20 Temmuz 1974’den tabi ki söz edeceğiz.  Fakat önce gelin,  bizleri kimlerin nasıl yönettiğine daha doğrusu  “niçin yönetemediğine”  bakalım.

Bu Lefkoşa Belediye’sinde dört ayı aşkın süre bir arbede yaşandı mı?  Yaşandı!  Başbakan’la Bulutoğluları arasında ağız dalaşı ile    birbirlerini halk önünde alenen suçlamaları  yapıldı mı?  Yapıldı?  Bu sürtüşme sonunda Lefkoşa halkı aylarca toplanmayan çöplerin içinde boğulurken salgın hastalık tehlikesi de geçirdi mi?  Geçirdi!  Halk,  muhalefet,  sendikalar, medya,  kulla makka birbirleri ile cepheleşerek kimileri Hükümetten kimileri Cemal Bulutoğluları’dan yana tavır aldı mı?  Aldı!  İç barış zaten yoktu,  bu olaylarla bin beter yaralandı mı?  Yaralandı!  Geriye kalan son çarede Lefkoşa Belediye Başkanı Bulutoğluları,  çıkartılan  Kanun Hükmündeki  Kararname ile   90 günlüğüne görevinden uzaklaştırıldı mı?  Uzaklaştırıldı!  Yerine Kaymakam Dana  göreve getirildi  mi?  getirildi! 

PEKALA: Onca arbededen,  halk önünde birbirlerini suçlamalarından,  sonunda İrsen Küçük’ün Bulutoğluları’nı geçici olarak görevden uzaklaştırmasından sonra…

Bulutoğluları’nın İrsen Küçük’ün UBP’li Belediye Başkanları davetine icabet ederek   toplantıya katılmasını,  katılmakla kalmayıp  Başbakan’nın yanında yer almasını,  Başbakan’ın konuşmasında, “Bulutoğluları’nın dönüşü muhteşem olacaktır”  demesini, Bulutoğluları’nın da  “ölümüne Küçük’ü destekleyeceğim”  bağlılığında cevap vermesini…

Bekler miydiniz?  Tahmin edebilir miydiniz?   Daha dün kanlı bıçaklı olunurken,  ertesi gün böylesi içli dışlı,  ballı kaymaklı olabileceklerini düşünebilir miydiniz?  Milleti kamplara böler,  Lefkoşa halkını kokutup rezil etmek pahasına kavga ederlerken,   “politika”  adına böylesi bir  tuluat tiyatrosunu oynayacaklarına  ihtimal verir miydiniz?  Ve düşünmez miydiniz?  İşte bizi yöneten insanlar,  bunlardır!  

Başka sorum yoktur!

*****

DEMEK 38 YIL GEÇTİ

Ve 38 yıl sonra bile hâlâ 1974’de kaldığımız yerle olayları tekrar ediyoruz.  Halâ tanklardan,  toplardan,  kurşunlardan söz ediyoruz!  Ve hâlâ barış şarkıları değil,  savaş arifelerinin marşlarını söylüyor,  hâlâ  “yaşatılacak devletimiz”  nutukları atıyor,  Anavatan’a bağlılık yeminleri ediyoruz!

YANİ BU DAVA BİTMEDİ:   Üstelik artık şunlar da söyleniyor:

“Birleşik Kıbrıs!”  Tek vatan,  tek devlet,  tek yurttaşlık,  tek uluslar arası temsiliyet!..”

Dahası da söyleniyor:   “Türkiye dışarı!  Ne insanını  ne askerini ne de paranı isteriz!”

Yetmiyor:  AB’ye yalvar yakar olunuyor:  “Bizi Türkiye’nin işgalinden kurtar!” 

Tutun ki bunlar  “marjinallerin”  sesleri ile eylemleri.  Halkın büyük çoğunluğunu temsil etmiyorlar.

Pekala gün gele Kuzey’i Rum’un eyaleti haline getirecek olan Annan planına yüzde 65 oranında çoğunluğunca evet diyen bu halk değil miydi? 

Denecek ki  “dedirttiler!”                                            

KORKUMUZ BÜYÜKTÜR:  Yarın  benzeri çözüm alternatiflerini dayatıp  “kabulümüzdür”  dedirtmeyeceklerini nereden biliyorsunuz?

Var mıdır elinizde gelecekleri okuyan rasat aletleriniz?  Müneccimler mi güvence veriyor size! 

Aradan 38 yıl geçti!  Ne diyor Kıbrıs Türk halkı?  Yahut ne dedirtiyorlar Kıbrıs Tük halkına:   “Bu dönemde yaşadığımız siyasi ve sosyo ekonomik krizler  kadarını hiç  yaşamadıydık!” 

Kaderimizi böylesi karalara bağlayıp ağıt yakmanın nedeni ne?   Söyler misiniz neyimiz eksik? 

Bugün yorum yok!  İşte yukarısı,  Küçük Bulutoğluları serüveni,  bizi yönetenlerin nasıl yönettikleri… 

Ve işte 38 yıl sonra 20 Temmuz 1974  “Mutlu Barış Harekâtı”  kutlamaları…  Bir yanda “anavatana bağlılık”  sesleri,  öte yanda     “keşke olmasaydı”  söylemleri!    Ben kendi hesabıma,  kendi kınamı,  kendime yaktım bile!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31