25 Mayıs 2015 Pazartesi 15:54
Tıp-İş Siber'den istekte bulundu: 'Başka iş yapma yasağı getiren yasa tadil edilmeli'
banner10

Meclis Başkanı Sibel Siber ve Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Sıla Usar İncirli, kamu sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için yeni bir sisteme gerek duyulduğunu vurguladı.

Meclis Başkanı Sibel Siber, Tıp İş’e yeni başkan seçilen Sıla Usar İncirli ile yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabul etti. İncirli kabulde yaptığı konuşmada, “Bir türlü (sağlıktaki) bu sorunları çözemiyoruz ve gün geçtikçe, 1979 yılından bu yana sorunlar katlanarak artıyor” dedi.  İncirli sosyal devletlerde kamu sağlık hizmetlerinin daha güçlü olması gerektiğini ifade etti.

Kamu sağlık hizmetlerinin ülkedeki sağlık hizmetlerinin ana motoru olması gerektiğini ifade eden İncirli, sağlık hizmetlerinde hiçbir ülkede özel sektörün ana motor olmadığını, çünkü halkın yararına olanın bu olduğunu söyledi.

Ülkede iki kez sağlık şurası ve bir de sağlık çalıştayı yapıldığını, sağlık sistemideki aksaklıkların giderilmesi için yapılması gerekenlerin bilindiğini ifade eden İncirli, “Burada yapılması gereken kararlı bir tutumla, istekli bir şekilde bu sorunların üzerine gitmektir” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Ülkedeki sağlık sisteminin sürdürülebilir olmadığını ifade eden İncirli, Tıp-İş olarak yapılması gereken reformların hiçbirinin karşısında olmadıklarını ve katkı vermeye hazır olduklarını kaydetti.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI

Genel Sağlık Sigortası uygulamasına da değinen İncirli, Genel Sağlık Sigortasının, kamu sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesinden sonra hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İncirli, sağlık alanındaki sıkıntıların giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’nı adım atmamakla da suçladı.

KAMUDA ÇALIŞAN HEKİMLERİN İKİNCİ İŞ YAPMASI

Kamuda çalışan hekimlerin ücretli olarak ikinci iş yapmasını engelleyen yasaya da atıfta bulunan İncirli, konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşındığını ve Anayasa Mahkemesi’nden “talihsiz” bir sonuç çıktığını ifade etti.

İncirli, “Talihsiz bir hükümdü. Çünkü eşitler arasında eşitlik olabilir. Meclis yaptığı yasayı yeterince savunmadığından dolayı böyle bir hüküm alındığını düşünüyoruz” dedi.

Hekimlerin çok düşük maaaşlarla ve özlük hakları budanmış şekilde çalıştırıldığını da savunan İncirli, “Son zamanlarda hekim arkadaşlarımızı kaybediyoruz. Kimse kamuya girip de zor şarlarda bu düşük ücretlerde çalışmak istemiyor” dedi.

İncirli, özelde çalışan hekimlerle kamuda çalışan hekimler arasında bir kutuplaşma yaşanmakta olduğunu da ifade etti.

BAŞKA İŞ YAPMA YASAĞI GETİREN YASA TADİL EDİLMELİ

Hekimlere başka iş yapma yasağı getiren yasanın tadil edilerek Anayasa Mahkemesine götürülmesi gerektiğini de savunan İncirli, bu konuda hekimlerin Anayasa Mahkemesi’nde Sağlık Bakanlığı ile Cumhuriyet Meclisi tarafından savunulmadığını da ileri sürdü.

2011 yılında Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Tabipler Odası, Serbest çalışan Hekimler Birliği ile Tıp-İş’in ortak açıklama yaptığını, bu açıklamada, hekimlerin ikinci iş yapma ihtiyacı olmaması için hekim maaşlarının hakim maaşlarıyla eşitlenmesinin talep edildiğini kaydeden İncirli, “Hekimlerin özlük hakları iyileştirildiği takdirde tam güne geçilebileceği yönünde kararımız var” dedi.

İncirli, Meclis Başkanı Sibel Siber’i toplumsal sorunlara karşı duyarlılığı ile meclisteki çalışmalarından dolayı tadir ettiklerini de dile getirdi.

SİBER

Meclis Başkanı Sibel Siber ise konuşmasında, Sendikanın sorunlarını iyi anladığını, sağlık hizmetlerinin aradan uzun yıllar geçmesine rağmen bir sisteme kavuşturulamadığını ifade etti.

Siber, “Uzun yıllardır maalesef sağlığı bir sisteme orturtamadık” dedi.

1987 yılında da ülkeye geldiğinde serbest çalışan hekimler ile kamuda çalışan hekimler arasında çatışma yaşanmakta olduğunu anlatan Siber, “Birbirimizle uzlaşarak, birbirimizin haklarına karşılıklı saygı duyarak bu sağlık hizmetini vermeliyiz” dedi.

Sağlık hizmeti verenlerin keyifle hizmet verebilmesi için sağlık alanında yeni bir sistemin oturtulması gerektiğini kaydeden Siber, “Hep birlikte bu sağlık sistemini oturtmalıyız” dedi.

Sibel, Tıp-İş yetkililerine görevlerinde başarılar diledi.

banner22
Son Güncelleme: 25.05.2015 15:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31