18 Temmuz 2016 Pazartesi 09:59
Tatar: '13'üncü maaşlar ödenemeyebilir'
banner10

Çiğdem Aydın

Maliye eski bakanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar UBP - DP azınlık hükümetinin mali politikalarını eleştirdi. Eski Bakan Tatar bazı harcamaların dikkatli yapılmadığı takdirde 13’üncü maaşların ödenemeyeceğini, 2017 yılından avans alınmak zorunda kalınacağını söyledi.

Mensubu olduğu UBP’nin de hükümette olduğunu ve gerekli uyarıları yapmayı bir görev saydığını ifade eden Tatar, “Dost acı söyler ama yasal düzenlemeler yapılmazsa ve düzenlemelere gidilmezse bütçe açık verecek” dedi.

Ersin Tatar, kendi döneminde emeklilerden kesilen verginin bu yıl içinde ödenmesi gerektiğini söyledi. Tatar, bu vaadin UBP-CTP hükümeti döneminde verildiğini anımsattı.  

Sadece Denktaş ile işler bitmez…

Hükümetin bir bütün olduğunu, sadece Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile işlerin bitmeyeceğini anlatan Tatar, “Yapılan harcamaları hükümet Bakanlar Kurulu’nda enine boyuna tartışmalarıdır. Yasal düzenlemeler gerekiyorsa bir takım harcamaların yapılabilmesi için bunu da meclise götürmesi lazım” dedi.

Tatar, yeni bir yasa yapılması ya da değişikliğe gidilmesinin altını çizerek, bütçede kalem yoksa mutlaka bütçe zamanının da beklenmesi gerektiğini, bu bütçeden bir yerden kesip başka bir yere aktarma gibi bir lüksleri bulunmadığını dile getirdi.

2016 bütçesinde açık görüyorum

Bütçede sıkıntıların devam ettiğinin bilindiğini, Türkiye ile protokol imzalanmış olsa bile, yapılan ödemeler sonucu günün sonunda, 2016 yılı bütçesinde baktığında açık bulunduğunu anlatan Tatar, “ yani Türkiye’den gelmesi gereken paralar geldikten sonra da bir açık vardır ve bu nerede ortaya çıkacak 13.maaşların ödemesinde ortaya çıkacak” diye konuştu.

Bütçede gördüğü açığa dikkat çeken Tatar, “ Zaman o kadar hızlı akıp gider ki şimdi temmuz ayındayız, bir de bakacaksınız eylül ayı geldi, eylül ayından sonra ekim ve aralık ayında iki tane maaş vardır, hazırlıklar ona başlayacak. Şimdi gerçek şudur ki bütçeye baktığımda 350 milyon açık vardır bunun 200 milyonu faiz ödemesidir, faiz ödemesi için de 1 kuruş kaynak yoktur devamlı takip ediyorum” dedi.

Bütçede 150-200 milyon lira açık olacak

Türkiye ile yapılan protokollerin hayata geçmediğinden dolayı faiz ödemeleri için de Türkiye’den bir kaynak gelmediğini, faiz ödemeleri yapılmamasına rağmen yine de 150-200 milyon bir açık olduğunu belirten Tatar, bunun nasıl kapatılacağını zaman göstereceğini anlattı.
Maliye eski Bakanı Tatar, “Hep birlikte göreceğiz, ya maliyenin gelirlerinde bir takım artışlar olacak veya bir takım tasarruflar olacak bunu maliye bakanı ve ekibi çok iyi tahlil edip dengelerini kurmaları lazım. İlk 6 ayın gelirlerini gösteren tablo henüz ortada değil temmuz ayı sonunda daha net konuşabiliriz. Ama günün sonunda çok dikkatli olmak lazım çünkü Maliye Bakanlığı üzerinde çok dikkatli baskılar vardır” diye konuştu.

Kendisinin döneminde  yüksek emekli maaşlarından vergi kesildiğini ve bunun Anayasa mahkemesinden geri döndüğünü anımsatan Tatar, bu konuda  yasa yapılması gerektiğini aksi halde  geri ödemelerin yapılamayacağını belirtti.

