18 Temmuz 2016 Pazartesi 09:51
Sucuoğlu'ndan şok açıklama: 'İkinci iş yasağı sonumuz olur'
banner10

Baykan Gürses Özdağ

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Genel Sağlık Sigortasının geçirilmesinde 31 Aralık 2017’yi hedef koyduklarını söyleyerek, “eğer bu tarihe kadar geçiremezsek, halkımızdan özür dileyeceğiz” dedi. Genel Sağlık sigortasını geçirdikleri gün, kamu-özel doktor ayrımının olacağını söyleyen Sucuoğlu, “içerde çalışacak olan içerde, dışarıda çalışacak olan da dışarıda çalışacak. Böylece 2. iş de kendiliğinden ortadan kalkacak” diye konuştu.

İş konusunda mahkemenin kararına saygı duyduklarını söyleyen Sucuoğlu ancak bu kararı uyguladıkları zaman ortaya çıkacak kaostan endişe içinde olduklarını anlattı.
Sucuoğlu, “Bana birisi çıkıp hikaye okumasın. 2. iş yasaktır, bunu yapan doktorları durduralım deniliyor. Tamam, durduralım, hastaneyi kapatalım. Herkes istifa edecek. Torbadan atma olmaz. Sırf bir şey konuşulsun diye, ezbere sorumluluk taşımadan söylendiğini düşünüyorum. Bu durumda o doktorların yerine dışarıdaki doktorlar gidip çalışacak mı” diye sordu. Devlet Hastanelerinin bina ve hizmet kalitesini artırmak için çalışma içinde olduklarını da anlatan Sucuoğlu, “Lefkoşa Hastanesinde hasta yatı bölümlerinin koğuş sisteminden çıkarılarak, 4 yıldızlı otel konforunda 2 yataklı odalara dönüştürüleceğini ifade etti. Diğer merkezlerdeki hastanelerin de gerekli eksikliklerini ortadan kaldırmak için çalışmaları bulunduğunu da kaydeden Sucuoğlu, böylelikle Lefkoşa Hastanesindeki yükün de azalacağını söyledi.

Doktorların özlük hakları ve maaş konularıyla ilgili TIP-İŞ, Maliye Bakanı ve Başbakanla görüşmeler yaptıklarını ifade eden Sucuoğlu, bu konudaki sorunun aşılması için Başbakanın kesin talimatı bulunduğunu da anlattı

Soru: Eski Sağlık bakanlarının da hep söylemlerinde sağlıkta reform, özel-devlet doktoru, 2. iş konusu, yeni hastane hep gündem oldu. Ama süreç içinde adım atılamadı. Sizin iddianız ne olacak?

Sucucoğlu: 2017 Aralık ayına kadar hepsi geçecek. Genel Sağlık Sigortasını geçirdiğimiz gün, içerde ve dışarıda doktor biter. İçerde çalışacak olan içerde çalışacak, ikinci iş yoktur, dışarıda çalışacak olan da dışarıda çalışacak. Tercih kendilerinin olacak. Döner sermaye ve performans olacak. Önümüzde Türkiye’de uygulanan bir yöntem var, düzeltilmiş şeklini alıp düzenleyeceğiz ve uygulayacağız. 2. İş konusu da kendiliğinden kalkacak. Bana birisi çıkıp hikaye okumasın. 2. İş yasaktır, bunu yapan doktorları durduralım deniliyor. Tamam, durduralım, hastaneyi kapatalım. Herkes istifa edecek. Torbadan atma olmaz. Sırf bir şey konuşulsun diye, ezbere sorumluluk taşımadan söylendiğini düşünüyorum.

Soru: Devlet hastanelerinin durumu içler açısı… Yıllardır sorunlar aşılamadı… Ne yapacaksınız?

