18 Eylül 2015 Cuma 19:11
Tarım, Doğal Kaynaklar  ve Enerji Bakanlığı, bombayla ilgili iddialara yanıt verdi
banner10

Dün Lefkoşa’da bir çöp bidonu içerisinde dinamit bulunması üzerine ülkeye dinamit ithal eden Taş Ocaklarının ilgili daire olan Jeoloji ve Maden Dairesi tarafından denetiminin ciddiyetle yapılmadığı ve stok kontrollerinin yapılmadığına dair basında yer alan iddialar üzerine, ilgili bakanlık olan Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı bir basın açıklaması yayınlandı. Bakanlık açıklamasında, taş ocakları tarafından ithal edilen patlayıcı maddelerin, ihtiyaç doğrultusunda, ilgili yasal mevzuata göre yapıldığı ülkeye girişinden depolanmasına ve kullanılmasına kadar Patlayıcı Madde Kontrol Ekibi’nin denetiminde olduğuna vurgu yapıldı. Taş ocakları için ülkeye giriş yapan patlayıcı maddelerin 24 saat bekçi kontrolünde, özel donanıma ait depoda tutulduğu ifade edilen açıklamada söz konusu depodan malzeme alımının 3 farklı noktada 5 farklı anahtar kullanılarak ve Kontrol Ekibi ile yetkilendirilmiş patlayıcı madde kullanma belgesine sahip eleman tarafından gerçekleştirildiğinin altı çizildi.

"PATLAYICI MADDELER, PATLAYICI MADDE KONTROL EKİBİGÖZETİMİNDEDİR VE 24 SAAT BEKÇİ KONTROLÜNDE ÖZEL OLARAK İNŞA EDİLMİŞ DEPOLARDA MUHFAZA EDİLİYOR"

Patlayıcı Madde Müfettişliği ve Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü’nden alınan bilgiler doğrultusunda yapılan açıklamada, KKTC’nde patlayıcı maddelerin ülkede faaliyet gösteren ruhsatlı taş ocaklarında kullanılmakta olup, Fasıl 54 Patlayıcı Maddeler Yasası ve ona bağlı oluşturulan tüzüklere bağlı olarak denetiminin yapıldığı belirtildi. Patlayıcı Maddeler Müfettişliği’nin KKTC Bakanlar Kurulu tarafından atanan Müfettiş ve Müfettiş Yardımcılarından oluştuğu ifade edilen açıklamada, 2005 yılında günün şartlarına göre yeniden düzenlenen Patlayıcı Maddeler Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle “Patlayıcı Madde Kontrol Ekibi”nin kurulduğu ve söz konusu ekibin, Patlayıcı Maddeler Müfettişliği ile Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı personelden oluştuğu vurgulandı. Bakanlık açıklamasında, ekibin görevinin KKTC’ne Müfettişlik tarafından verilen yasal izinle ithâli gerçekleştirilen patlayıcı maddelerin ülkeye giriş anından son kullanım anına kadar denetim altında bulundurulmasının sağlanması olduğu belirtildi. Amaca yönelik olarak ithali gerçekleştirilen patlayıcı maddelerin Kontrol Ekibi gözetiminde gemiden teslim alınmakta ve Değirmenlik bölgesinde bulunan ve Bakanlar Kurulu tarafından tahsis edilen alanda Taş Ocakları Birliği tarafından 2007 yılında evsafa haiz olarak inşa edilen 505 m2 büyüklüğündeki patlayıcı madde deposunda muhafaza edildiği hatırlatılan basın açıklamasında, patlayıcı madde deposunun özel havalandırma sistemi ile havalandırılan betonarmeden inşa edilen ve her işletmeciye ait özel bir bölmeden oluşan 24 saat bekçi kontrolünde, etrafı tel örgü ile çevrili tüm emniyet tedbirleri alınmış bir konumda bulunduğu kaydedildi.

"TAŞ OCAKLARINA AİT DİNAMİTLER 3 FARKLI NOKTADA 5 ANAHTAR KULLANILARAK ALINABİLİYOR"

Söz konusu depodan malzeme alımının 3 farklı noktada 5 farklı anahtar kullanılarak yapıldığı ve Kontrol Ekibi ile yetkilendirilmiş patlayıcı madde kullanma belgesine haiz elemanın birlikte gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, alınan malzemenin ilgili taş ocağına kontrol ekibi gözetiminde nakledildiği belirtildi. Açıklamada, patlatmaların güvenlik kontrolü altında gerçekleştirildiği ve arta kalan patlayıcı madde olması halinde gerekli kayıt işleminin yapıldığı ifade edildi. Patlayıcı madde kullanımına yönelik düzenlenen aylık ve yıllık faaliyet raporlarının ilgili bakanlık ve Polis Genel Müdürlüğü’ne Jeoloji ve Maden Dairesi tarafından düzenli olarak gönderilmekte olduğu belirtilen açıklamada özellikle kontrol ekibinin göreve başlamasından sonra herhangi bir olumsuz olayın olmamasının damemnuniyet verici olduğu vurgulandı.

banner22
Son Güncelleme: 18.09.2015 19:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31