“Hükümet mahkemelik olur”

Sivil toplum örgütlerinin emeklilerin haklarının 10 milyon lira olduğunu iddia ettiklerini söyleyen Tatar, “Bunun da ödenmesi gerekiyor fakat Anayasa Mahkemesi geriye doğru işlemez bu nedenle o zaman talimat verdim yapılması için yapılmadı. Maliye’nin bürokratları, Sayıştaylık ve Savcılık yazı yazdılar Maliye’ye ve dediler ki bu idari bir tasarruf değildir yasa ister. O dönem beni yerden yere vuran Emekliler Eş Güdüm Komitesi Başkanı neden şimdi sessiz bunu da manidar buluyorum. Neticede devletimiz şimdi 10 milyon TL’lik böyle de bir mükellefiyeti vardır. Serdar Denktaş’a da bir mesajımdır” dedi.

Maliye eski Bakanı  Birikim Özgür’ün meclis kürsüsünden bu parayı ayırdığını ve ödeme yapacağını söylediği belirten Tatar,  Maliye Bakanlığı’nın  bir kurum olduğunu ve devamlılığı bulunduğunu söyledi.

Tatar, “Günün sonunda Bakan veya hükümet değiştiğinde orada üretilen bir takım kararlar iptal edilmez eğer bir borcun varsa, o borç yeni hükümetindir, yeni Maliye Bakanınındır. Bakınız eğer bir ödeme yapılacaksa haklı talep olsa bile bir sektöre bu ödemeyi yaptığınızda arkasından kimler gelebilir düşünmelisiniz, bir yere bir el attığınızda bunun arkasından kimler gelecek diye tahsisat yaparken düşünmelisiniz. Aksi halde sizi mahkemeye bile verebilirler” dedi. 

Kamu reformu en acili

Türkiye ile imzalanan ekonomik programlarda reform ödenekleri bulunduğunu bu reform ödeneklerinde 100 milyon liraya yakın bir para olduğunu dile getiren Tatar, “Şimdi eğer reformlar yapılırsa o 100 milyon reform kalemlerinden geldiği takdirde 13. Maaşların büyük bir kısmı o şekilde finanse edilecektir benim tahminlerime göre ama reformların yapılması şart” diye konuştu.

Kamu reformunun en ivedilik taşıyan yasa olduğunu, çünkü uzun süredir gündemden düşmediğini söyleyen Tatar, bazı özelleştirmeler ve e-Devlet projeleri veya ek mesailerin azaltılmasına yönelik bir takım tedbirler çalışma saatleri ile ilgili maddelerin protokolde yer aldığını anımsattı.

Yaz tatili iyi değerlendirilmeli

Meclisin kapalı olmasına rağmen yaz tatilinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Tatar,  “Meclis kapalı olabilir ama hükümet şu anda çalışması lazım, tasarıları hazırlaması lazım ve meclis açılır açılmaz bunları  komitelerden geçirip bunları yasallaştırmaları lazım ki o reform ödeneklerinden para akışı olsun. Yatırım kalemleri vardır projeleri hızlandırmak lazım ki para akışı olsun” dedi.

Tatar “Bu yaz tatilini iyi kullanılırsa reformlardan faydalanabiliriz. 

Bizim bütçe harcamaları maaş ve maaş benzeri harcamalara gidiyor hayat pahalılığı bu ay kesinleşecek ve maaşlara yansıyacak orda her yüzde 1’lik bir fazla artış yılda, 20 milyona tekabül eder, memur ve işçi maaşları 1 milyon 250, emekli maaşları 600 milyon, sosyal sigortalar ve yapılana artışa bağlı 400 milyon TL derseniz yerel bütçenin yüzde 80’i maaş ve maaş benzeri ödeneklere gider. Dolayısıyla oraya çok dikkat etmek lazım aksi halde bütçe rakamları aşılabilir. Netice itibariyle yıl sonuna maliye 150-200 milyon TL açık verdiğinde ki verecek gibi görünüyor 13.maaşları ancak 2017 yılından avans alarak ödeyebilecek” diye konuştu. 

banner22
Son Güncelleme: 18.07.2016 10:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31