Sucuoğlu: Şu anda kurulduğundan çok daha fazla insana hizmet veriyor. Hastanenin kendisi bina yorgunlupu yaşıyor. Ufak tefek dokunmalarla bazı sıkıntıları giderdik. Asansörler sürekli bozuluyordu, düzelttik. Kapılar yenilendi. Çok uzun zamandır sıcak su akmıyordu, ihalesi bitti, şirket orada çalışıyor. Kardiyovasküler bölümü olduğu gibi yenileniyor. Hasta odaları 2 yataklı olacak, koğuş sistemini kaldırıyoruz. 200’e yakın odayı yeniliyoruz, 4 yıldızlı bir otelin haline getiriyoruz. Eksiklikleri en kısa sürede tamamlamaya çalışacağız. Mağusa hastanesinde ciddi bir acil sorunu vardı. Hizmet alımıyla ideal olmamakla birlikte doktor ve personel sıkıntısını çözdük. Mağusa hastanesinin en büyük sorunu Ocak ayından beri çalışmayan merkezi soğutma-ısıtma sistemiydi. Bu sorunu gideriyoruz. Odalar soğutmaya başlayacak. Girne Akçiçek Hastanesinde dâhiliye problemi vardı, nöbet sıkıntısı vardı. Çözdük. Akçiçek genel itibariyle sıkıntısı çok az olan bir hastane. Cengiz Topel Hastanesinde yapısal sıkıntılar var, onların düzeltilmesi için çalışıyoruz. En önemlisi doktor sıkıntısıydı. Bir dahiliye ve çocuk uzmanını oraya yolladık. Önümüzdeki günlerde de 1 anestezi uzmanını oraya yollayacağız. Cengiz Topel Hastanesini doktor olarak güçlendireceğiz. Orayı, 24 saat bakım ve ameliyat yapacak konuma getireceğiz. Periferi güçlendirdikten sonra Lefkoşa Hastanesinin yükü azalacak. Bana göre çok önemli olacak olan 2008’e kadar hizmet veren ancak o zaman ne olduysa Tren yolu polikliniği aniden kapatıldı. 2.blok atıl vaziyetteydi. Bir işadamının finansmanını üstlenmesiyle bitti. 20 Temmuz sonrasında saat 08.00’den 15.30’a kadar çocuk, dahiliye, kadın doğum, diş ünitesiyle hizmet vermeye başlayacak. Sağlık ocaklarını da güçlendirmeye çalışıyoruz. Amaç Lefkoşa hastanesinin yükünü ne kadar azaltabilirsek. Bu bizim birinci hedefimizdir. Koyduğum hedef 6 aydı, 3 ayda bunları tamamladık.

Soru: Doktor ve personel sıkıntısı da yaşanıyor…Doktorlarınmaaş ve özlük hakları konusunda sıkıntıları var.

Sucuoğlu: Doktorların verdikleri hizmet karşılığında aldıkları maaşlar ciddi sorundur. Başbakanımızın özlük haklarıyla ilgili bize açık desteği var. Yaptığımız toplantılar sonrasında belirlenecek yeni özlük haklarıyla birlikte doktorlarımızın 08.00-15.30 saatleri arasında hastanede çalışma ön koşulu ile özlük haklarındaki değişikliklerle birlikte ciddi bir sağlık hizmeti rahatlaması ortaya çıkacak. Maaşlar yukarıya çekilecek. İstenen seviyeye çekilecek, Tıp-İş’in bizim ve Başbakanın da onay verdiği rakamlar çıktı ortaya. Bu nihai hedef değil, ara hedeftir. Genel Sağlık Sigortası konusundaki yasal değişiklikler için de çalışmalarımız devam ediyor. Ekim başında bu yaz tatilini çalışarak geçirip, Genel Sağlık Sigortasıyla ilgili çalışmaları yapıp Meclis’te komiteye vereceğiz.

Soru: Bir takvim düşünceniz var mı?

Sucucoğlu: 31 Aralık 2017’ye kadar Genel Sağlık Sigortasına ya geçeceğiz, geçemezsek de bu konuda özür dileyeceğiz. Geçemezsek de B planı diyerek alternatif başka bir formül üreteceğiz

Soru: Ama ortada ikinci iş konusunda bir mahkeme kararı var

Sucuoğlu: Mahkemenin kararına saygımız sonsuz. Eğer sağlık sisteminin çökmesini istiyorsak hemen işleme sokalım. Ama o zaman sorumluluk bizde olmaz. Gidildiğinde bir tek doktor bulunmayacak. Bunu iddia edenlere bunu söylüyorum. Hayır, bu yapılsın diyenlere de şunu soruyorum, istifa ettiğinde bu doktorlar siz gidip onların yerine çalışacak mısınız. Yok. O zaman susun oturun. Biz hedefimizi 2017 Aralık ayına kadar koyduk. 40 yıldır, 1978’den beridir bu kangren devam eder. Biz 6 ay 1 sene daha süre verin.

