Eğer  “barışçı çözüm”  arayışlarını sürdürürken kantarın topunu kaçırıp da Güney’in Rum liderliğine siyasi çıkarları için tepe tepe kullanacağı kozları verirseniz,  sonunda ne olur gelin birlikte görelim. Vakti zamanında rahmetlik lider Denktaş yakınıyordu:  “Ben BM’ler sekreteri ile görüşürken,  siz orada beni arkadan hançerliyorsunuz”  diyerek.  Hançeri sokanlar  Denktaş’ın tam zıddı politikalarda çözüm arayanlardı!
Muhtemelen Talat da müzakereler süresince bu kez  Denktaşçı dediği karşı cephenin muhalefetinden yakındıydı.
Eroğlu da sık sık   “görüşme pazarlığında muhalefet kanadının  elini güçsüzlendirdiğinden şikâyet ederdi.” 
Bizse hep şunu söylüyorduk.   “Ulusal davalarda cici demokrasi adına her kafadan bir ses çıkmaz..  Dileyen dilediği çözümün peşinden koşmaz.  Çünkü böylesi parça körçelik mesela bizi dağıtırken  Rum’un   elini güçlendirilir.   (Nitekim Rum liderliği bu kaymaları önlemek ve Kıbrıs sorununda  asgari müşterekleri korumak için  Ulusal Konsey’ini  oluşturduydu.) GELELİM   MARAŞ KONUSUNA:  “Zaten bizim değildir,  verin gitsin”   dememize karşın, Maraş konusunu yukarıdaki anlatımımızın içine koyuyoruz. Ve diyoruz ki  eğer    KKTC Dışişleri Bakanlığı ile Ankara’nın Maraş konusundaki tutumları hilafına  STÖ kendi ideolojik anlayışlarına göre politikalar üretip  “böyle olmalıdır”  dayatmasında ısrar ederlerse;  elbette bu kampanyayı Rum liderliği havada kapar,  istediği gibi kullanır!  
Nitekim öyle olmaktadır.  Bir süredir sırf  Türlerle Rumlar arasındaki barışçı çözüm ortamlarını yaratmak amacıyla oluşturulan Mağusa Barış İnisiyatifi adlı  örgüt,  mihenk taşına koyduğu Maraş’ın  Hristofyas’ın teklifleri doğrultusunda  Rum sahiplerine iade edilerek yeniden iskâna açılması kampanyasını sürdürmektedir..
Bir mahzuru yoktur diyeceğiz ama öneri Rum’a iade edilecek Maraş karşılığında KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılmasını içermiyor.  Mağusa limanı ile   Ercan Hava alanının  AB denetimde dünya trafiğine açılması teklifi öne çıkarken Maraş’ın da kendilerine BM’ler denetimde iade edilmesini istiyorlar…    Yani  Kuzey’in dünyaya açacağı kapıları AB’ye havale edilirken, Maraş da  BM’lerin  denetim hakları kapsamına giriyor.  Bu siyasi tasarrufu ile de olası  “değiş tokuş”  güven vermiyor… 
Çünkü bir kez KKTC’nin kendi egemenlik alanları bu tip hukuki anlaşmalarla delinir ve inisiyatif elden kaçarsa,  ötesinin nereye varacağını kestirmek zordur…  (Kaldı ki Kuzey için asıl hedef, Maraş’a karşılık ambargoların kaldırılıp AB ile direkt ticaretin başlaması olayının yaratılmasıdır.  Yani al Maraş’ı kaldır ambargoları.) 
BİR DİĞER SORUN DA ŞUDUR.  Hangi Maraş? Bugün kapalı olan ve oteller bölgesi olarak adlandırılan Maraş’ın kıyı şeridi kentin üçte biridir.  Murat edilen bu kapalı bölgenin iadesi midir yoksa tümden Maraş mıdır? Yani sorun bu yönü ile de çetrefildir.  
KALDI Kİ:  Olay zamanlama açısından da berbattır.  Türkiye Maraş’la uğraşamayacak kadar Güneydoğu ve  Ortadoğu’da  büyük   sorunlarla mücadele etmektedir. Zaten Rum’un AB’ye dönem başkanı olması da tepkilerle inatları daha bir azdırmıştır ki Dışişleri Maraş’ın lafını  ettirmiyor!
NEREYE VARMAK İSTİYORUZ:  İşte Türkiye’nin bu kritik ortamlarında ve KKTC’nin de kendi  bünyesinde istikrarsızlığı söz konusu olur ve   Maraş’ın mesela Galanos’a iade edilemeyeceği gerçeği yaşanırken,  Rum liderliği dış güçleri de devreye sokarak  “ah Maraş vah Maraş”  söylemleri ile uğraşlarını  daha bir yoğunlaştırmaktadır!   

