18 Eylül 2014 Perşembe 13:38
Su İşleri Dairesi: 'Lapta'daki kuyuların elektrik borcu sorumluluğu belediyededir'
banner10

Su İşleri Dairesi, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’un “Su Dairesi’nin Elektrik Kurumu’na olan borçlarını ödemediğini, kurumun da kuyuların elektriğini kestiği, bu nedenle, Lapta Belediyesi olarak bölgede bulunan su kuyularından ellerini çektiklerine dair” basın açıklamalarına ve gazete ilanlarına, yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Açıklamada 2008 yılında dönemin Bakanlar Kurulu’nun, “İçme ve Kullanma Suları Ücreti Tarifesi (Değişiklik) Tüzüğü”nü 1 Eylül 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe koyduğu ve söz konusu Tüzük uyarınca; kullanım hakkı sözleşmesi ile Belediyelere devredilmiş kaynaklardan su sağlayan yerel yönetimlerden 0.10 TL/ m3 ücret talep ederken, kullanım hakkı sözleşme ile devredilemeyen kaynaklardan su sağlayan yerel yönetimlerden ise 0.25 TL/ m3 ücret talep edildiği hatırlatıldı.

“Tüzüğe göre, kullanım hakkı devredilmiş kuyular için yerel yönetimlerin katkı paylarından 0.10 TL kesilmekteyken, devredilmeyen kaynaklar için ise katkı paylarından 0.25 TL kesilmektedir” denilen açıklamada, söz konusu tüzüğün, hiçbir değişiklik yapılmadan günümüze kadar yürürlükte kaldığı ve tüm belediyelerin katkı paylarından kuyu kullanım hakları doğrultusunda kesintiler yapıldığı aktarıldı.

“ELEKTRİK BORÇLARI TAKSİTLENDİRİLEREK ÖDENDİ”

Açıklama şöyle devam etti:

“Dairemiz, halkımızı mağdur etmemek adına, kullanım hakkı devredilmeyen su kuyularının 2008 yılından beridir ödenmeyen elektrik borçlarının kapatılması ile ilgili çalışmaya başlamış ve söz konusu kuyuların elektrik borçları, Kıbrıs Türk elektrik Kurumu ile istişare edilerek, taksitlendirme yolu ile ödenmiştir.

“LAPTA’DAKİ KUYULARIN ELEKTRİK BORCU SORUMLULUĞU BELEDİYEDEDİR”

Lapta Belediyesi bölgesinde bulunan kuyular, sözleşme ile Lapta Belediyesi’ne devredilmiş olup, söz konusu kuyuların elektrik borcunun ödenmesi ile ilgili sorumluluk Belediye’nin uhdesindedir. Söz konusu kuyularda dahil olmak üzere sözleşme ile devredilen kaynakların elektrik borçlarının ödenmesi ile ilgili ne Bakanlığımızın, ne de Bakanlığımıza bağlı Su Dairesi’nin sorumluluğu vardır.”

“TÜZÜK UYARINCA KESİLEN 0.10 TL, HALKTAN ALINAN 2.2 TL”

Lapta Belediyesi’nden kesilen katkı payının, Tüzük uyarınca 0.10 TL/ m3 olduğu ve Belediye’nin halktan aldığı miktarın ton başına 2.2 TL/ m3 olduğu kaydedilen açıklamanın devamında, “Sayın Başkanın iddia ettiği gibi; hiçbir Belediye için partizanca davranılmamakta ve her konuda olduğu gibi bu konuda da Yasa ve Tüzük kuralları uygulanmaktadır” denildi.

Buna örnek olarak Gazimağusa Belediyesi’ne devredilmiş dört adet kuyudan 0.10 TL/ m3,  Girne Belediyesi’ne devredilmiş dokuz adet kuyudan 0.10 TL/ m3 ücret talep edilirken yine Tatlısu Belediyesi’ne devredilmiş bir kuyudan ve Çatalköy Belediyesi’ne devredilmiş kuyudan beş kuyudan 0.1 TL/ m3 ücret talep edildiği gösterildi.

Açıklamanın sonunda şu ifadelere yer verildi:

“Yine Sayın Başkan’ın iddia ettiği gibi Dairemiz ve Dairemizin bağlı olduğu Bakanlığımızın partizanca davranarak Bölge halkını susuz bırakmak gibidir tutumu olamaz, ifade edildiği gibi, Dairemiz asil görev ve yükümlülüklerini Yasa ve Tüzük kuralları çerçevesinde yerine getirmektedir.”

banner22
Son Güncelleme: 18.09.2014 13:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31