“Sayın Başbakanımız İrsen Küçük'e,

Yaklaşık üç aydır biz eşleri mazbatadan cezaevinde olan hanımlar sabırla,birbirimize kenetlenerek faiz yasasının meclisten geçeceği günü bekledik.

Bu yasa hem bizler için hem de KKTC halkının büyük bir çoğunluğu için çok önemliydi.

Üç aylık bir mücadelenin sonunda yasa 9 Ocak günü genel kurulda oylanarak Cumhurbaşkanımız Sn.Dr.Derviş Eroğlu'na gönderildi.

Hepimiz çok mutluyduk. Dört gözle Cumhurbaşkanımızın yasayı imzalayıp resmi gazeteye göndermesini bekliyorduk. Çünkü Cumhurbaşkanımızın imzalayacağı bu yasa bizi eşlerimize çocuklarımızı da babalarına kavuşturacaktı.

19 Ocak günü bizler eşlerimizden bizi vekilleri olarak tayin ettikleri vekaletleri aldık ve bankalar görüşmeye gittik. Heyecanlıydık,zaman geçmiyordu. Ocağın 20'sinde öğrendik ki sayın Cumhurbaşkanımız Dr.Derviş Eroğlu gerekçeleriyle berber yasayı meclise iade etti. Biz ve bizle beraber yasayı bekleyen herkes yıkıldı. Bizler her şeyin temelini oluşturan halk olarak bu yasayı istiyoruz.Biliyoruz ki bu yasa kısa bir süre sonra genel kurulda oylanıp Cumhurbaşkanımıza gönderilecek.

Şimdi Sn.Başbakanım soruyoruz bu süreç zarfında cezaevinde insan haklarına aykırı bir şekilde yatan eşlerimiz, bizler ve çocuklarımız ne olacak?

Şuan cezaevinde mazbatadan on kişi bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler’in yurttaşların borçlarından dolayı hapse atılmasını yasaklayan 16 Aralık 1966  tarihli ve 2200(21) Sayılı Kararını da göz önünde bulundurarak bu insanlar için bir çözüm istiyoruz.

Sn.Başbakanım hem onlara hem bizlere hem de çocuklarımıza yazık. Bu çocuklar Şubat Tatili'ni babalarıyla geçirsin. Sizin temiz yüreğinize sığınıyor ve sorunumuza çare bulmanızı istiyoruz.

Bize karşı duyarlı olup sorunumuza çözüm bulacağınıza inandığımız için şimdiden teşekkür eder sevgi ve saygılarımızı sunarız…”

(MAZBATADAN EŞLERİ CEZAEVİNDE OLAN BAYANLAR)

 

Nuh’un Gemisi özür diledi

“Nuh’un Gemisi’nden kumara teşvik” başlıklı önceki yazımızdan dolayı bir açıklama yapan otel yetkilileri Tombala çekilişinin KKTC halkına duyurulmasında hata yaptıklarını kabul etti ve bunu bir personel hatasından dolayı kaynaklandığını belirtti. KKTC yasalarına her zaman saygılı olduklarını söyleyen yetkililer, daha önce mesaj gönderdikleri KKTC vatandaşlarına yeni bir mesaj göndererek yaptıkları hatadan dolayı özür dilediler. Açıklama şöyle:

“Yasa gereği KKTC vatandaşlarına yasak olan casinomuz etkinliği hakkında gönderilen mesaj sehven KKTC vatandaşlarına da gönderilmiştir. Bundan dolayı özür dileriz.”

 