Soru: Özel hastanelerin, kliniklerin ve tüp bebek merkezlerinin denetimi konusunda ciddi endişeler var. Fetüs davasıyla konu kamuoyunda çok tartışıldı.

Sucuoğlu: Birinci derecede kanayan yara tüp bebek merkezleriydi. Orada tüzüğü hazırladık. Yasa çıkar ama tüzüğü hazırlamazsanız yasa eli kolu bağlı kalır. Çok yoğun şekilde tüzüğü hazırladık, bakanlar kurulundan geçirdik. Denetlemelere başladık. Özel hastaneler için de ilk defa özel sağlık hizmetleri komitesi toplandı. Ve Ada Hospital’i kapattı. Tüp bebek konusunda KKTC için çizilen imaj çok kötü. Taşıyıcı annelik kurul kararıyla yapılacak artık. Gizli yapılan, tespit edilen varsa gidip o merkezi kapatırız.

Soru: Yeni ihbarlar var mı?

Sucuoğlu: Şu anda yok. Tartışmalı konulardan biri taşıyıcı anne olacak kişinin hangi koşullarda olacağı belirlenmiştir. Bu denetleniyor şu anda. Eğer bunların dışında bir hareket olursa bunlara müdahale edilecek. Lefkoşa Hastanesinin karşısında Türkiye’den özel bir hastanenin bürosu açılmış. Limited olarak açılmış, bize sormadan. Ekonomi Bakanlığına başvurdular, izin verdi. Süreç de öyle işlet. Ama sağlık konusunda bize gelip izin istemediler. Bu sağlıkla ilgili faaliyet iznini araştırıyoruz. Yasal dayanağı var mı, bakıyoruz. Bunu ihbar kabul ettik. Aynı gün kapattık. Şu anda kapandı. Gözümüzden kaçacak olanlar olabilir, ihbar gelirse değerlendirir müdahale ederiz.

Soru:  YDÜ Hastanesi ile bir hastaların buraya sevkleri ile ilgili bir protokol imzaladınız. Geçmiş hükümet döneminde YDÜ ile ilişkiler bozulmuştu. Şimdi değişen ne?

Sucuoğlu: Karşılıklı bir iyi niyet ve güven var. Özellikle yaşlı ve uçak yolculuğu konusunda sıkıntı çeken hastalarımız için büyük zorluk oluyor. Kalp hastaları, onkoloji hastaları için özellikle sorun oluyor. Hizmetin karşılığı için görüştük. Türkiye’deki anlaştığımız hasta yolladığımız özel ve devlet hastanelerinin verdiği fiyatlar veya altı olacak dedik. Arzu ettiğimiz fiyatta Genel Sağlık Sigortası dediğimiz sigortaların tespit ettiği rakamlar ve Türk Tabipler Birliği’nin fiyat politikasından % 25 altında fiyat verdiler. Bana göre beklediğimizin de ötesinde bir rakam oldu. Protokol iki tarafı da rahatsız etmeyecek şekilde imzalandı. Bir rahatsızlık olması durumda iki tarafın da fes etme yetkisi de olacak.

Soru: YDÜ Hastanesinin devlete, devletin de YDÜ Hastanesine olan borcu tartışıldı bugüne kadar. Karşılıklı ne kadar miktarda bir borçtan söz ediyoruz?

Sucuoğlu: Bu şu anda bizi ilgilendirmiyor. Bu şu anda gündemde değil. Borç kısmı inşallah bundan sonra muhtemelen görüşülecek. Ama bu bizi aşar, bu bizden önce olan bir şeydir. Maliye bakanlığının da devrede olması gerekir. Ciddi bir iyi niyet olduğunu görüyorum. Kanser hastalarına da kolaylık yapıyoruz. Şu anda kanser derneğine üye hastalar bizim onayımızı aldıktan sonra gidip ücret ödemeden tedavilerini görecekler.

banner22
Son Güncelleme: 18.07.2016 09:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31