesin. Üç; her şey kamuoyu önünde şeffaf bir şekilde cereyan etsin. Perde arkasında yapıldığı varsayılan görüşmelere kimse itibar etmesin. Dört; siyasetin doğası içinde bloklaşma, kutuplaşma yerine elimizde ne varsa ülkemizle ilgili onu masaya koyalım. Koalisyon görüşmeleri bu netlik içinde, partiler arasında samimi bir diyalog içinde olsun. Bunları da sağlayabilirsek, bugün nasıl nezih bir seçimi tamamlamışsak inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız gelecek hafta görevi tevdi ettiklerinde de aynı nezaket içinde koalisyon görüşmelerini yapıp ülkeyi hükümetsiz bırakmama yolundaki irademizi siyaset sahnesine yansıtmaya kararlıyız" şeklinde konuştu.

BAHÇELİ'NİN MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI VE TUTUMU

Davutoğlu, açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamaları ve Meclis Başkanlığı seçiminde takındığı tutumun" hatırlatması üzerine Davutoğlu, "Benim şimdiye kadar hiç terk etmediğim bir ilkem var. O da diğer partilerin içişleriyle, kararlarıyla ilgili yorum yapmaktan hep imtina ettim. Sayın Bahçeli kendi istişari kuralları içinde kendileri için en uygun olduğunu düşünülen kararı aldığı kanaatindeydi. Bir yorum yapmanın da karşılıklı saygıya uygun düşmeyeceği kanaatindeyim. Dolayısıyla, netice itibarıyla bizim için önemli olan AK Parti grubunun tutumudur. AK Parti grubu 258 milletvekiliyle tam bir birlik beraberlik içinde tutumunu ortaya koymuştur ve belirleyici olan da bu olmuştur. Diğer partiler kendi iç kararlarını alırlar, muhasebelerini yaparlar. Burada olumlu ve olumsuz yorum yapmak bize düşmez" karşılığını verdi.

"CHP'nin açıklamasına bir yorum getirmek istemem" diyen Davutoğlu, "Bizim için baştan itibaren, 7 Haziran akşamı balkonda yaptığım konuşmadan bu ana kadar ben hiç kimseyi dışlamamak gerektiğini, her partinin bu sürece katkıda bulunması gerektiğini söyledim. Bu açıdan MHP, CHP ve HDP ile yapacağımız görüşmeler olacak ama tabii bizim önceliklerimiz ve tutumumuz belli. Bütün taraflarla görüşeceğiz, ondan sonra bir yol haritası üzerinde mutabık kalacağız ama bu anlamda baştan da söylediğim ilke olduğu için tekrar vurgulama ihtiyacı hissetmiyorum, "Bizim için Meclis Başkanlığı seçimi ile koalisyon müzakereleri iki ayrı konudur. Şimdi eğer dersem ki bu işarettir, kendi zikrettiğim ilkeye ters düşmüş olurum. İki ayrı süreçtir ama bugünkü ortam blok fikrini ortaya koymaması bakımından aslında değişik koalisyon ihtimallerinin daha sağlıklı ve rasyonel şekilde değerlendirilmesine imkan sağlamıştır" şeklinde konuştu.

"Milli Savunma Bakanlığı'na atama yapılacak mı" sorusuna ise Davutoğlu, "Onu düşüneceğiz. Bu durumda Milli Savunma Bakanlığımızı hukuken Meclis Başkanımızın bu görevi almasıyla birlikte gereken adım atılacak. Boş kalmaz" cevabını verdi.

Son Güncelleme: 01.07.2015 22:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.