19 Mayıs 2015 Salı 11:51
Ticaret Odası Vergi Usul Yasası'ndaki değişiklikleri olumlu karşıladı
banner10

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) 1977’den beridir yürürlükte olan Vergi Usul Yasası’nın geç de olsa elden geçirilip günün gereklerine uygun olarak değiştirilmesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Odadan yapılan yazılı açıklamada, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede hükümetlere düşen önemli görevlerden birinin vergi adaletsizliklerini ve kaçaklarını kaldırmak olduğu belirtilerek, Vergi Usul Yasası’ndaki değişikliklerin, bu yaklaşıma pozitif katkılar yapabilecek içeriğe sahip olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Şeffaflık ilkesine bağlı kalınarak vergi gizliliğinin yeniden düzenlenmesi ve bu sayede bankaların da vergi tahsilatı konusunda yetkilendirilebilecek olması gerek yurttaşlarımızın, gerekse profesyonel olarak ilgili alanda hizmet yürütenlerin günlük yaşamlarına ve iş yaşamına olumlu etkiler yapabilecek bir gelişmenin habercisidir” denildi.

Yasal değişikliklerin tek başına yeterli olmayacağı, hükümetin uygulamalara ilişkin yüksek bir performans sergileyebilmesi halinde sonuç alıcı bir değişimden söz edilebileceği belirtilen açıklamada, mevzuat düzenlemelerinin yanı sıra uygulamada da ciddi değişikliklere ve zihniyet dönüşümüne ihtiyaç olduğu, gerekli tüzüklerin yasada öngörüldüğü şekliyle hızlı bir şekilde hazırlanması ve uygulamaya sokulması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Zorunlu defter, kayıt ve belgelerin elektronik ortamda saklanabilmesinin, beyan verilebilmesinin ve tebligat yapılabilmesinin güncellenmiş vergi mevzuatında yer bulmasını olumlu bir gelişme olarak algılamakla birlikte, bu konuda gerekli alt yapı çalışmalarının hükümet tarafından hızlı bir şekilde neticelendirilememesi durumunda tüm bu konularla ilgili kamuoyuna verilen pozitif mesajların anlamını yitireceğini ve iş dünyasının gelişen teknolojiyi bu alanda gelişmiş ülkelerdeki gibi etkin şekilde kullanamayabileceğini göz ardı etmemek gerekir.

Bugüne kadar gelişigüzel resen vergilendirme nedeniyle yaşanan ciddi sıkıntılar kamuoyunun bilgisindedir. Resen vergilendirmenin bundan böyle belgeye dayalı olmasını desteklemekteyiz. Bu düzenlemelerin hayata geçebilmesi için e-devlet projesinin daha ciddi şekilde ele alınması artık kaçınılmaz olmuştur. Tüm ekonomik faaliyetlerin kolaylıkla takip edilmesini sağlayacak altyapı olmaksızın söz konusu belgelendirmenin hiç de kolay olmayacağını düşünüyor ve bürokrasiyi artırarak iş yapabilirliği olumsuz olarak etkileyeceğinden endişe duymaktayız.”

Açıklamada, 12 yıl olan zaman aşımı süresinin 7 yıla düşürülmesi, enflasyon düzeltmesi, siyasi partilere defter tutma zorunluluğu getirilmesi ve benzeri değişikliklerin de iş dünyasına olumlu yansımaları olacağının düşünüldüğü kaydedildi.

Yasa kapsamında yükümlülerin mahkemeye başvurmadan önce gidebilecekleri bir itiraz komisyonu oluşturulmasının olumlu olarak değerlendirildiği açıklamada, Odanın Üst İtiraz Komisyonu’nun daha bağımsız bir yapıya kavuşturulmasına yönelik oluşumu, görev süresi ve görevden alınmalarına ilişkin öneriler sunduğu, ancak bu önerilerin gerektiği şekilde değerlendirilmediği kaydedildi.

Açıklamada, yasa ile gündeme gelen yüksek gecikme faizi uygulaması ve asgari ücretle ilişkilendirilen usulsüzlük cezalarının vergi kaçırmayı önlemek bakımından ciddi bir caydırıcılık olarak değerlendirilebileceği, buna karşın, bu cezalarının adaletli bir şekilde ve iyi niyetle uygulanmaması olasılığının iş dünyasını ciddi şekilde endişelendirdiği kaydedildi.

Yasa kapsamında belirlenen gecikme zammı uygulamasının, gerçek ve tüzel kişilerin kamudan olan alacaklarını da ayni oran ve kriterler temelinde kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, ayrıca, tahakkuk etmeyen vergi farkına gecikme faizi uygulamasının da kabul edilebilir olmamakla birlikte istismara açık olduğu vurgulandı.

KTTO açıklamasında yasa değişikliğin ortaya çıkmasına katkı koyanlar kutlandı ve söz konusu değişikliklerin olumlu sonuçlara yol açabilmesi için yoğun çalışmalar yürütülmesi gerektiği belirtilerek Vergi Usul Yasası’ndaki köklü değişikliklerin olumlu sonuçlar doğurması dileğinde bulunuldu.

banner22
Son Güncelleme: 19.05.2015 11:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31