08 Nisan 2017 Cumartesi 14:46
Toros: 'Türkiye ile olan ekonomik, sosyal ve siyasal bağlarımızı güçlendirmeliyiz'

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Olağan Genel Kurulu’nda, ülkedeki ekonomik sorunlarla, iş yapma ortamının iyileştirilmesi için atılması gereken adımlar konuşuldu..

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Olağan Genel Kurulu, 53’üncü dönem mali ve faaliyet raporunun aklanması gündemiyle Oda binasında yapıldı.

Genel Kurul Erdil Nami Divan Başkalığı’nda yapıldı. Toplantıya, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit de katıldı.

TOROS

KTTO Başkanı Fikri Toros konuşmasında, daha fazla “istihdam ve refahın arttırılmasının ancak özel sektör ekseninde bir gelişmeyle mümkün” olabileceğini, kendi ayakları üzerinde bir toplumun “sadece özel sektörün gelişmesi” ile sağlanabileceğini ifade etti.

Yatırım ve iş yapmanın önünü açacak politikalar ile kamu maliyesini sürdürülebilir kılacak önlemlerin paralel bir şekilde yürütülmesi gerektiğini kaydeden Toros, vergi, harçlar, ticaret rejimi, teşvik ve ilgili diğer tüm politikaların özel sektör odaklı gelişime yönelik olması gerektiğini kaydetti.

SORUNLAR

Toros, kamuda çalışma saatlerinin gerçekçi, uygulanabilir ve özel sektörle uyumlu bir şekilde düzenlenmesi, E-devlet projesinin bütünlüklü olarak hayata geçirilmesi, Devlet yapısının sadeleşmesi ve kamu sektörünün verimliliğini artırmak için kapsamlı bir Kamu Reformu’nun yapılması,  
yenilenebilir enerji kaynakları geliştirerek elektrikte arz güvenliğinin sağlanması ve maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Toros, “İthalat esnasında tahsil edilen fon, stopaj ve katma değer vergisi gibi maliyet artırıcı ve hayat pahalılığına yol açan doğrudan vergilerin gözden geçirilerek düşürülmesi, Kurumlar ve gelir vergisi oranlarının düşürülmesi ve alternatif finansman araçları ile işletmelerin sermaye yapılarının güçlendirilmesi, Katma değeri yüksek, dış pazar odaklı mal ve hizmet üretimi ve öncelikli sektörlere yatırımın teşvik edilmesi, potansiyel rekabet gücü olan sektörlerin önünün açılması için gerekli düzenlemelerin yapılması, Ekonomik büyümeye katkı sağlayacak kamu yatırımlarının hayata geçirilmesi. Özellikle ulaşım, enerji, taşımacılık, ve akredite standart kurumlarının kurulması, bu çerçevede hayati önem taşımaktadır” dedi.

Fikri Toros, işletmelerin devletten olan kesinleşmiş alacaklarının diğer kamu alacaklarına mahsup edilebilmesinin de beklentileri arasında olduğunu ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Rekabet Edebilirlik Raporu’na da atıfta bulunan Toros, “Rapor bir kez daha siyasi istikrarsızlık, verimsiz devlet bürokrasisi, kamu harcamalarının israfı, devlet düzenlemelerinin yarattığı yük ve yetersiz altyapı gibi sorunlarımız, rekabet edebilirliğimizde ciddi engeller teşkil etmektedir” dedi.

Toros, “Örneğin, şirket kurmak için gereken prosedür sayısı Türkiye’de 8, Güney Kıbrıs’ta 6 iken, Kuzey Kıbrıs'ta 17’dir. Şirket kurmak için gerekli ortalama gün sayısı Türkiye’de 7, Güney Kıbrıs’ta 8 iken,  Kuzey Kıbrıs'ta 23’tür” dedi. 

