14 Eylül 2014 Pazar 12:35
Seks köleleri
banner10

Duygu Alan

Harem Gece Kulübü’nde hafta içi 26 yaşındaki Fas uyruklu konsomatris Sıham Benchargui’nin öldürülmesi olayı, KKTC’deki gece kulüplerinin yaşam koşullarını ve konsomatrislerin yaşadığı sorunları kamuoyunun gündemine taşıdı.

Feminist Atölye (FEMA) Aktivisti Hatice Cabacaba, KKTC’de konsomatris adı altında gece kulüplerinde çalıştırılan kadınların aynı zamanda seks kölesi olarak kullanıldıklarını, devletin de bu durumdan haberdar olduğunu öne sürdü.

“Fuhuşun olduğu yerde, sendikalaşma yoksa şiddet kaçınılmazdır” diyen Cabacaba, “KKTC’de seks işçileri ağır şartlarda çalıştırılıp, kilit altında tutulmaktadır. Devlet bu alanda sendikalaşmanın önünü açmadıkça daha çok ölümler yaşanacak” diye konuştu.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Semen Yönsel Saygun, konsomatrislerin KKTC’de gece kulüplerinde, kötü koşullar altında tutulup, “seks kölesi” olarak çalıştırıldığını iddia etti.
Konsomatrislerin yaşam koşulları ve maruz kaldıkları şiddet olaylarına ilişkin toplumdaki farkındalığın artırılması gerektiğini ifade eden Semen Yönsel Saygun, devletin de bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi.

Saygun, “Konsomatrisler devlet kontrolünde çalışmalı, sosyal güvenceleri olmalıdır” dedi. 
Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel ise Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP-BG) iktidarının “gece kulüplerinin daha insani koşullara getirileceğine” ilişkin seçim öncesi vermiş olduğu sözü bir an önce yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Cabacaba: KKTC’de seks işçileri kilit altında

Feminist Atölye (FEMA) Aktivisti Hatice Cabacaba, KKTC’de gece kulüplerinde çalışan seks işçilerinin kilit altında tutulup şiddete maruz kaldıklarını öne sürdü.

Konsomatris adı altında gece kulüplerinde çalıştırılan kadınların aynı zamanda seks için kullanıldıkları söyleyen Cabacaba, konunun devlet makamlarınca da bilinmekte olduğunu ileri sürdü.
Hatice Cabacaba, “Devlet, bu alanda sendikalaşmanın önünü açmalı” dedi.

Harem Gece Kulübü’nde önceki gün meydana gelen cinayet olayına da değinen Hatice Cabacaba, “Devlet bu alanda sendikalaşmanın önünü açmadıkça daha çok ölümler yaşanacak” dedi.

Hatice Cabacaba şunları söyledi: Fuhuşun olduğu yerde, sendikalaşma yoksa şiddet kaçınılmazdır. Bu kadar seks işçisinin olduğu bir ülkede hastane ve alışveriş dışında toplum içerisinde onlara hiç rastlamamız kilit altında tutulduklarının bir göstergesidir. Bir kadın seks işçisi olarak Kıbrıs’ın kuzeyine geldikten sonra istediğinde ülkesine dönemiyorsa bu büyük bir sorundur. Bu kadınları haftada bir sağlık kontrolünden geçirmekle veya giriş çıkışlarını konsomatris olarak kayıt altında tuttuğumuzda her şeyin yolunda olmadığını bilmeliyiz. Bu kadınların ağır şartlarda, kilit altında tutulduklarını, kapalı kapılar ardında yaşananlarını bildiğimiz halde kabul etmediğimiz gerçeği, orada yaşanan şiddet olaylarını daha da yer altına itmektedir. Ülkemizde seks içişleri göçü ve bu insanların konsomatrislik yapmadığı aynı zamanda seks için kullanıldıkları devlet makamlarınca da bilinmektedir. Dolayısıyla devlet bunu kabul edip bu alanda sendikalaşmanın önünü açmalıdır. Aksi halde daha çok ölümler yaşanacaktır.

Saygun: Devlet güvencesi şart

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Semen Yönsel Saygun, ülkeye konsomatris olarak giriş yapan kadınların gece kulüplerinde, kötü koşullar altında tutulup, seks kölesi olarak çalıştırıldığını ileri sürdü.

“Seks kölesi” olarak çalıştırılan konsomatrislerin yaşam koşulları ve maruz kaldıkları şiddet olaylarına ilişkin toplumdaki farkındalığın artırılması gerektiğini ifade eden Semen Yönsel Saygun, devletin de bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi.

Saygun’un Havadis’e yaptığı açıklama şöyle:

“Gece kulüplerinde kötü çalışma koşullarında seks kölesi olarak çalıştırılan kadınlarla sadece onları kaybettiğimiz zamanlarda ilgilenip, arkalarından üzülmenin hiçbir faydası yok. Bu konuda toplumdaki duyarlılığın arttırılması gereklidir. KKTC’de gece kulüplerinde kadınlar düşük ücretlerle ve çok kötü koşullarda çalıştırılıyor. Devlet ise sadece vergisini almayı biliyor, bu kadınların güvenliği için bir tek adim bile atmıyor, yaşananları görmezden geliyor.  Gece kulüplerinde çalışan kadınların yasam alanlarının o kulüplerle sınırlı kalmaması, günlük hayatlarını çalıştıkları kulüplerin sahiplerinden bağımsız sürdürmeleri lazım. Gece kulüplerinde çalışan kadınların şiddet görüp, baskı altında olduklarını hepimiz biliyoruz. Ancak yaşadıkları olaylar bizlere ulaşmıyor. Onlarla iletişim kurmamıza bile tahammül edilmiyor. Bu kadınlar, seks kölesi değil de seks işçisi olarak çalışmaya devam etseler bile insani yasam koşullarında, devlet kontrolünde çalışmalıdırlar. Sosyal güvenceleri olmalıdır. Malum geçtiğimiz gün bir kadını daha kaybettik. Bu cinayetin sorumlusu ise onları koruyamayan KKTC devletidir. Gece kulüplerinde seks kölesi olarak çalıştırılan bu kadınların yaşam koşulları hakkında devlet gerekli çalışmayı yapmazsa ne şiddetin ne de kadın cinayetlerinin önüne geçemeyeceğiz.”

Başel: Gece kulüpleri daha insani koşullara getirilmeli

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) iktidarının “gece kulüplerinin daha insani koşullara getirileceğine” ilişkin seçim öncesi vermiş olduğu sözü bir an önce yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

CTP-BG yetkililerine konu ile ilgili ağır eleştirilerde bulunan Başel, şunları söyledi: “İktidara gelmeden önce gece kulüpleri ile ilgili hiçbir eylemi kaçırmayan Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP-BG) yetkilileri, seçim öncesinde kadın sığınma evleri açacağına, gece kulüplerini daha insani koşullara getireceğine dair vaatlerde bulunmuştu. İktidara geldikten sonra bu konuda hiçbir çalışma yürütmedi, sosyalist partiye yakışır şekilde hareket etmedi. Ülke yönetmek, her ay sonunda maaşları denkleştirip ödemek veya batan bir şirketin çalışanlarını başka yerlere yerleştirmek değildir. Bence bir imza kampanyası başlatılmalı ve iktidara geldiğinden bu yana sosyal politikaya tek bir çivi çakmayan CTP-BG’nin Sosyalist Enternasyonal üyeliği iptal edilmelidir.”

gece-kulup-(2).jpg

banner22
Son Güncelleme: 14.09.2014 12:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31