Bakanlar Kurulunda gençleştirme yapan CTP, üç ay önce bakan yaptığı Sennaroğlu’nu üç ayda yaşlandı diye bakanlıktan aldıktan sonra, yerine genç ve dinamik Erkut Şahali’yi atadı. Bu durum Sennaroğlu’nun gururuna dokunduğu için o da çok çok sevdiği (!) partisinden istifa etti. Gençliğin verdiği dinamizmle işe sıkı sarılan genç Bakan Şahali, ilk önce Tarım Reformu Yasa Tasarısı hazırladı. Ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranamadı. Daha sonra acar Genç Bakan, bana göre 2015’ten sarkan Tarım Bakanlığının 75 milyonluk açığını kapatabilmek için, “2016 Tarımsal Destek Paketini” Bakanlar Kurulundan geçirdi. Yine ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranamadı. Ancak ilk açıklanan destek paketine göre yeni pakette iyileştirmeler yapıldı. Buna rağmen, ilk defa destek paketine konan arıcılar dışında, diğer tarımsal kesimler, balıkçılar dahil memnun olmadılar. Tarımsal üretim yapan  tüm kesimler, ürettiklerini Mersin Kapısını aşamadıkları için Türkiye Pazarına satamamaktan şikâyetçidirler. Ama acar ve de genç Bakanımız Şahali, kendi de inanmamasına rağmen, Mersin Kapısının KKTC ürünlerine sonuna kadar açık(!) olduğunu söylemekte, suçu Standard dışı üretim yapan üreticiye bulmaktadır. Standartlara da geleceğim. Ama önce genç Bakana bir örnekle hatırlatmada bulunacağım. Bir iş insanımız, Amerika’dan ithâl ettiği iç bademleri fabrikasında kavurarak Türkiye’ye satmaya başladı. Satışa hazır hale gelinceye kadar o bademlerin üzerinde KKTC’de işçilik, elektrik, tuz, şeker ve ambalâj malzemesi gibi katma değer yaratıldı. İki TIR ihracattan sonra, Mersin Kapısında perakende satışa sunulacak şekilde değil, 10 kiloluk ambalâjlarda getirilecek diye Tırlar geri çevrildi. 2 TIR da o şekilde ihracat yapıldıktan sonra, bunlar KKTC ürünü değildir, denerek engelleme yapıldı. %58 gümrük ödeme koşulu ile Türkiye’ye girebileceği söylendi. Halbuki Türkiye’den Amerikan bademi dahil, Türkiye ürünü olmayan her türlü çerez perakende satışa sunulabilecek şekilde %5 gümrükle KKTC’ye sokulmaktadır. Genç Bakan buna ne diyecektir? Ayni şekilde Türkiye’ye ihraç edilen ekşilerimizden de %7 veya %8 gümrük vergisi alınmaktadır. Bizim KKTC ile TC arasında imzalanan ancak hiç uygulanmayan bir Gümrük Birliği ile Serbest Ticaret Anlaşmamız olduğundan genç Bakanın haberi var mı?

                                       ***

Gelelim Genç Bakanın standartlar masalına. Sen Tarım Bakanı olarak, en azından senin bakanlığını ilgilendiren ihracat ürünlerimiz (Süt ve et ürünleri, patates, narenciye, meyve suları, meşrubatlar vs) için standartlar belirledin mi? Bu maksatla laboratuarlar kurup gerekli testleri yapıyor musun? Üreticileri standartlara göre üretim yapabilmeleri için eğitip kontrol ediyor musun? Yoksa isteyen üretici istediğini ve istediği şekilde mi üretmektedir. Geçtiğimiz yıl ürünlerinde pestisit kalıntısı bulunan Doğancılı üreticilerden bazıları, TV ekranlarından, kullandıkları ilâçları deneme yanılma usûlü kullandıklarını ve kimsenin kendilerine ilâçlama hususunda yardımcı olmadıklarını söylüyorlardı. Ayni şekilde hayvancılar da hayvan hastalıkları ile kimsenin kendileri ile ilgilenmediğinden yakınıyorlardı. Son olarak lidalı olduğu için Mersin Kapısından geri çevrilen 11 TIR patates için de patates üreticileri sizleri aylar öncesinden uyarmıştı. Uyarılarında havaların kurak ve sıcak gitmesinden dolayı patates ekili alanlarda nemin azaldığını ve bu durumun lida üremesine uygun olduğunu açıklayıp hükümetten yardım istemişleri. Ne oldu Genç Bakan? Patatesler lidalı olduğu için geri çevrildi. Biraz da çuvaldızı başkasına batırmadan önce, iğneyi kendinize batırın.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31