ANKARA TEMSİLCİLİĞİ YENİ DÖNEMDE

Yeni dönemde de, Türkiye ve Kıbrıs Türk iş insanlarının karşılıklı işbirliğini geliştirmenin en öncelikli konular olacağını kaydeden Toros, “Bu çerçevede, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Ankara Temsilciliğimizin kurulması için karar verilmiş ve prosedürel çalışmaların devam etmekte olduğunu sizlere müjdelemekten gurur duymaktayım. Ankara Temsilciliğimiz inşallah bu dönemde faaliyete geçecektir” dedi.

Odası’nın ekonominin Avrupa Birliği normları doğrultusunda dönüşümü için çalışmalarına devam edeceğini kaydeden Toros, “Bizler bunu siyasi bir süreçten ziyade, yıllarca izole edilmiş bir ekonominin dünyayla rekabet edebilir hale gelebilmesi çerçevesinde zaruri olarak değerlendiriyoruz” dedi.

TERÖR

Son yıllarda Türkiye'de yaşanan hain terör saldırıları ve 15 Temmuz darbe girişimini lanetlediklerini kaydeden Toros, “ Özellikle son bir yıl içerisinde, Dünyada hızla artan terör olayları, özellikle bölgemizi etkileyen savaşlar, göç ve nüfus hareketleri, siyaset önceliklerini değiştirmiş; dünyanın herhangi bir yerinde olan bir gelişmenin küresel etkilere yol açabildiği görülmektedir” dedi.

“TÜRKİYE İLE OLAN ÖZEL BAĞLARIMIZ SAYESİNDE HAYATA TUTUNUYORUZ VE BUNDAN VAZGEÇMEYİZ”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs’ta adil ve sürdürülebilir kapsamlı bir siyasi çözümün her iki Kıbrıslı toplumun ve bölge ülkelerinin istikrarı için gerekli olduğunu belirten Toros, “Böyle bir çözüm ancak her iki toplumun siyasi eşitliğine dayalı, iki kesimli, siyasi ve ekonomik güvenliğin tam olması halinde sürdürülebilir olabilir. Ayrıca, Türkiye ve Yunanistan'ın Kıbrıs'a eşit mesafe ve etkide olmasını sağlayacak bir anlaşmanın, güvenliğimiz için şart olduğunu değerlendirmekteyiz. Kıbrıslı Türkler olarak bizler Türkiye ile olan özel bağlarımız sayesinde hayata tutunuyoruz ve bundan vazgeçmeyiz. Bu nedenle, olası bir çözüm sonrasında, Federal Kıbrıs ile Türkiye arasında devam edecek ticari ilişkilerin, Türkiye-AB Gümrük Birliği anlaşması kriterlerine sınırlı kalmasını kabul etmeyeceğimizi tüm ilgililere anlatmaktayız” dedi.

Varlığı yarım asrı aşan bir sorunun taraflar arasında güven bunalımı yarattığını kaydeden Toros, “Süreçte yaşanacak hayal kırıklıkları ve sıkıntıların aşılmasında sivil topluma önemli görevler düşmektedir” dedi.

dsc_0402-001.jpg

ERDİL NAMİ

Divan Başkanı Erdil Nami, açılışta yaptığı konuşmada yeniden başlayacak olan müzakerelerin “olumlu tarafa gitmesi” temennisinde bulundu. “Kendimizi çeki düzen vermemiz gerekir” diyen Nami, Kıbrıs müzakereleri ile iç konuların ilişkilendirmemesi ve ülkenin ileriye taşınması gerektiğini ifade etti.

Yabancı yatırımcının ülke açısından çok önemli olduğunu kaydeden Nami, ülkede ksenofobi (yabancı düşmanlığı) bulunduğunu ve bunun kırılması, “Türkiye ile ilişkileri daha iyi safhaya” taşımak gerektiğini kaydetti.

AKINCI VE SİBER MESAJ GÖNDERDİ

Genel kurulda yurt dışında bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhuriyet Meclisi Sibel Siber’in mesajları da okundu.

Konuşmaların ardından faaliyet raporu ve mali raporun aklanmasına geçildi.

dsc_0403.jpg

banner22
Son Güncelleme: 08.04.2017 16:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31