Ara ara üzerinde durduğum reklamlara bu hafta daha farklı bir yerden bakaçağım. Reklam belki de hiç ihtiyaç duymadığımız şeyleri almamıza neden oluyor. Belki de fazla tüketimi desteklediği için dünyamızın kirlenmesine yol açıyor. Reklam ayrıca satışları artırarak yeni iş alanları ve imkanları yaratıyorlar. Ürünler hakkında bilgi verip tüketicinin bilinçli alış veriş yapmasını da sağlıyorlar. Reklam hem kötüdür, hem iyidir!
Artık günlük yaşamın büyük bir parçasıdır. Sonuçları ve etkileri çok yönlü olabildiği için reklamı yapanlar bu işi çok ciddiye almalıdırlar. İşte tam da bu sebepten dolayı reklam artık üniversitelerde öğretiliyor. Bu konuda bilimsel bilgilerle donatılmış uzmanlar yetiştiriliyor. Bireyler ve toplumlar üzerinde farklı farklı –olumlu veya olumsuz- etkileri olabilen reklamın esas amacı, hedef kitleyi etkilemektir.
***
Amaç hedef kitleyi istenilen doğrultuda yönlendirmektir. Her ne kadar da amaç satmak olsa da bu son noktaya/satışa ulaşana kadar reklam kendine başka hedefler edinir. Ürünü/servisi tanıtmak, denettirmek gibi.
Bir çok farklı mesajın, reklamın arasından sıyrılıp ilgi görmesi ve akılda kalabilmesi için yeterince yaratıcı olmalıdır. Rakiplerinden ayrılmalıdır. Kısacası, bir çok bilgi ve stratejik planın aynı anda düşünülüp uygulamaya geçirilmesi gereklidir. Hem rakip analizleri yapılmalı, hem yaratıcı olmalı, hem hedef kitle-ürün/servis arasındaki ilişki iyice tespit edilmeli hem de reklamla neyi amaçladığımız net olarak bilinmelidir.
İyi bir araştırma, ekip çalışması, zaman, emek ve maddi güçle gerçekleşebilen “iyi” reklamı boşa harcamak çok da kolay bir iştir. Bu kadar emeği boşa atan bir çok ajansın da var olduğunu görüyorum, zaten. Ne yazıktır ki, bazı üniversitelerdeki reklam bilgileri de yukarıda söz ettiğim bilgilerle sınırlıdır.
***
Reklamla ilgileniyorsanız bilmelisiniz ki bu reklam metnini hazırlamak bu işin sadece yarısıdır. Reklamı, hedef kitleye ulaştırmak da diğer yarısıdır. Ne kadar “iyi” reklam yaparsanız yapın eğer onu hedef kitleye ulaştıramazsanız tüm çabalarınız boşa gitmiş demektir.
Hedef kitlenin, hangi iletişim araçlarını, hangi saatlerde izlediğini bilmek ve reklamları o aralara yerleştirmek gerekir. Yani reklam yapmanın yanı sıra medya planlamasını da bilmek şarttır.

Eğer hedef kitleniz çalışan kadınlarsa – örneğin: pratik, mutfak aletlerini tanıtıyorsanız- ve reklamınızı –televizyonda- sabah saatlerinde yayınlıyorsanız, tüm emek ve masraflarınızı boşa harcamış olursunuz. Çalışan kadınların bir çoğu o saatlerde işte olduğu için sizin reklamınızı göremeyeceklerdir.
Ya da çocuklar için hazırlanan reklamların gece belli bir saatten sonar veya haber programlarının arasında yayınlanması gibi. Eğer sizin hedef kitleniz Türkçe okuyamıyorsa ve siz reklamlarınızı çok satıyor diye Türkçe yayın yapan bir dergide yayınlatırsanız, hedef kitlenize ulaşamazsınız.
İyi bir medya planlaması ile reklamınızın etkisini bile artırmak mümkündür. Ürünümüzün sağlamlığını veya güvenirliliğini sadece mesajınızın kendisi ile değil, iyi bir medya planlaması ile de pekiştirebilirsiniz. En çok güven veren bir dergide veya gazetede tam sayfa verilen reklam ürünün sağlamlılığını daha da bir vurgular.
Konu reklamdan açılınca ilk akla gelen yaratıcılık olur. Reklam metninin nasıl dikkat çekici olabileceği konusunda çalışılır oysa reklamı hangi kanallarla ileteceğiniz de yaratıcı çalışmanın bir parçası olmalıdır. Reklamcılar kendilerine farklı alanlar, yüzeyler, mekanlar yaratıp reklamlarını hedef kitleyle buluşturmalıdır. Kısacası stratejik olmalıdır.
Reklam iletişim kurmaktır. Bu iletişimi hangi havada, hangi ortamlarda, hangi teknik yapıyla, hangi diğer mesajların arasında, ne büyüklükte, sağ sayfada mı, yoksa sol tarfta mı? rakip ürünlerin yanında mı? ilgili köşe yazılarının altın da mı? dizi devam ederken ekranın alt kısmında mı yoksa reklam kuşağının ilk reklamı olarak mı? yoksa en işlek sokaktaki binanın duvarlarında mı? parkın girişinde mi? Facebook’ta mı? Mesajınız nerede olacak? Nerede sorusuna vereceğiniz cevap reklamınızın etkisini direk olarak etkileyecektir. İyi pazarlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31