20 Haziran 2016 Pazartesi 21:07
Soyer: 'Sosyal Sigortalar Dairesi yakında duvara toslayacak'
banner10

Arzu Köprülü

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi devam ediyor.

CTP Milletvekili Birikim Özgür’ün ardından söz alan CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, koordinasyon ofisiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı'nda yer alan toplantıya değindi. KKTC basının insaflı olduğunu ve gerçekleri çarpıtmadığını belirten Soyer, bazı basın kuruluşlarında algının farklılaşması için gayret sarf edildiğini savundu.

Ek protokolün, gelen eleştirileri tatmin etmek için ortaya atıldığını söyleyen Soyer, endişe beyan eden insanları Türkiye karşıtı olarak göstermenin doğru bir yaklaşım olmadığını ifade ederek, bu durumun başka sonuçlara sebebiyet verdiğini kaydetti.

İngiliz Milletvekili Jo Cox'un öldürülmesinin de benzer bir bakış açısının sonucu olduğunu anlatan Soyer, aşırıcı bakış açılarının iyi sonuçlar doğurmadığını söyledi.

Soyer, bu protokollerin mecliste görüşülmeye başlamasının olumlu olduğunu, geçmişte bu tür imzaların halktan ve meclisten bile gizlendiğine dikkat çekti.

Halkın yapılanlara gösterdiği her tepkinin Türkiye düşmanlığı olarak lanse edilmesinin yanlış olduğuna işaret eden Soyer, bu tutumun toplumdaki tüm arayış ve tepkileri baskılamaya neden olduğunu belirtti. Soyer, herhangi bir karşıtlığın Türkiye düşmanlığıyla itham edilmesinin çok yanlış olduğunu kaydetti.

Türkiye ile ilişkilerin sağlıklı olabilmesi için demokratik kriterlerde yürütülmesi gerektiğini ifade eden Soyer, bu ilişkilerin para üzerine dönmesi halinde, karmaşaya dönüşeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü, bu nedenle kendisinin yorum yapmak istemediğini belirten Soyer, “İşleri bu duruma getirmenin ne gereği vardı?” dedi.

Soyer, Koordinasyon Ofisi’nin AB ofisiyle ilişkilendirilmesini de eleştirerek, AB elçiliğinin bulunmadığına işaret etti. Soyer, “AB bizi tanıyor mu ki bu kıyaslamayı yaparak Türkiye’nin konumunu zayıflatıyorsunuz” ifadesini kullandı.

Ferdi Sabit Soyer, protokolden bazı yasaların geçirilmesi taahhütlerini hatırlatarak, 1 Temmuz’dan 1 Ekim’e tatile girecek meclisin bu yasaları nasıl ve ne zaman geçireceğini bilemediğini ve bu maddelerin meclisin kendi eliyle hükümsüz kılınmış olacağını belirtti.

Programlarda ele alınması gereken unsurlar olduğunu ve ekonomi büyümeyince hedeflerin yerine getirilemediğini kaydeden Soyer, ekonominin iyiye gitmeme sebeplerini örnekler vererek anlattı.

İthalatın büyük kısmının kur kırılmaları nedeniyle ekonomiyi kötü etkilediğini ifade eden Soyer, bunun sebepleriyle ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Soyer, Türkiye yardımlarının dolar bazında azaldığının protokolde yer almasının da kutlanılması gereken bir nokta olduğunu belirterek, toplumda yaşanan mali sıkıntılara değindi.

Programda, Vergi Dairesi’nde ve vergi ödemelerinde yeniden yapılandırmanın hedeflenmesinin doğru bir yaklaşım olduğunu ifade eden Soyer, kayıt dışılığın ve gerçek gelirin belgelenmesi noktasında bu durumun uzun zamandır yapılması gereken bir şey olduğunu belirtti.

Soyer, kamu borcunun da ülkenin en büyük sorunu olduğunu söyleyerek, bu borcun ödenmesi aşamasında faiz konusunun da konuşulması gerektiğini vurguladı.

2016 yılı için gösterilen hiçbir noktaya ulaşılamayacağını savunan Soyer, bugüne kadar da programlardaki hedeflerin yerine getirilememesinin güvensizlik yarattığını belirtti.

Geçmiş protokollerde taahhüt edilen mali desteklerin halen ödenmemesinin karşılıklı ilişkileri zedelediğini söyleyen Soyer, Türkiye’nin, geçmiştekileri ödemese bile, bugün konuşulan protokolde öngörülen paranın bir kısmını, yükümlüklerin yerine getirilmesi için verebileceğini kaydetti.

Özelleştirmenin ülkeye fayda sağlamayacağının herkes tarafından bilindiğini söyleyen Soyer, tüm bunların sonunda Ercan Hava Limanı’nda yaşananların benzeri sorunlar yaşanacağını savundu.

Soyer, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 90 milyon borç açığının yakında duvara toslanmasına sebep olacağını ileri sürerek, protokoldeki bazı varsayımların doğru olmadığını ifade etti.

Ferdi Sabit Soyer, konuşmasını, zaman zaman Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile  karşılıklı konuşma şeklinde sürdürdü.

banner22
Son Güncelleme: 20.06.2016 21:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31