Okur Görüşü

İstihdam sorununa bir öneri…

“Sayın Özadam,
1. Öncelikle Kumar Çağrısı ile gündeme getirdiğiniz yabancı yatırımcıların yasaları çiğneme sorunu çok gerçekçi ve gerekli bir gündem. Sadece kumara çağırılmak olsa hallederiz de, esas ülke insan kaynaklarına istihdam zorunluluklarına rağmen ülkeye ne katkıları var analiz edilmeli. Onun için Çalışma Bakaniyemize de çağrımız olsun oda baksın. Diyorlar ki KKTC insan kaynaklarında aradığımız vasıfta personel yok. O zaman bir Turistik tesis yaklaşık iki yılda hayata geçiyorsa, Proje onaylanırken bildiririsin Çalışma bakanlığına hedef kaynak ihtiyaç miktarı ve niteliklerini, oturur çalışma bakanı, eğitim bakanlığı ile koordine eder, açılır kurslar, teşvik edilir insanlar, burslandırılır ( ilgili yatırımcı desteği ile) yetiştirilir insanımız. O zaman Eğitim bakanlığımıza da çağrı yapılmalı. Yoksa Karpaza OXFORD kurduk da gençliğimiz okumadı mı?
2. Basında en fazla vergi verenlere ödül törenini okuduk. İlginçtir;''Be ama ÇANGAR hiç bir yerde  görünürde yok. Öğününce Baf’ı saman ister, Mesarya’yı Arpa!

Hesap soranda yok, zaten nasıl sorsunlar genne, ödül dağıtanların hepsi Çangar’a borçluydu galiba.''

Ah... Ahhh. Günay Ozan Mali Polisi nerde kullanacak, merakla bekliyoruz. Galiba hazırlık olur da Rumlar gelir evine, malına oturmak istersa, onları tutuklayacaklar…”

(Duyarlı bir vatandaş)

 gunun-fotograf_.20120130012854.jpg

MESAJ KUTUSU

Sayın Ergün ONALT, elime kalınca bir dosya geldi. Maşallah sanki de Dikmen Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı değilsiniz de büyük bir holdingin başındaymışsınız gibi. Bana gelen dosya başbakana da gönderilmiş ve masasında duruyormuş. Bir uyarayım dedim.

Sayın Kemal DÜRÜST, tarikat kitapları iddiaları için büyük bir soruşturma başlattığınızı duyduk. İyi de yapmışsınız ama bu işi gerçekten takip edeceksiniz öncelikle kırsal kesimden başlamanız gerekiyor. Birkaç kitap örneği bugün yarın elimize gelecek size de göndereceğiz.

Sayın Nuri ÇEVİKEL, memlekete hoş geldiniz, uzun zamandır ortalıkta görülmüyordunuz. Önceki akşam Başpınar Restoranda HAK üyelerine tecrübelerinizi anlatmışsınız. Siyasette sizin başınıza gelenler pişmiş tavuğun başına bile gelmemiştir değil mi?

Sayın Ersin TATAR, bir vatandaş şikayet etti, Belci İkala Erikli adlı bayan Golden Tulip’te kişi başına 650 TL alıp kursiyerlerle vatandaşı buluşturmuş ve toplam 20 bin TL’yi cebe koyup gitmiş. Peki şimdi bu kazancın vergisini vermeden tüymek biraz ayıp kaçmadı mı?

Sayın Ünal ÜSTEL, Kültür Dairesi’nde hademe olarak çalışan bir bayan hem devletten maaş çekiyormuş hem de personele çay-kahve dağıtıp ikinci iş yaparak haksız kazanç elde ediyormuş. Bir ilgilenin bakalım sıkıntıyı giderebilecek misiniz?

Sayın Tahir GÖKÇEBEL, sendikal eylemler konusunda bazı konularda yerden göğe kadar haklı olabilirsiniz ama şu karne olayıyla biraz çizmeyi aştınız gibi geliyor bize. Haklıyken haksız duruma düşeceksiniz, veliler pür ateş bilesiniz.

Sayın İlknur TÜRKMEN, elbette hırsızın da suçu var ama polis-hırsız kovalamacasında öğrencilerin suçu ne işte onu anlamakta  biraz zorluk çekiyoruz. Bu günlerde biraz sinirlerinize hakim olmakta yarar var…

Sayın Okyay SADIKOĞLU, fuarcılık alanında epey yol kat ettiniz ama işletmeler tanıtıma biraz daha ağırlık vermenizi rica ediyorlar. Bilirsiniz vatandaşın iştirak etmediği hiçbir organizasyon sonuca ulaşmaz…

Sayın Mehmet DOLMACI, Güney’deki oteller bu sezon yıldız artırımına gidiyorlar, haberiniz var mı? Bu konularda biraz geri mi kaldık acaba? Bilirsiniz turizmde her ileri adım atmak gerek. Vitesi düşürdüğünüz anda rakipler size tur bindirir.

