Seçim atmosferine girmemizden dolayı sürüncemede kalan sorunlardan biri de mazbata mağdurlarının durumudur. Çözümleyici irade tamamen ortadan kalktı. Bu sorun bakalım yeniden ne zaman masaya yatırılır!..Çok ciddi  mazbata, faiz ve icra sorunlarının sarmalında olan ülkemiz, bu bağlamda da politikacıların keyfini beklemek durumundadır… Hele kendi işlerini halletsinler, seçimlerini yapsınlar, seçilsinler de gerisi Allah kerimdir!.. Binlerce mağdurun beklemeye tahammülü var mı?  Aileler perişan olmakta, göçe zorlanmakta ve intihar olayları toplumun başında Demokles’in kılıcı gibi sallanmaktadır… 
   Karanlık tablo karşısında şu soruyu sormamız gerekir: Acaba intihar edecek kadar güç duruma düşen insanlar KKTC’de değil de Türkiye’de, İngiltere’de ya da  AB’nin  herhangi bir ülkesinde  yaşamış olsalardı  bu  duruma düşecekler miydi? Soruya vereceğimiz yanıt kesinlikle “düşmeyeceklerdi” olur…Öyleyse bu toplumsal bunalım konusunda ciddi bir analiz yapmamız  ve gerçekçi  bir çözüm üretmemiz gerekmez mi? Görüştüğüm kıdemli hukukçu, emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel’e bu soruyu sordum. Verdiği yanıt şöyle:
“Mazbata,  faiz ve icra sorunlarına çözüm bulmak için Cumhuriyet Meclisi’nde bir Ad-Hoc komite kurulmuştur. Hep birlikte görüşler üreterek bu komiteye yardımcı olmamız gerekir. Yargıçlığa atandığım 1973 yılından günümüze kadar mazbata, faiz ve icra konularında karşılaştığımız sorunlar ve bu sorunları çözmek için gösterdiğimiz çabalar var. 2011’de bu sorunları çözmek için Maliye Bakanlığı önemli bir adım atmış ve bir yasa taslağı hazırlayarak kamuoyunun bilgisine getirmişti. İngiliz döneminde yürürlükte olan faiz yasasının benzeri  olan ve eski yasayı günümüz koşullarına uyduran bu taslak  hukukçular  tarafından beğenilmişti. Ancak Maliye Bakanlığı büyük dirençle karşılaştı ve bu yasayı Meclisten geçiremedi. Son anda taslak kenara itilerek çok farklı olan 12/2012 sayılı ‘Yapılandırma Yasası’ kabul edildi. Büyük ümitlerle yürürlüğe giren 12/2012 sayılı yasa,  az sayıda borçlunun sorununu çözerken birçoğunun sorununu çözemedi. Büyük tartışmalara neden oldu. Sorunları içinden çıkılmaz hale getirdi. Kısa süre sonra Yasama Meclisi’nin yeni bir yasa yapma çalışmalarına başlamak zorunda kalması 12/2012 sayılı yasanın başarılı olamadığının kanıtıdır.” 
   Mazbata sorununun çıkmasında yasanın yorumunda yapılan bir hatanın etkili olduğunu belirten Erginel, icra ve faiz sorunlarını çözmek için dünyada başarıyla uygulanmakta olan hukuk sistemlerinden birini izlememiz gerektiğini savunuyor. Ona göre, dünyada bir birine bağlı hukuk kurallarından oluşan sistemler vardır. Bir hukuk kuralı bağlı olduğu sistem içinde yararlı ve etkili olabilir. Sistem dikkate alınmadan kabul edilen kural tek başına doğru gibi görünse de, sistemin diğer kuralları ile desteklenmediği için beklenmedik, sakıncalı sonuçlar doğurabilir. 12/2012 sayılı yasanın başarılı olamamasının ve büyük sorunlar çıkarmasının bir nedeni de budur. Erginel “bu gerçeği dikkate alarak yaptığım araştırmalar sonunda İngiltere’deki icra sistemi ile Türkiye’deki faiz  sistemini aynen  izlememiz gerektiği kanısına  vardım” diyor.  
   Erginel, o sistemlerin ayrıntılı olarak öğrenilmesini salık veriyor. Bu konularda uzman kişilerin hazırlayacağı raporlar Ad-Hoc Komitenin önün konulmalı ve yanı sıra halkın bilgisine sunulmalı. Bu sistemleri alırken ülkemize özgü koşullar gözetilmeli ve değişiklikler yapılmalı. Ve ekliyor: “Ancak her değişikliğin bir nedeni olmalı. Değiştirdiğimiz her kuralı niçin değiştirdiğimizi açıklayabilmeliyiz.”   Ad-Hoc komitenin hazırladığı ilk taslağın “12/2013 Sayılı Yeniden Yapılandırma Yasası”  adıyla Cumhuriyet Meclisi’nden oy birliği ile geçtiğine,  ancak Barolardan şiddetli tepki gördüğüne değinen Erginel, yasa yapma tekniği açısından bunun birçok kusuru olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:  
   “Yeni yasa karşılaştığımız yasal sorunları çözmeye katkı koymayabilir. Buna rağmen ağır borç yükü altında ezilen borçlulardan bir bölümünü bile kurtarmak büyük kazanç olacaktır. Bu yeterli olmamalı, ideal yasalara kavuşmak için çabalarımıza devam etmeliyiz. Yeni yasa eskiden beri tartıştığımız ‘adli yardım’ konusunu da gündeme getirmiştir. Devletin ekonomik yönden güçsüz olanlara yardım elini uzatması gerekir. Borcunu ödeyemeyip hapse girecek noktaya gelenler kadar kimse güçsüz ve zor durumda olamaz. Bu nedenle mazbata borçlularının avukat masraflarının devlet tarafından ödenmesini sağlayan yasal bir düzenleme yapılmalıdır. Bu aşamada Ad-Hoc komitenin adli yardım konusunu da gündemine almasının son derece yerinde olacağına inanıyorum.” 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5