Üstelik Maraş’ın iadesi konusunu da  Kıbrıs Türk halkının isteği olarak lanse etmektedir!  Olur mu olur!   Nitekim bunca lafı bunu söylemek için yazdık.  Çünkü ekonomik krizlerle boğuşan Rum’a hem dünya siyasi çevrelerinin ilgisini Maraş’a yönlendirerek rahatlık sağlayacak bir siyasi ortam gereklidir hem de  es kaza iadesi gerçekleşecek Maraş’la yeni bir ekonomik kazanç elde edeceği savındadır. Artı, Maraş’ın iadesini  çözüm olmadan sağlarsa  Kıbrıs’ta biraz daha güçleneceği zeminlerden birini oluşturacaktır ki sonunda ötesi esas çözüme de  hiç yanaşmayacaktır! 
Dolayısıyle Maraş’ı Kuzey’deki Türk’ün ekonomik kazanımları için Rum’a iade etmek düşüncesi, ciğeri kedinin boynuna asmak gibi bir şey olacaktır!    *****

NEDİR BU TMT LOKALİ OLAYI   

Bu ülkede Devletin,  Evkaf’ın,  Eski Eserlerin, Belediyelerin,  kentlerde köylerde boş arazileri vardır.  Hemen her yerde ve mahalle aralarında öbek öbek boş arsaları bulunmaktadır ki önce bu arsaların elden geldiğince tarifini yapayım,  sonra meramımızı anlatırız:  -  Bu boş arsalar özellikle kentlerde Tutun ki mahallenin çöplükleridirler!  Hemen  her gün mahalleliler yığınla çöplerini  bu boş arsalara atmaktadırlar!    - Bazılarında köpek kulübeleri vardır ki yılın üç yüz  altmış beş günü zavallı köpekler bu kulübelerde etrafa pisliklerinin kokularını,  sinekleri salarak yaşamaya mahkûm edilmişlerdir!   -  Bazı ev sahipleri bu arsalara konteynerlerini koymuşlar,  ambar niyetine kullanmaktadırlar!  - Bu boş arsalara komşu olan aileler   “paylaşım  kavgası”  yapmakta,  mahkemelik olmaktadırlar.   - Bu boş arsalarda arabalar için garajlar yapılmakta,  plansız programsız ağaçlar  yetiştirilmekte,  hatta etrafları tellenip sahiplenilmektedirler…  VE BU KADAR BOŞ ARSA VARKEN:  Yıllardır hepsi de  çöplük olarak kullanılıp    pislik  yaratır,  aileler arasında kavgalara neden olurlarken;  Hükümet kalkar  Bakanlar Kurulunda şu kararı alır:   “Mağusa’daki TMT  Derneği Lokali amacı dışında kullanıldığı için geri alınmıştır.”  Ki bu lokal 1979’dan beridir TMT Derneğinin  tahsisindedir.  Bu süre içinde tamirine milyonlarca liralar harcanmış,  gelir getirsin diye de bir bölümü lokanta olarak kiralanmıştır.  O gelir de güçsüzler yurdundan  Kanserliler Cemiyetine kadar her türlü sosyal yardım kurumuna dağıltılmaktadır...

Fakat Hükümet  şu yüzlercesiyle ve atıl vaziyetteki boş arsaları, arazilerini görmezlikten gelir,   umurunda bile olmazken,  kalkar  TMT gibi tarihi bir Derneğin Lokaline takar!  Neden?  Amacından sapmış!  Gördünüz mü ne ciddi hükümetimiz vardır.  Kendi malı olan pislik deryası içindeki boş arsaları arazileri çok amaçlı kullanılmaktadırlar,    fakat tarihi TMT Derneği ile parasal yardımları amacı aşmaktadır!

İşte bizi yönetenler,  işte uğraştıkları işleri ve dolayısıyle işte memleket!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31