26 Eylül 2016 Pazartesi 21:27
Talat: 'Çözüm istediğimizi tüm dünya gördü'
banner10

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Türklerin artık Adada bir çözüme varılması konusundaki kararlılığının 2004 yılından beri tüm dünya tarafından görüldüğünü söyledi.

Talat, Rumların referandum sürecini oyalamak istediğini ancak Türk tarafı olarak buna izin vermediklerini ve Kıbrıslı Türklerin çözüm isteyen yaklaşımını dünyaya kanıtladıklarını belirtti.

Mehmet Ali Talat, Kanal T’de katıldığı bir programda, dün gerçeleşen 3’lü zirve ve Kıbrıs sorunu konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“ZOR VE SIKINTILI BİR DURUM”

Talat, Kıbrıslı Türklerin adadaki çözümsüzlükten dolayı tecrit altında yaşadığını kaydederek, uluslararası hukukun dışında kalmanın zor ve sıkıntılı bir durum olduğunu ifade etti.

2004’ten önce adadaki çözümsüzlüğün baş sebebinin Kıbrıslı Türkler olarak görüldüğünü dile getiren Talat, 2004 yılında yapılan referandum sayesinde Kıbrıslı Türklerin çözüme olumlu bakış açısını dünyaya ispatladığını ve dünyanın da bunu gördüğünü belirtti.

“RUMLARIN ‘HAYIR’ DİYECEĞİNE İHTİMAL VERİLMEDİ”

Kıbrıslı Rumların Annan Planı referandumuna hayır diyeceğine ne BM, ne AB, ne de ABD’nin ihtimal verdiğini ifade eden Talat, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, eski başkan Dimitris Hristofyas gibi süreci oyalamaya çalıştığını söyledi.

2016’nın çözüm yılı olması gerektiğini başta Birleşmiş Milletler olmak üzere Anastasiadis’in de kabul ettiğini vurgulayan Talat, Rum Yönetimi başkanının süreci bir takvime bağlamak istemediğini, bunun da son derece anlamsız olduğunu belirtti.

Yıl sonunda BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un görev süresinin dolacağını anımsatan Talat, bunun bile doğal bir takvim halini aldığını, ancak Rum liderliğinin bunu dolaylı yoldan kabul etse de gereğini yapmadığını söyledi.

ANASTASİADİS’E ÇAĞRI: “LİDERLİĞİNİ GÖSTER”

Rum Lider Nikos Anastasiadis’e çağrı yapan Talat, “Liderliğini göster, sözlerinin arkasında dur” dedi.

2017 yılının başından itibaren güneyde başkanlık seçimleri kampanyalarının başlayacağını belirten Talat, artık sürecin farklı bir boyuta geçmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Toprak ve garantiler konularının zor konular olduğunun altını çizen Talat, garantilerin görüşüleceği 5’li konferanslarda toprağa da açılım getirilebileceğini, ancak Rum liderliğinin bu başlıklarda ilerleme kaydedilmeden beşli konferansa geçemeyeceğini açıkladığını söyledi.

Bu yöntemle garanti ve toprak konusunda ilerleme sağlanmasının zor olacağını aktaran Talat, Rum basınının çoğunlukla haberleri çarpıtarak yazdığını ve KKTC’de bulunan bazı sivil toplum örgütü veya menfaat gruplarının başındaki kişilerin de çıkıp “KKTC tapuları çözümden sonra geçersiz sayılacak” tarzında yanlış açıklamalar yaptıklarını kaydetti. 
Bu gibi spekülasyonların önüne ancak Greentree veya Bürgenstock tipi zirvelerde görüş alış verişi yapılarak geçilebileceğini kaydeden Talat, Türk tarafının Rum tarafına bu öneride bulunduğunu belirtti.

“TAKVİMLENDİRME YAPILABİLİRDİ”

“New York zirvesinden size göre sürpriz bir sonuç çıktı mı?” şeklindeki soruya yanıt veren Talat, yaşananların sürpriz niteliği taşımadığını, beklentisinin yaşananlardan ibaret olduğunu ancak sürece dair herhangi bir takvimlendirme yapılması umudunun da gerçekleşmediğini söyledi.

Kıbrıs sorunundaki süreci her zaman Kıbrıs Türk liderliğinin sürüklediğini kaydeden Talat, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile kendisi ve Akıncı’nın bu konudaki farklılıkları ortaya koyduklarının altını çizdi.

Rum tarafının 2004 yılında gerçekleştirilen Annan Planı referandumundaki tutumunu anımsatan Talat, o dönem Rumların referandumu daha geç yapmak için süre istediğine işaret etti.

Referandumun gecikmesi halinde Rum Yönetimi’nin Avrupa Birliği’ne üye olacağını Rum yetkililere hatırlattıklarını vurgulayan Talat, “O zaman siz de AB sürecini durdurun, biz de size referandum konusunda süre tanıyalım” dediklerini, ancak Rum tarafının bu talebi reddederek “AB beklemez” yanıtını verdiklerini ifade etti.

Rum tarafının amacının o dönem referandum sürecini oyalamak olduğunun altını çizen Talat, “Eğer Rum tarafının oyalamalarına karşı çıkmamış olsaydık, Kıbrıslı Türklerin çözüm istencini dünyaya duyuramayacaktık” dedi.

“RUMLAR ESKİYE GÖRE ÇÖZÜME DAHA YAKIN”

Kıbrıslı Rumların 2004 yılındaki sürece göre şu an çözüme daha yakın bir görüntü çizdiklerine değinen Talat, Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik krizin de bunda etkili olduğunu dile getirdi.

Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde ekonomide ciddi bir istikrar yakalanacağını kaydeden Talat, Kıbrıs Türk liderliğinin BM’den sürece daha çok katkı koymasını istediğini ve BM Genel Sekreteri’nin de bunu kabul ettiğini ifade etti.

4 başlıkta ciddi yakınlaşmalar olduğunu ve geriye 2 başlık kaldığını vurgulayan Talat, bu 2 hayati konuda BM’nin yanı sıra uluslararası toplum ve garantörlerin de yardımcı olmaları gerektiğine değindi.

Garantörlerin de dâhil olacağı beşli toplantının daha erken gerçekleştirilebilmesi için BM’nin Rumlara baskı yapması gerektiğini belirten Talat, 2016 sonuna kadar çözümün gerçekleşmemesi halinde sürecin 2018 yılından sonraya sarkacağını anlattı.

“CTP YENİ BİR YOLA ÇIKIYOR”

CTP’de yaşanan kurultay süreci hakkında da konuşan Talat, 12-13 Kasım tarihlerinde kurultayın gerçekleştirileceğini ve bunun için de hazırlıkların sürdüğünü belirtti.

Kurultayla birlikte yeni bir yapılanmanın ve yeni bir dönemin başlayacağını kaydeden Talat, parti tüzüğünün değiştiğini ve en önemlisinin de artık disiplin mekanizmasının çalışmaya başladığını ifade etti.

Parti başkanlığına adaylık konusunda genel bir uzlaşı olduğuna değinen Talat, “Bütün bunlarla kurultayımızı tamamlarsak CTP’nin önü açılacak ve daha fazla toplumla bütünleşmesi sağlanacak” ifadelerini kullandı.

banner22
Son Güncelleme: 26.09.2016 21:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31