Kamuya yapılan onca istihdama karşın, kamuda işler yürümüyor. İşlerin yürümediği dairelerin bağlı olduğu bakanlar da, mazaret olarak personel eksikliğinin arkasına sığınıyorlar. Son olarak Ulaştırma Bakanı Taçoy da, posta ile gönderilerin zamanında dağıtılamamasını personel eksikliğine bağladı. Yine Taçoy’a bağlı Karayolları Dairesi’nde de personel eksikliğinden (!) yol kenarları ile refüjlerin içerisindeki otlar temizlenemiyormuş. Bre Allahsızlar! 1974’ten sonra, bugün sahip olduğumuz karayollarına sahip değildik. Hele köy yolları tek arabalıktı. Banketler havara ile doldurulup düzeltilirdi. Kışın yağan yağmurlarla yol kenarlarındaki banketler akar giderdi. Yol kenarları bugünkü gibi otlarla dolardı. Baharın gelmesi ile o zamanki Karayolları Dairesi, kısıtlı imkân ve teçhizatla çok kısa zamanda yolları tamir ederdi. Ama o zamanki çalışanlar, bugünkü çalışanlar gibi bağlı oldukları Daireye sabah sekizden sonra uğrayıp, kahve sohbeti yaptıktan sonra araçlarla iş yapılacak yere gitmiyorlardı. Saat 14’teki paydos saatinde geldikleri yerde hazır olmak için de işi saat 12’de bırakmıyorlardı. Karayolu çalışması yapılacak yakın köylerden de geçici işçi istihdamı yapıldığı için, işbaşı saatında yapılır, iş bırakma da saatında olurdu. Yukarıda da yazdığım gibi o zamanların kısıtlı imkânları ile daha çok iş yapılırdı. Bugün trafikte sürüş emniyetini tehlikeye düşürecek şekilde trafik işaret ve levhaları otlarla veya yola taşan ağaç dallarıyla kapatılmasına, bazı işaret ve levhaların çeşitli nedenlerle kırılmasına veya sökülmesine müdahale edilemiyor. Sebeb? Basit. Personel eksikliği. İnançlı değilim ama “Gözünüzü Allah doyursun” ey yönettiğini sananlar diyorum. Bir parti Kurultayı için 300’ün üzerinde istihdam yaptınız. Kapatılan KTHY ve ETİ çalışanlarını bir tamam kamuya aldınız. Bunların yanında geçici işçi adı altında da binleri kamuda istihdam ettiniz. Peki bu binlerce kişi nerede ve ne iş yapmaktadırlar? Bunlardan bazıları halâ daha Posta veya Karayolları Dairesinde istihdam edilemez mi? Bırakın bu son işe alımları. Onlardan önce de kamuya her seçim döneminde yüzlerce istihdam yapıldı. Bunlar da kamuda ne iş yapmaktadırlar?

                                       ***

Ben inanarak ve hatta yüzde yüz emin olarak derim ki, “Bugün Kamuda çalışanların enaz %50’si hiçbir iş yapmıyordur” Bunu anlamak veya ortaya çıkarmak hiç de zor bir iş değildir. Bugün KKTC denen bu kurumsal yapıda, ona yakın üniversite ve bu üniversitelere bağlı İşletmecilik Fakülteleri vardır. Bu Fakültelerin yardımı ile kamuda çalışanlar için “İş Analizi” yapılırsa, kimin ne iş yaptığı veya yapmadığı ortaya çıkar. İş yapmayanlar, iş yapacakları başka Daire veya Bölümlere aktarılabilinir. Kimse bana Kazanılmış Haklardan bahsetmesin. Kazanılmış hak, sadece kamuda bir işe sahip olunmasıdır. Bundan dolayı çalıştığı dairede hizmetine ihtiyaç duyulmayanlar, ihtiyaç bulunan dairelerde görevlendirilebilirler. Kabul etmeyenler de istifa etmiş sayılırlar ve ona göre işleme tabi tutulurlar. Bu halk artık yönettiğini sananlardan mazaret değil,  hizmet beklemektedir. Kadrosu hademe olan biri okul sekreterliği değil, hademelik yapacaktır. Ayni şekilde devlet hastahanelerinde kadrosu teksnisyenlik olan bayanlar da, sekreterlik değil, teknisyenlik yapacaklardır. Gazetelerde hergün isyan ve direnç haberleri okumak değil, verilen hizmetlerin haberlerini okumak istiyoruz. Bir haftada tamamlanacak denen Kördemen Mirtu yolu ile Mehmetçik yolu 2 aydır, tamamlanamıyorsa birileri bunu hesabını vermelidir. Yapamayanlar, başta adına Bakan denenler çekip gidecekler, yerlerine yapabilenler gelecektir. Artık maskaralığı bırakın ve iş yapın diyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31