30 Haziran 2016 Perşembe 14:52
Türkiye'den KKTC'ye sözleşmeli doktor
banner10

Emir Ertorun

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları güncel konuşmalar bölümünde ilk sözü aldı. Hamzaoğulları, İskele ve Karpaz bölgesine yönelik hükümet çalışmalarını ele alarak, bazı konularda eleştirilerde bulundu, yollarda yapılan çalışmaların en erken zamanda tamamlanmasını istedi.

Hamzaoğulları, Erenköy’de sağlık merkezi yapıldığını ancak henüz açılışının yapılmadığını ifade ederek, açılışının ileriki günlerde yapılacağını ancak “boş bir sağlık merkezi istemiyoruz, bizim doktorlara ihtiyacımız var” dedi.

Bu konuda hükümetten duyarlılık isteyen Hamzaoğulları, ülkedeki doktorlara önem verilmesini istedi.

İskele bölgesine getirilecek Çukurova Üniversitesi ile ilgili açıklama isteyen Hamzaoğulları, hükümetin İskele ilçesine gereken önemi göstermediğini savundu ve bölgede sağlık, yollar, doğal park, turizm konularında adımlar atılması, gençlere, yaşlılara, engellilere yönelik gerekli tüm yatırımları yapmasını talep etti.

Hamzaoğulları, İskele ilçesindeki yollarda da gerekli yatırımların ve düzenlemelerin yapılmasının turizme katkı sağlayacağını ve halkın rahatını getireceğini ifade ederek, hükümetin bu konuya eğilmesini istedi, yeni dönemde bu konularda adım atılmaması durumunda daha sert eleştiri yapacağını söyledi.

SUCUOĞLU: “HEDEF GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE ÖZLÜK HAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da söz alarak, Erenköy’deki merkez ile ilgili altyapı sıkıntısı yanında doktor bulma sıkıntısı yaşadıklarını belirtti.

Emir Ertorun

Sucuoğlu, ülkede ve Türkiye’de bulunan tüm doktorları hizmete çağırarak, bu yönde yaptıkları çağrılara bugüne kadar sadece 4 doktor geldiğini kaydetti.

Sözleşmeli, hizmet alımı şeklinde doktorları alabileceklerini, ancak büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Sucuoğlu, yapılan çalışmaları anlattı ve şu anda 21 sözleşmeli 5 de hizmet alımı şeklinde alınan doktor bulunduğunu belirtti.

Müracaatlar üzerine bu alımları yaptıklarını ifade eden Sucuoğlu, kadrolu doktor alımının ise Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapıldığını söyledi.

Türkiye’den gelen 8 doktor konusuna da değinen Sucuoğlu, KKTC’de olmayan branşlarda buraya gelen doktorların 24 Kasım 2015 tarihinde buraya yollandığını kaydetti ve bu doktorların Türkiye ile KKTC arasındaki işbirliği kapsamında hizmet verdiğini dile getirdi.

Sucuoğlu, doktorların yakın bir zamanda geri döneceğini, ancak sürecin daha da uzun olmasını temenni ettiğini belirterek, bu doktorların üniversite lojmanında kaldığını, 8 bin TL maaş aldıklarını, normal herkes gibi aynı statülere sahip olduklarını, ancak bu doktorların Türkiye’de 25 bin TL kazandığını kaydetti.

KKTC doktorlarının da 4 bin TL maaşla başladığını ve kıdeme göre bu rakamın yükseldiğini ifade eden Sucuoğlu, doktorların 24 saat hizmet verdiğini ve ülkede sanılanın aksine çok büyük doktor sıkıntısı çektiklerini, ülkede yüzde 56 doktorun özelde, 44’ünün kamuda çalıştığını anlattı, bakanlık olarak maaşları yukarı çekmek için çalıştıklarını söyledi.

Sucuoğlu, bu yapılmazsa 4 bin TL ile çalışacak doktor bulunamayacağını, bu yüzden özlük haklarında gerekli istenilen hedefe ulaşılamazsa hiçbir ilerleme sağlayamayacaklarını ifade etti.

Genel Sağlık Sigortası’nın yeni dönemde mutlaka gündeme getirileceğini ve bu başarılırsa bu sistem tartışmalarına sıkıntılarına son verileceğini ifade eden Sucuoğlu, mutlu bir sağlık sisteminin hastalar açısından da önemli olduğunu kaydetti.

Sucuoğlu milletvekillerinin doktor alımları ile ilgili soruları üzerine burada bir eşitsizlik yaratılmadığını, devlette çalışmaya hazır doktorları hemen devlete sözleşmeli ve hizmet alımı şeklinde müracaat ile almaya hazır olduklarını kaydetti.

Sucuoğlu ancak şimdiye dek neredeyse “yalvardıklarını” ancak sıkıntıları gideremediklerini söyledi.

Şu anda ana branşlar değil pratisyen doktor bile bulmakta zorlandıklarını ifade eden Sucuoğlu, özlük hakları ve maaşlar konusunda iyileştirmeler yapılması durumunda sıkıntıların giderileceğine inanç belirtti, başarılırsa şu andaki mevcut sistemde yüzde 50 daha iyi hizmet verileceğini kaydetti.

Hedefin Genel Sağlık Sigortası olduğunu söyleyen Sucuoğlu, sağlık sisteminde değişikliğin şart olduğunu söyledi. Karpaz bölgesindeki sıkıntıların da farkında olduğunu söyleyen Sucuoğlu, bayramdan sonra gerekli ziyaretleri yapıp sıkıntıları yerinde tespit edeceğini ve bölgeye hizmet edebilecek merkezleri yaratmak için çalışacaklarını söyledi.

banner22
Son Güncelleme: 30.06.2016 14:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31