11 Aralık 2015 Cuma 14:46
'Tüm Bireyler İçin Engelsiz Erişim' konulu panel düzenlendi

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, kayıtlı engelli sayısının 5 bin 187; kamuda ve özelde istihdam edilmiş engelli sayısının 528 olduğunu ve 4 bin 156 engellinin de nakdi yardım aldığını söyledi.

Akansoy, aile bakımını kaybetmiş engellilerin her türlü donanıma sahip olarak yaşamalarını sağlamak ve bakım ile rehabilite hizmetlerine erişebilirliklerini artırmak için hazırladıkları “Engelsiz Yaşam Evi”nin şu anda inşaat aşamasında olduğunu belirtti. Akansoy, Engelsiz Yaşam Evi’nin engelli bireylerin yatılı olarak kalabilecekleri güvenli bir yuva olacağını da ifade etti.

TÜM BİREYLER İÇİN ENGELSİZ ERİŞİM

Avrupa Komisyonu, “Avrupa Engelli Bireyler Günü” dolayısıyla “Tüm Bireyler için Engelsiz Erişim” konulu panel düzenledi.

Lefkoşa’da Bedesten’de yer alan ve saat 11.00’de başlayan panelde Avrupa’yı engelli bireyler için daha erişilebilir hale getirmenin AB’nin engellilere yönelik genel stratejisindeki kilit bölüm olduğu vurgulandı.

Panelde engelli bireylerin erişilebilirliğine yönelik olarak erişimle ilgili konular ve karşılaşılan zorluklar, tavsiyeler, kısa ve uzun vadeli projeler, engelli bireylerin erişim haklarıyla ilgili AB politikası ve AB emsalleri ile engelli bireylerin Kıbrıs Türk toplumuna dahil edilmesiyle ilgili örnekler gündeme getirildi.

Panelin açılış konuşmalarını Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı George Markopouliotis ile İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından TC Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Osman Adıkutlu, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi Çelen Çağansoy, Gönyeli Belediyesi Engelsiz Kent Birimi Sorumlusu Merter Refikoğlu, Mimarlar Odası Başkanı Azmi Öge sunumlar yaptı.

1449837297.jpg

MARKOPOULIOTIS

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı George Markopouliotis konuşmasında, panelin çok doğru bir zamanda hazırlandığını kaydetti ve engelli bireylerin toplumsal yaşamları ve çalışma hayatlarıyla ilgili ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.

AB’de engelli bireylerin büyük oranda bir dışlanmışlık yaşadığını kaydeden Markopouliotis, engelliliğin topluma katılım anlamında engel teşkil etmemesi ve hizmete erişimin sorun olmaması gerektiğini ifade etti.

Teknolojinin aslında insan hayatını kolaylaştırdığını dile getiren Markopouliotis, 2020 itibarıyla AB’deki 120 milyon insanın ürün ve hizmetlere ulaşımında engel teşkil edecek bazı unsurların ortaya çıkacağını anlattı.

Markopouliotis, klavyenin hâlâ değiştirilmemesini örnek göstererek engelli bireylerin topluma fonksiyonel katılımı için gerekli ortamların ve durumların yaratılması gerektiğini vurguladı.

AB’nin Engelliler Günü dolayısıyla erişilebilirlik hususunda bazı öneriler ortaya koyduğunu söyleyen Markopouliotis, amacın binaları, bazı teknolojik cihazları, ATM’ler gibi toplumsal kullanım alanlarını engelliler için erişilebilir hale getirmek olduğunu belirtti.

AKANSOY: “4 BİN 156 ENGELLİ NAKDİ YARDIM ALIYOR”

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy da konuşmasında, bakanlığına bağlı dairelerin engelli bireylere yönelik çalışmalarını anlattı ve 4 bin 156 engellinin bakanlıktan nakdi yardım aldığını söyledi.

Engelli vatandaşların istihdamına katkı sağlamak ve onları iş sahibi yapmak amacıyla bakanlığın özel sektörde istihdam edilen engelliler için sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanmasını öngören yasal değişikliğini hayata geçirdiğini anlatan Akansoy, bu şekilde hem özel sektörde istihdam edilip hem de yardım almaya devam eden engelli sayısının 37 olduğunu belirtti.

1449837300.jpg

KAMUDA VE ÖZELDE İSTİHDAM EDİLEN ENGELLİ SAYISI 528

Kamuda ve özelde istihdam edilen engelli sayısının 528 olduğunu ifade eden Akansoy, Özel İstihdam Şubesi verilerine göre, 620 çalışabilir engelli vatandaşın iş isteğiyle beklediğini kaydetti.

KAYITLI ENGELLİ SAYISI 5 BİN 187

Akansoy, Ekim 2015 itibariyle Özel İstihdam Amirliği tarafından belgelenen kayıtlı engelli sayısının ise 5 bin 187 olduğunu, Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde, şu anda Girne, Mağusa ve Güneşköy’de hizmet veren 3 adet 18 yaş rehabilitasyon merkezi olduğunu ve bu merkezlerden 94 gencin hizmet aldığını ifade etti.

“ENGELSİZ YAŞAM EVİ İNŞAAT AŞAMASINDA”

Akansoy, her canlının en temel hakkı olan yaşama hakkının en iyi şekilde sağlanabilmesi için aile bakımını kaybetmiş engelliler için her türlü donanıma sahip olarak yaşamalarını sağlamak ve bakım ile rehabilite hizmetlerine erişebilirliklerini artırmak için Engelsiz Yaşam Evi projesinin hayata geçirildiğini ve projenin şu an inşaat aşamasında olduğunu söyledi.

Engelsiz Yaşam Evinin engelli bireylerin yatılı olarak kalabilecekleri güvenli bir yuva olma özelliği de taşıdığını anlatan Akansoy, projeyle ilgili bazı detaylı bilgiler de verdi.

KKTC’de engelli bireylerin erişebilirlikleri açısından çok çalışma yapılması ve acil olarak yasalarla ilgili düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Akansoy, erişebilirliğin hızla gerçekleşmesi için farkındalığın çok önemli ve nerede ise ilk adım olduğunu vurguladı.

Akansoy, “Engelli kardeşlerimizin varlığını kabul etmek, acıyarak yaklaşmamak, toplumdaki tüm bireyler gibi her türlü hizmet ve etkinliklere erişebilirliklerinde eşit haklara sahip olduklarını kabul etmek bizim için esastır” dedi.

1449837299.jpg

banner22
Son Güncelleme: 11.12.2015 14:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31