Kıbrıs’ın kuzeyinde, Türkiye’nin kontrolündeki bölgede, iradesi elinden alınmış Kıbrıslı Türkler yaşamaktadır. Kıbrıslı Türklerin iradesini ipotek altına alan bu rejime Hukukçu ve Milletvekili Tufan Erhürman, “Vesayet Rejimi” demektedir.

Hukuk alanında çok geniş bilgi sahibi olup çok büyük ümitlerle meclise giren ve halkla irtibatı kopana kadar yaptıkları takdir edilen Sayın Erhürman, anayasa değişiklik çalışmalarının da başını çekmiş ancak bu çalışmada söyledikleriyle yaptıkları birbirine uymamıştır.

Sayın Erhürman, “Geçici Onuncu Madde’nin” terminolojik açıdan hatalar içerdiğini ve sadece bu nedenle dahi değiştirilmesi gerektiğini vurguluyordu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin adadaki varlığının anayasa değil Garanti ve İttifak Anlaşmaları olduğunu söylüyordu. “Geçici Onuncu Madde’nin” değiştirilmesindeki esas fikrin polisin sivile bağlanması olduğunu ifade ediyordu. Kıbrıs sorunu çözülene kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin adada kalması için “Geçici Onuncu Madde” yerine TC ile bir güvenlik işbirliği anlaşması imzalanması gereğini savunuyordu. Onun gibi daha pekçok CTPUG ve TDP milletvekili yaptıkları açıklamalarda “Geçici Onuncu Madde’nin” kaldırılması gerektiğini vurguluyordu.

CTPBG-DPUG hükümetinin kuruluş çalışmalarında da etkin görev alan Sayın Erhürman, “Geçici Onuncu Madde” konusundaki düşüncelerin hükümet programında yer almasını sağlamıştı. O dönemde koltuk kapma sevdasıyla DPUG de bu konunun hükümet programında yer almasını kabul etmişti.

Sayın Erhürman’ın hazırladığı anayasa değişiklik paketinin halka açıklanmadan önce “Geçici Onuncu Madde” konusunu kapsayıp kapsamadığını bilmiyorum. Ancak halkın bilgisine getirildiğinde içeriğine derhal tepki göstermiştim. Çünkü anayasa değişikliği dendiği zaman ilk akla gelen ve mutlaka olması gereken “Geçici Onuncu Madde’nin” kaldırılması ile ilgili herhangi bir öneri yoktu. Yıllarca halkın umutlarını çalarak “Anayasanın geçici onuncu maddesini kaldıracağız” diye haykıranlar yine verdikleri sözden dönmüştü.

Sayın Erhürman’ın “Geçici Onuncu Madde” ile ilgili yorumu da yeni bir şekle bürünmüştü. “Geçici Onuncu Madde’nin” sivilleşme ve demokratikleşme önünde bir engel olmadığı, bu madde değiştirilmeden polisin sivile bağlanabileceği ifade edilmeye başlanmıştı. Bu düşüncelerle “Geçici Onuncu Madde’ye” hiç dokunmayan ve onu resmen kalıcılaştıran değişiklik komitede ve meclis genel kurulunda oy birliğiyle kabul edildi.

Yılardır CTPBG’nin taklitçiliğini yapan ve onun izinden ayrılamayan TDP anayasa değişikliğinde de bu kuralın dışına çıkamamıştır. “Geçici Onuncu Madde’ye” karşı olduğunu ifade eden TDP’li vekiller de mecliste evet oyu kullanmıştır. Son oylamada bir tanesi mecliste hayır deme cesaretini gösteremediği için meclisten yani halkın önünden kaçmıştır. Bir diğeri ise benim oyum evet ama sandıkta HAYIR diyeceğim diyerek tutarsızlığını sergilemiştir.

***

Herkesin bilmesi gereken açık gerçek şudur. “Geçici Onuncu Madde” Anayasanın geri kalan maddelerini bütünüyle anlamsız kılmaktadır. Anayasa değişikliğini kabul etmek, “Geçici Onuncu Madde’nin” kalıcı hale dönüştürülmesini onaylamak demektir.

Köle ruhlu bir anayasa istemiyorsanız referandumda HAYIR demeniz gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31