Sayın Ertuğrul HASİPOĞLU, dünkü açıklamalarınızdan sonra karar verdim sizin hayat hikayenizi kaleme alacağım. En kısa zamanda oturalım konuyu detaylı görüşelim. Ancak önde masraflar için biraz elinizi cebinize sokmak gerekebilir.

Sayın Salih TODDS, siyaset hayatınızdaki en durgun dönemi yaşıyorsunuz. Bunlar acaba yaşlılık alameti olarak algılanabilir mi? Ama kulağımıza gelenler göre siz bazı konularda asla yaşlanmazsınız, mesajı almışsınızdır değil mi?

Sayın İsmail BÜKÜLMEZ, bu ülkede hem esnaf olacaksınız hem de vergi rekortmenleri listesinde üst sıralarda yer alacaksınız bravo doğrusu. Bu konuda diğer esnaf arkadaşlara brifing vermekte yarar var.

Sayın Halil AKBIÇAK, sizi de vergi şampiyonu olmanızdan dolayı kutlarız. Hem ülkenin en kaliteli etini satacaksınız, hem de büyük hayırlar yapacaksınız az buz bir şey değildir bu. Başarılarınızın devamını dileriz.

Sayın Ali ÖZDEMİR, “Denktaş İçin Ne Dediler” adlı derleme kitabınızı yayınladığınızı öğrendik. Bir tane imzalı olanını isteriz. Umarız okullarda ders olarak da okutulur ve öğrenciler için iyi bir tecrübe olur.

Sayın Kemal ALTUNCUOĞLU, Hürrem usta biraz kızacak ama sizin de banka kuruluşu artık son aşamasına gelmiş, yakında kredi dağıtmaya başlayacakmışsınız. Hadi bakalım hayırlı uğurlu olsun, rekabet olmazsa rehavet olur değil mi?

Sayın Ferhat ATİK, bebek için artık haftaları saymaya başlamışsınız bile. Daha önünüzde çok yol var, biraz sabırlı olun. Ama bebek doğduktan sonra ismini birkaç gün sonra verecek olmanız bana epey ilginç geldi. Hatta hiç koymayın biraz büyüyünce kendi ismini kendi koysun. Nasıl fikir ama?

Sayın Sümer AYGIN, Girne Kordonboyu’nda çekirdek yiyenlerin önüne geçemiyorsunuz bari onlara birer poşet armağan edip kabukları yere atmamasını sağlayabilirsiniz. Turistlere rezil oluyoruz, haberiniz olsun.

Sayın Erçin TEKAKPINAR, Sigortalar Dairesi’nin tüm şubelerinde ciddi bir operasyon başlatmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Aksi halde suistimallerin ardı arkası kesilmeyecek. Siz bunu başaracak kapasitedesiniz.

Sayın Bayram KARAMAN, Dome Cafe’nin caddeye bakan camlarını ara sıra temizletseniz diyoruz. Cam olmaktan çıkmış, buzlu cam gibi olmuşlar. Siz bu konuları hiç kaçırmazdınız ama nazar mı değdi acaba?


Günün Fıkrası : Rahibe değilim... 

Rahibenin biri bir gün taksi çevirmiş binmiş taksiye ama taksici sürekli rahibeyi gözetliyor aynadan. Rahibe sormuş ‘ne oldu evladım?’
-"Size bir şey söylemek istiyorum ama cesaret edemiyorum."
-"Söyle , rahibeler hiç bir şeye sinirlenmez"
Taksici:
-"Benim en büyük fantezim bir rahibeyle beraber olmaktır" demiş.Bunun üzerine rahibe bunun gerçekleşmesi için katolik ve de bekar olması gerektiğini söylemiş.Taksici:
-Evet bu özellikler bana uyuyor deyip, arabayı ormanlık yola çekmiş iş bittikten sonra adam başlamış ağlamaya nedenini sormuş rahibe.Adam da:
-"Ben size yalan süledim ben aslında evliyim ve de Yahudiyim."Rahibe:
-"Üzülme evladım zaten bende rahibe değilim bir gay’im ve de kıyafet balosuna gidiyorum..."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31